Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

AMD’nin CPU pazar payı 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve Intel’in liderliğini kesti

Resmi: AMD, 2006’dan bu yana en yüksek ikinci CPU pazar payını elde etti. AMD için mükemmel bir son birkaç yıl oldu ve analist firma Mercury Research tarafından hazırlanan en son raporlar , Intel’e karşı rakibin ne kadar ilerlediğini gösteriyor .

Raporlar ilk tarafından paylaşıldı HardwareTimes , ve piyasa analizine göre, AMD 2.1 puan çeyrek aşırı çeyrek artarak, toplam x86 pazar payı bakımından kendi tırmanmaya devam ediyor. Bu, Intel’in %75,4’üne kıyasla toplam %24,6’lık bir pazar payı ekler. Bu, kendi pazar payı rekorunu kırmaya çok yaklaştı.

AMD Computex 2021 Lisa Su
AMD

AMD’nin genel x86 pazarında gördüğü başarının yanı sıra, dizüstü bilgisayar x86 birim payında da kazanç elde etmeye devam ediyor. AMD bu sektörde %22’ye ulaştı, tüm zamanların en yüksek seviyesi ve bir önceki yıla göre %1.8’lik bir iyileşme.

Dizüstü bilgisayar pazar payındaki artış, yeni bir satış rekorunu da beraberinde getiriyor. 2021’in üçüncü çeyreğinde AMD, dizüstü bilgisayar x86 sektörü söz konusu olduğunda %16,2’lik bir gelir payı elde etti. Bu, hem üç aylık hem de yıllık satışlarda bir sıçramadır – çeyreğe göre 1,3 hisse puanı ve yıldan yıla 3,9 hisse puanı.

x86 işlemci pazarı iki atlı bir yarış olmaya devam ediyor, bu nedenle AMD için bir kazanç, Intel için bir kayıp anlamına geliyor. AMD, son yıllarda kesinlikle en iyi işlemcilerden bazılarını piyasaya sürdüğü için Team Red’in Team Blue’da kazanç sağladığını görmek şaşırtıcı değil . AMD için kesin bir durgunluk ve Intel için tam bir hakimiyetten sonra, AMD şimdi neredeyse en yüksek noktasına geri döndü ve son yıllarda önemli kazanımlar elde etti.

AMD’nin en yüksek genel x86 sonucu, 2006’nın dördüncü çeyreğinde %25,3’lük bir payla elde edildi. Bu, şirketin tüm zamanların rekorunu kırma konusunda sadece %0,7 utangaç olduğunu gösteriyor ve satışlar çeyreğe göre artmaya devam ederken, AMD yakında bu sayıya ulaşabilir.

Bir AMD Ryzen çipinin işlenmesi.

Intel, yeni nesil işlemcileri Alder Lake’in yakın zamanda piyasaya sürülmesi nedeniyle bazı kazanımlar elde edecek gibi görünüyor Yeni 12. nesil Intel işlemciler, hem Intel hem de AMD öncüllerini kilometrelerce geride bırakarak mükemmel bir performans sergiliyor . Öte yandan AMD’nin Intel’in başarısını 2022’de Zen4 CPU’ların piyasaya sürülmesiyle takip edeceği söyleniyor ve bu da şüphesiz onu CPU pazar payı açısından listeyi daha da yukarılara taşıyacak.

Zen4’ün piyasaya sürülmesinin 2022’nin ikinci yarısından önce gerçekleşmesi pek olası olmasa da, AMD o zamana kadar defne üzerinde durmuyor . Şirketin 2022’de 3D V-Cache teknolojisine, yeni Rembrandt APU’lara ve Milan-X sunucu çiplerine sahip Zen 3 işlemcilerini piyasaya süreceği söyleniyor.