Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Android 12L: Büyük ekran güncellemesi hakkında bilmeniz gereken her şey

Google nihayet , katlanabilirler ve tabletler de dahil olmak üzere büyük ekranlı cihazlar için Android 12 deneyimini geliştirmeyi amaçlayan bir işletim sistemi olan Android 12L’yi duyurdu . Chromebook kullanıcıları da güncellemeden faydalanacak.

Şimdiye kadar, Android tabletler daha büyük bir ekranda işletim sisteminin abartılı bir sürümünü çalıştırıyordu. İster 8 inçlik bir tablet ister 12 inçlik bir yazı tahtası olsun, Android’de daha büyük ekranlar için herhangi bir optimizasyon yapılmamıştır.

Hepsi Android 12L ile değişecek şekilde ayarlandı. Sonunda daha büyük bir ekrandan tam olarak yararlanmak için özellikler getirecek. İşte güncellemeden bekleyeceğiniz şeyler.

 L daha büyük ekranlar anlamına gelir

Daha büyük bir ekran için gösterilen Android 12L.

Android 12L, bir tabletteki ek alandan yararlanmak için sistem kullanıcı arayüzünü iyileştirir. Bildirimler, hızlı ayarlar, kilit ekranı, genel bakış, ana ekran ve daha fazlası gibi görevler için büyük bir ekran kullanmayı kolaylaştırır. Google, alanı boşa harcayan bir bildirim merkezi yerine, katlanabilir ve tabletlere yeni bir çift panelli bildirim merkezi ekler. Kullanıcıların aynı anda Hızlı Ayarlar’a bakarken bildirimlerini görmelerine ve bunlarla etkileşim kurmalarına olanak tanır.

Kilit ekranı artık bildirimleri ve saati vurgulamak için daha büyük iki sütunlu bir düzen kullanacak. Ayarlar dahil diğer uygulamalar da optimize edilmiştir. Google, işletim sistemiyle daha büyük ekranlarda etkileşim kurmayı da kolaylaştırıyor. Örneğin, tabletlerdeki kilit ekranı deseni ve PIN kontrolleri artık daha kolay erişim için ekranın yan tarafında gösteriliyor. PIN/desen kontrollerini o tarafa getirmek için ekranın diğer tarafına dokunabilirsiniz.

Ayrıca katlanabilirler için de bazı değişiklikler var. Şirket, ana ekran ızgarasını optimize ediyor ve kullanıcıların tek bir dış ekrandan daha büyük, katlanmamış ekrana sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlamak için katla-aç geçişini parlatıyor.

Sezgisel çoklu görev ve daha fazla üretkenlik

Her türlü ekranda uygulama ölçeklendirme kullanıcı arayüzü.

Daha büyük ekranlar, çoklu görev için daha fazla alan anlamına gelir ve daha üretken olmanızı sağlar. Yıllar boyunca, Android tabletler iPad’de bulunan üretkenlik pirzolalarından yoksundu. Android 12L, çoklu görevleri güçlü ve sezgisel hale getiren özelliklerle katlanabilir cihazlarda ve tabletlerde daha üretken olmanızı sağlar.

Güncelleme, işleri kolaylaştırmak için iPadOS’un görev çubuğunu ödünç alıyor. Google ayrıca, bölünmüş ekran moduna girmek için sürükle ve bırak ve eve gitmek için yukarı kaydırma gibi şeyler yapmak için görev çubuğuna hareketler için destek ekliyor. Ayrıca, en son uygulamalar arasında gezinmenizi sağlayan bir hızlı geçiş hareketi elde edersiniz ve uzun bir basışla istediğiniz zaman görev çubuğunu gizleyebilir veya gösterebilirsiniz.

Android 12L ile iki uygulamayı aynı anda tek bir ekranda çalıştırmak hiç olmadığı kadar kolay. Favori uygulamalarınızı doğrudan görev çubuğundan bölünmüş ekrana sürükleyip bırakabilirsiniz. Tarzınız bu değilse, bir dokunuşla bölünmüş ekran modunu başlatmak için genel bakışta yeni bir “Böl” eylemini kullanabilirsiniz. Google, yeniden boyutlandırılabilir olup olmadıklarına bakılmaksızın tüm uygulamaların çoklu pencere moduna girmesine izin vereceğini söylüyor.

Uyumluluk iyileştirmeleri

Açık Galaxy Z Fold 3'ün arkası.

Google ne derse desin, Android uygulamaları hiçbir zaman daha büyük ekranlar için optimize edilmemiştir. Bir kez daha, çoklu pencere modu desteği, ekran boyutunda süreklilik ve cihaz duruşu değişiklikleri ve daha fazlasını ekleyerek bu durum değişmeye ayarlandı, ancak benzersiz bir uyumluluk sorunu sunuyor.

Google’a göre, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sağlamak ve bu uygulamaların varsayılan olarak daha iyi görünmesini sağlamak için uyumluluk modunda görsel ve kararlılık iyileştirmeleri yaptı. Cihaz üreticilerinin uygulama en boy oranını yapılandırmasına, uygulama penceresine yuvarlatılmış köşeler uygulamasına ve durum çubuğu şeffaflığını ayarlamasına olanak tanır.

Android 12L çıkış tarihi

Android 12L, Lenovo P12 Pro tablet gibi belirli cihazlarda geliştiriciler için test aşamasındadır . Şu an itibariyle Google, Android 12L’yi test etmek için kendi donanımına sahip değil, ancak söylentiler Pixel Fold’un yıl sonundan önce çıkabileceğini söylüyor . Şirket, muhtemelen Android 12L’yi gösterecek ve Mart 2022’den sonra Pixel Fold lansmanı ile kararlı bir güncelleme yayınlayacak, tıpkı Pixel 6 ve Pixel 6 Pro ile birlikte Android 12’yi piyasaya sürdüğü gibi .