Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Adsl Nedir ? Vdsl Nedir ? Arasındaki Fark

VDSL Nedir?

VDSL kısaltmasının açılımının Türkçe anlamı oldukça yüksek hızlı dijital abonelik hattıdır. İnternet kablolar aracılığı ile ağlaşır ve ağlarla ülkeler arası, şehirlerarası, ilçeler arası, mahalleler arası, evler arası yayılır. Kablolar aracılığı ile internet bakır kablo ile iletmektedir. VDSL interneti sağlayan santrale daha yakın mesafede bulunan internet aboneleri için oldukça yüksek internet bant genişliği imkanı sunar.

ADSL Nedir?

ADSL kısaltmasının açılımının Türkçe anlamı asimetrik sayısal abone hattıdır. Günümüz teknolojisi fiber internet imkanını gelişmiş bir şekilde sunuyor olsa da çok ADSL kullanılmaktadır. VSDL internet bağlantı çeşidi bakır kablolar aracılığı ile interneti ilettiği gibi ADSL internet çeşidi de interneti bakır kablolar aracılığı ile iletir.

ADSL internet sağlayan santrale 4 kilometreden daha az ya da 40 kilometrelik mesafelerde internet dağıtımı yapar. ADSL de ek cihazların kullanımı ile 40 kilometreden daha uzak mesafelere de taşınabilmektedir. ADSL daha uzak mesafelere taşınabilir ama bunun sonucunda internet hızında ve internet verimliliğinde düşüş meydana gelir.

Adsl İle Vdsl Arasında Hangi Farklar Vardır?

ADSL ve VDSL internet bağlantı çeşitlerinin arasında elbette bir fark bulunuyor. ADSL ve VDSL bağlantıları arasındaki fark VDSL bağlantısının ADSL bağlantısından çok daha hızlı olmasıdır.

İki internet bağlantı çeşidinde de internet bakır kablolar aracığı ile iletilmesine rağmen VDSL bağlantısında internet hızının 100 Mbps hızına kadar yükselebilmesini sağlayacak kadar geniş bant imkanı sunar. Geniş bantlarda internetin hızlı olmasını sağlarlar.

Bağlantılar için iki ayrı modem kullanılsa da her iki bağlantı çeşidini de destekleyen modemler de bulunuyor. ADSL ve VDSL iletiminde aynı bakır kablolar kullanılsa da altyapıları birbirinden farklıdır. ADSL internet abonesi olan bir kullanıcı aboneliğini VDSL internet abonesine çeviremez. Aynı şekilde tam tersi de gerçekleşemez. VDSL de bağlantı hızı 100 Mbps olabilirken ADSL de bağlantı hızı 16 Mbps olmaktadır.

ADSL İnternetin Avantajları Nelerdir?

  • ADSL internet kullanmanın avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
  • İnternette gezinirken telefonda konuşabilirsiniz, çünkü ses ve veri ayrı bantlarda çalışır.
  • Mevcut altyapıyı (temel telefon ağını) kullanır. Bu, teknolojinin kullanıcılara uygulanması için büyük maliyetlerle karşılaşmayan operatörler için de avantajdır.
  • ADSL kullanıcıları, ağ için numara çevirerek veya sinyal göndererek bu bağlantıyı kurmak zorunda kalmadan da internete erişebilir.
  • Çevirmeli ağ bağlantısı çok daha yüksek bağlantı hızı sağlar. Bu, kullanıcılar için en önemli avantajdır.