Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Android 12: Bilmeniz gereken her şey

Google’ın amiral gemisi işletim sisteminin en yeni sürümü olan Android 12, Google Pixel 3 ve üzeri sürümlerden desteklenen tüm Pixel telefonlar için resmi olarak yayında ve Pixel 6 ve Pixel 6 Pro için kutudan çıkıyor .

İşte Android 12 hakkında bilmeniz gereken her şey .

Android 12 çıkış tarihi nedir?

4 Ekim çıkış tarihiyle ilgili söylentiler doğruydu, ancak beklediğimiz gibi değildi. Genellikle, Pixel kullanıcıları en yeni güncellemeyi Android Açık Kaynak Projesi’nde (AOSP) yayınlandığında alır. AOSP kullanıcıları güncellemeyi indirebilir , ancak Google, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro ile birlikte çıkması için Pixel cihazları için Android 12 sürümünü 19 Ekim’e kadar erteledi.

Güncellemenin diğer telefonlara ne zaman geleceği henüz belli değil. Oppo, Android 12 tabanlı işletim sistemi ColorOS 12’yi duyurdu . Beta testi 11 Ekim’de başladı. Samsung kullanıcılarına gelince, One UI 4 zaten beta test aşamasında. İkisinin de son çıkış tarihleri ​​yok, ancak önceki zaman çizelgelerine göre Ocak ayı makul görünüyor.

Android 12’deki yeni özellikler nelerdir?

Sırasında Android 12’nin Geliştirici Önizleme fazında, biz kaynak kodu ve üretim betalar mevcuttur çok yeni işletim sistemi hakkında, ama şimdi, biz Android 12 ne olduğuna oldukça iyi bir göz tüm bilmiyordum. Ve orada çok şey var. Android 12, bir dizi yeni özellik ve gösterge tablosunun yanı sıra daha fazlasını getirecek büyük bir tasarım revizyonunu temsil ediyor.

İşte Android 12’nin sunduğu yeni özelliklerin bir özeti:

Tasarım yenileme

Android 12 kilit ekranı ekran görüntüsü.
Android 12 ayarları menü tasarımı.

Kolayca Android 12’deki en büyük değişiklik, bir tasarım yenilemesi şeklinde gelir. Düğmeler daha büyük ve daha cesur, her şeyin geniş ve yuvarlatılmış köşeleri var ve Google ekranda daha fazla yer kaplamakla ilgilenmiyor. Görünüşe göre Android 12, içine daha fazla şey yerleştirmeye çalışmaktan çok, alanı akıllıca kullanmakla ilgili.

Bu daha büyük simgeler, Android 12’nin hemen hemen her yönü için geçerli gibi görünüyor. Her şey aşağı yukarı aynı şekilde çalışıyor, ancak Ayarlar menüsü seçenekleri, Hızlı Ayarlar paneli, kaydırıcılar vb. hepsi çok daha büyük, daha cesur ve daha renkli. Kilit ekranı bile tedavi gördü – herhangi bir bildirim olmadığında, saat ekranın çoğunu kaplıyor ve bildirimlerle bile bir bakışta kolayca görülebilecek kadar büyük.

Android 12’de animasyonlar ve hareket için daha küçük ince ayarlar var. Örneğin, güç düğmesine bastığınızda, düğmeden ekranı aydınlatan bir animasyon var. Şarj cihazınızı prize taktığınızda başka bir animasyon oynatılır. Bir mobil işletim sistemine çok hareketli, görsel olarak çok hoş bir bakış.

Materyaller

Android 12 Malzeme Düzen ekranları tasarlarsınız.

Tasarım yenilemenin yanı sıra, Google’ın “Material You” olarak adlandırdığı ve esasen duvar kağıdınızdan renk şeması ipuçlarını alan yeni tema seçenekleri var. Bunlara birincil renkler ve Google’ın “tamamlayıcı” renkler dediği şey dahildir. Tema aslında sistem genelindedir ve üçüncü taraf geliştiriciler bile daha birleşik bir görünüm elde etmek için uygulamalarını buna bağlayabilir. Örneğin, yeşil duvar kağıdı kullanıyorsanız, telefonunuzun yeşilin tonlarıyla gölgelenmesini bekleyin. Yeşil veya sarı duvar kağıdınız varsa, tema sisteminin telefonunuzu vurgulamak için hangisini seçeceğini seçebilirsiniz. Öte yandan Google, sonuç olarak Pixel’in Android sürümünden diğer özelleştirme seçeneklerini çıkardı. Önceden, kullanıcıların yazı tipi veya simge şekillerini değiştirme seçeneği vardı, ancak bunlar yeni tema sisteminin bir sonucu olarak ortadan kalktı.

Material You ayrıca, Android 12 sürümünden önce bir Material You estetiği ile Google’ın Clock, Camera ve Calculator gibi uygulamaları güncellemesiyle uygulamalarda da çalışır.

Materyal Android 12’nin en büyük parçası olabilirsiniz, ancak çoğunlukla Google Pixels’in dışında görmeyeceksiniz . Google, estetiğin başlangıçta Piksellerle sınırlı olacağını söyledi, ancak Android telefon üreticileri Android 12 sürümlerini geliştirirken renk tabanlı dinamik temanın önümüzdeki yıl Android’in bir parçası olup olmayacağı belli değil.

Yenilenmiş bildirim gölgesi

Yenilenmiş Android 12 bildirim gölgesi.
Yenilenen Android 12 bildirim gölgesi genişletildi.

Tamamen yeni tasarım yenilemesinin bir parçası olarak Google, Android’in bazı yönlerini değiştirdi ve Android’de olduğu gibi, bildirim gölgesi en büyük yenilemelerden birini alıyor. Örneğin, Hızlı Ayarlar’a erişim kolaylaşıyor – en çok kullandığınız Hızlı Ayarlarınızdan dördünü bildirim gölgesinin ilk kaydırmasında nispeten büyük dikdörtgen düğmeler şeklinde değiştirebileceksiniz. Ardından, tüm Hızlı Ayarlarınıza erişmek için tekrar kaydırmanız yeterlidir.

Android’in Güç Menüsü de bu yeni Hızlı Ayarlar alanına dahil edilecek. Bu, güç düğmesini basılı tutarken akıllı ev kontrollerinize ve Google Pay cüzdanınıza Hızlı Ayarlar menüsünden erişebileceğiniz anlamına gelir, bunun yerine Google Asistan’ı tetikler. Android 12’nin Sürüm Adayı ile Google, hem ev kontrollerine hem de kilit ekranının her iki tarafına Google Pay cüzdanına kısayollar ekledi. Artık bildirim merkezinde aşağı kaydırmanıza gerek kalmadan ikisinden birine erişebileceksiniz.

Google’ın yaptığı bir diğer küçük değişiklik, bağlantınızı yönetmek için yeni bir İnternet Paneli ile. Google, kullanıcıların sorunları daha kolay gidermelerine ve Wi-Fi veya mobil verilerde sağlayıcılar arasında daha hızlı geçiş yapmalarına yardımcı olmayı amaçladığını söylüyor.

İlgili bir notta, yeni kilit ekranı kısayollarıyla Cihaz Kontrollerine ve Hızlı Erişim Cüzdanına daha kolay erişebilirsiniz.

Yeni gizlilik kontrolleri

Gizlilik panosunu gösteren Android 12 gif.

Genel halk, mahremiyet konusunda biraz daha modernleşiyor ve Android 12, mahremiyet bilincine sahip olanlar için çeşitli özellikler sunuyor. Bunların en dikkat çekici olanı, her uygulamaya verdiğiniz izinler hakkında bir dizi bilgi gösteren ve isterseniz belirli izinleri iptal etmenize olanak tanıyan yeni Gizlilik Panosu’dur. Ayrıca, uygulamaların konumunuza ne zaman eriştiğine ilişkin bir zaman çizelgesi de dahil olmak üzere, izin kullanımı hakkında bilgi alırsınız.

Gizlilikle ilgili başka özellikler de var. iOS’ta olduğu gibi, artık uygulamalar veya web siteleri tarafından mikrofonunuza, kameranıza ve panonuza ne zaman erişildiğini gösteren parlak renkli göstergeler var ve bu da çoğunlukla gizli kullanımı önlüyor. Hızlı Ayarlar’daki yeni geçişler, gizliliği korumak için kamerayı ve mikrofonu kapatmanıza olanak tanır. Kilitleme modu, cihazınızı kilit ekranından saniyeler içinde korumanıza olanak tanır.

Konumdan bahsetmişken, Android 12’de daha fazla konum izni var. Artık uygulamalara belirli bir konum yerine “yaklaşık” konum verebilirsiniz; bu, hava durumu uygulamaları gibi şeyler için kullanışlı olacaktır.

Google, verilerinizin diğer yönlerini de daha güvenli hale getirmek için çalışıyor. Özellikle, Android 12, yeni Android Özel Bilgisayar Çekirdeği’ni içerir. Akıllı Yanıt, Canlı Altyazılar ve hassas verilere odaklanan diğer AI ile ilgili özellikler gibi özellikleri işleyen Android’in bölümlere ayrılmış bir bölümüdür.

Dijital araba anahtarı

Android 12 dijital araba anahtarı özelliği demosu.

Apple, müşterilerin uyumlu arabalarının kilidini açmak için telefonlarını kullanmalarının bir yolu olarak geçen yıl Araba Anahtarını duyurdu . Artık Google, Dijital Araba Anahtarı ile aynı şeyi yapıyor. Dijital Araba Anahtarı, kullanıcıların telefon hala kullanıcının cebindeyken arabalarının kilidini açmasına izin vermek için ultra geniş bant kullanır. Telefonun ultra geniş bandı desteklememesi durumunda bir yedek var – özellik NFC üzerinden de çalışabilir.

Elbette bu özellik otomobil üreticilerinin işbirliğini gerektiriyor ve bu biraz zaman alabilir. Şimdiye kadar yalnızca BMW, Apple’ın Araba Anahtarını kullanmayı taahhüt etti ve BMW aynı zamanda Dijital Araba Anahtarını destekleyen ilk kişidir. Umarım, hem Google hem de Apple tarafından benimsenmesi, özellikler için otomobil üreticilerinden daha fazla destek sağlayacaktır.

Android TV uzaktan kumandası

Android ekosistemine bağlıysanız, Android telefonunuzla birlikte bir Android TV cihazı kullanabilirsiniz ve Android 12  sonunda Android TV’ler için yerleşik bir uzaktan kumanda içerir. Bu özellik, Google TV’li Chromecast veya içinde Android TV bulunan TV’lerle çalışacak ve temel yazılım kontrolleri, Google Asistan’a erişim ve ses kontrolleri sunuyor.

Daha önce, telefonunuzu Android TV’nizin uzaktan kumandası olarak kullanmak için bir uygulama yüklemeniz gerekiyordu ve artık bunu yapmanız gerekmiyor.

Chrome OS ile daha iyi entegrasyon

Bir Android telefon ve bir Chromebook arasında görüntü paylaşmak için Yakındakilerle Paylaş’ı zaten kullanabilirsiniz, ancak Google bu süreçten birazcık kurtulmak için çalışıyor. Google’a göre, Chrome OS’nin Telefon Hub’ı, fotoğrafların buluta yüklenmesini beklemeye gerek kalmadan Android telefonunuzda fotoğrafları göstermek için yeni bir özellik içerecek şekilde genişleyecek. Bu özellik, Wi-Fi Direct tarafından desteklenmektedir.

Ekran görüntüleri kaydırma

Google, daha önce üçüncü taraf Android telefon üreticileri tarafından lanse edilen bir özellik getiriyor – ekran görüntüleri kaydırma. Android 12 ile, Android artık kaydırma ekran görüntülerini yerel olarak destekleyerek tek bir ekran görüntüsünde daha fazla içerik göstermenize olanak tanır. Örneğin uzun bir tweet dizisini yakalamak istiyorsanız, artık ekran görüntüsü aldığınızda görünen yeni “daha ​​fazlasını yakala” düğmesiyle bunu yapabilirsiniz.

Cihazda arama

Google, Android 12’deki evrensel aramasını da geliştiriyor. Artık geliştiriciler, uygulamalarının bazı bölümlerini dizine ekleyebilecek, böylece kullanıcılar terimleri yazarken Pixel başlatıcısının arama çubuğu uygulama içeriğini görüntüleyebilir. Örneğin, “kırmızı” terimini aramak bize “kırmızı” ile başlayan herhangi bir uygulamayı, adı “Kırmızı” ile başlayan bir kişiyi ve “kırmızı kapak” için Snapchat filtresini verir. Daha fazla geliştirici, uygulamalarını Android 12 ile çalışacak şekilde güncelledikçe gelecekte çok daha iyi hale gelecektir, ancak Google’ın buradaki amacı, muhtemelen iPhone’un öne çıkan arama ve Chrome OS’nin Her Şey düğmesine benzer bir deneyim sunmaktır.

Daha yumuşak otorotasyon

Google ayrıca temel bir özelliği de geliştiriyor – otomatik döndürme. Android 12 ile işletim sistemi artık yönünü korumak için yüzünüzü kullanmaya çalışacak. Bu kullanım örneği, telefonlarını yatakta veya yatarken kullananlara yöneliktir ve Google, tüm bunları saklamak için “Özel Bilgi İşlem Çekirdeği” sistemini kullanacağı için bu yöntemle çekilen hiçbir görüntüyü saklamayacağını söylüyor. özel.

Bu geçerli olduğunu Pixel 4 ve üstü.

Daha hızlı mobil oyun indirmeleri

Android cihazda oyun oynamak , şirketin yeni “indirirken oynat ” özelliğiyle çok daha hızlı olacak . Google Oyun Geliştiricileri Konferansı sırasında duyurulan Android telefon oyuncuları, tıpkı bazı konsollarda yapabileceğiniz gibi, oyun indirilirken başlatabilecekler.

Android 12.1 ne olacak?

Android 12.1 kilit ekranı.
XDA Geliştiricileri

XDA Developers’ın bir raporuna göre Android 12 , Pixel telefonları vurmaya başlarken Google, Android 12.1 üzerinde çalışıyor . Şirketin bu Android sürümüyle birincil odak noktasının, işletim sistemini daha büyük ekranlı arayüzler için yenilemek olduğu bildiriliyor. Android’in geçmişine derinlemesine bir dalış, Google’ın bununla ilgili en son çabasının, bu noktada eski bir tarih olan Android 3.0 Honeycomb’da olduğunu ortaya koyuyor. O zamandan beri, Android genellikle tabletlerde ve katlanabilir cihazlarda kullanıldığında telefon kullanıcı arayüzünün şişirilmiş bir versiyonu olmaya başvurdu. Optimize edilmiş bir deneyim değil ve Android tabletleri kullanılabilirlik açısından geride tutuyor.

Daha da ilginci, Android 12.1, Pixel Fold’un lansmanının habercisi olabilir . Sızdıran Evan Blass, Google’ın Fold’u Noel’de veya civarında başlatmaya hazırlandığını, içeriden kaynaklara atıfta bulunduğunu belirtiyor . Diğer kaynaklar, Android 12.1’in ilkbahar başlarında piyasaya sürülmeye hazır olduğunu iddia ediyor. Google’ın , Android 12’nin piyasaya sürülmesinden önceki Pixel 6 ve Pixel 6 Pro duyurusunda olduğu gibi, gerçek sürüm birkaç ay sonra gelecek şekilde, Pixel Fold’u piyasaya sürdüğünde işletim sisteminin yeni sürümünü duyurması mümkündür

Google’ın, Chrome OS tablet arayüzüne benzeyen yeni bir dock’un yanı sıra Samsung’un One UI’si ve Apple’ın iPadOS’u da dahil olmak üzere bu yapıda Android’de birçok değişiklik yapmayı düşündüğü söyleniyor. Yeni optimize edilmiş bir kilit ekranı, bildirim merkezi ve ayarlar uygulaması, Android’i daha büyük ekranlara ve katlanabilirlere alıştırmak için yapılan diğer değişikliklere işaret ediyor. Google, son yıllarda Android uygulamalarının daha büyük cihazları hesaba katması için baskı yaptı, ancak şirket bu hedefi göz önünde bulundurarak işletim sistemini ilk kez yeniliyor.