Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Android Uygulamalar Windows 11’de Nasıl Çalışır ?

Android robotlu Windows 11 duvar kağıdı.

Windows 11’in en heyecan verici özelliklerinden biri, Android uygulamalarını yükleme yeteneğidir . Sonunda favori mobil uygulamalarınızdan bazılarını masaüstü PC’nizde kullanabilirsiniz. Microsoft bunu nasıl başardı? Hadi bir bakalım.

Neye ihtiyacınız olacak

Android uygulama desteği, Windows 11’in ilk sürümünün bir parçası olarak gelmedi. Ekim 2021’den itibaren, yalnızca Windows 11’in beta Insider Preview kanalını kullanıyorsanız Android uygulamalarını yükleyebilirsiniz .

Gelecekte, gerekli donanım sanallaştırma desteği ile tüm Windows 11 cihazlarına Android uygulama desteği gelecektir. Windows 11 dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, Chromebook’ların yaptığı gibi Android uygulamalarını kutudan çıkar çıkmaz çalıştıracak ve tıpkı M1 Mac’lerin iPhone ve iPad uygulamalarını çalıştırabileceği gibi.

Intel Köprü Teknolojisi

Intel ve Windows 11

Uygulamalar yapboz parçaları gibidir; yalnızca belirli noktalara sığarlar. Mac uygulamaları Windows’ta ve Android uygulamaları iPhone’da çalışamaz. Android uygulamalarının Windows 11 içinde çalışmasını sağlamak için Microsoft’un bazı akıllıca şeyler yapması gerekiyordu.

Windows 11’deki Android uygulamalarının arkasındaki gizli sos, Intel Bridge Technology’dir (IBT). IBT’nin teknik terimi, “çalışma zamanı sonradan derleyici”dir.

Derleyici, bilgisayarınıza bir uygulamanın içindeki kodla ne yapacağını söyleyen şeydir. Derleyici olmadan, uygulama aslında PC’nize yabancı bir dilde yazılmış bir belgedir. Derleyiciler bu belgeyi çevirir ve bilgisayarın anlayabileceği bir pakete koyar.

Bir post-derleyici bu kodu yeniden derler . Bu durumda, bir uygulama önce Android’de çalışacak şekilde derlenir, ardından Intel Bridge Teknolojisi onu Windows 11’de çalışması için gereken her şeyle yeniden derler. Bu, yerel Android işlevleriyle yerel Windows işlevleri arasında tam anlamıyla köprü kurar.

Burada önemli olan, Android uygulama geliştiricilerinin, uygulamalarının Windows üzerinde çalışmasını sağlamak için özel bir şey yapma konusunda endişelenmelerine gerek olmamasıdır. Herhangi bir Android uygulaması teorik olarak Windows 11’de çalışabilir. Bu, hepsinin mükemmel şekilde çalışacağı anlamına gelmez , ancak çalışmalıdırlar.

Sadece Emülatör Değil

Bu aslında Windows’ta Android uygulamalarını ilk çalıştırışınız değil. BlueStacks gibi emülatörler bir süredir bunu mümkün kılıyor, ancak bazı büyük ödünler var. Intel Bridge Teknolojisi bir öykünücü değildir.

Emülatörler, uygulamaların içeride çalışması için sanal bir ortam oluşturur. Esasen Windows PC’nizde çalışan sanal bir Android cihazıdır. Bu, bilgisayarınızı zorlayabilecek ve işlerin yavaşlamasına neden olabilecek çok fazla kaynak gerektirir.

IBT, Android uygulamalarının ve oyunlarının tıpkı normal Windows uygulamaları gibi Windows 11’de yerel olarak çalışmasına izin verir . Yerel Android özellikleri, yerel Windows muadillerine çevrilir. Bu, yalnızca Microsoft Office’in yanında TikTok izlemek için bilgisayarınızı strese sokmayacağınız anlamına gelir.

Uygulamalar Nereden Geliyor?

Amazon Uygulama Mağazası

Android uygulamalarının Windows 11’de nasıl çalıştığı hakkında biraz daha fazla şey biliyoruz, ancak bunları nereden alıyorsunuz? Microsoft, Amazon Appstore aracılığıyla Android uygulamaları sunmak için Amazon ile birlikte çalıştı. Bu , Fire Tablets ile birlikte gelen Appstore’un aynısıdır .REKLAMCILIK

Amazon Appstore’dan Windows 11’e bir Android uygulaması yüklemek çok basit bir işlemdir. Amazon Appstore’u Microsoft Store’dan yüklemeniz, ardından normalde yaptığınız gibi Android uygulamalarını indirmeniz yeterlidir.

Amazon Appstore sizin için yeterli değilse, APK’ları da yandan yüklemek mümkündür . Ancak, Windows 11’de bunu yapmak bir Android cihazda olduğu kadar kolay değildir. Ancak gerçekten ihtiyacınız olan bir uygulama varsa bu bir seçenektir.