Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Apple Ekim 2021 etkinliği: M1X MacBook Pro, AirPods 3 ve daha fazlası

Bir sonraki Apple etkinliği resmen açıklandı . Geçen ay Apple , yeni iPhone 13 , iPad Mini, Apple Watch Series 7 ve daha fazlasını duyurduğu yıllık Eylül etkinliğini gerçekleştirdi . Bir aydan kısa bir süre önce olmasına rağmen, Ekim ayında ikinci bir Sonbahar etkinliğine işaret eden söylentiler şimdi doğrulandı.

Peki, Apple’ın bundan sonra mağazasında ne var? AirPods 3 ve yeni M1X MacBook Pro gibi çok dedikodulu ürünlerin ortaya çıkması bekleniyor. Neyin açıklanabileceğini öğrenmek için can atıyorsanız, şanslısınız, çünkü Apple’ın bir sonraki gösterisinde görmeyi umduğumuz her şeyi topladık.

Ne zaman olacak?

Etkinlik resmi olarak 18 Ekim Pazartesi günü ilan edildi. Pazartesi, Apple’ın bir etkinliğe ev sahipliği yapması için özel bir gün, çünkü genellikle Salı günleri yapılıyor. Zamanlama değişikliği büyük olasılıkla 19 Ekim’de yapılması planlanan Google Pixel etkinliğiyle çapraz geçişten kaçınmaktan kaynaklanıyor .

Davetler 12 Ekim’de çıktı, sadece grafikte “Unleashed” deniyordu. Etkinliğin saat 10.00’da başlaması planlanıyor. Pacific Time, Apple Park’tan yayınlandı ve apple.com’da izlenebilir.

Başlangıçta, Jon Prosser ve Mark Gurman’ın sızdıran raporları, Apple’ın biri iPhone 13’e, diğeri M1X MacBook Pro’ya odaklanan iki Eylül etkinliği planladığını iddia etmişti. Bu her zaman olası görünmüyordu ve aslında hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Oradan, Gurman Eylül ortasında M1X MacBook Pro’ların “birkaç” hafta içinde piyasaya sürüleceğini ve bir Ekim etkinliğine işaret ettiğini bildirdi.

M1X MacBook Artıları

Apple’ın bu yıl MacBook Pro serisini kökten güncellemeye hazır olduğunu uzun zamandır biliyoruz. Şirketin Ekim ayındaki Mac etkinliklerine olan eğilimi göz önüne alındığında, zaman neredeyse geldi gibi görünüyor.

Peki, ne bekleyebiliriz? Pek çok saygın kaynağa göre Apple, MacBook Pro 13’te çerçevelerini küçültecek ve ekranını genişleterek 14 inçlik bir modele dönüştürecek büyük bir yeniden tasarım planlıyor . Bu ekran, 12.9 inç iPad Pro’yu süsleyen aynı mini LED teknolojisiyle gelecek ve parlaklığını ve kontrastını büyük ölçüde iyileştirecek. Ayrıca 2016’dan beri ilk kez Touch Bar’dan çıkması bekleniyor.

Diğer yerlerde, kasa düz kenarlı bir tasarımla yenilenecek ve çok daha fazla bağlantı noktası çeşitliliği olacak (çok sevilen MagSafe’in iadesi, ayrıca HDMI ve bir SD kart yuvası dahil). Yeni çipler de bekleniyor, büyük olasılıkla büyük ölçüde geliştirilmiş grafik performansı sunacak olan Apple M1X . Tüm bu değişikliklerin , ilk kez bir Apple Silicon yongası (ek GPU çekirdekli M1X yongası) alacak olan MacBook Pro 16 için de bekleniyor .

Üst düzey bir Mac Mini

Yaklaşan M1X Mac Mini'nin sızdırılmış görüntüsü.

Ekim ayında görmeyi umduğumuz şey yalnızca mobil MacBook’lar değil – Mac Mini de bir güncelleme için ayarlandı. Şu anda, Apple’ın küçük ölçekli bilgisayarı (Apple M1) için yalnızca bir Apple yapımı çip seçeneği var. Bu yıl, yeni M1X yongasını paketleyen üst düzey bir baskının, Apple’ın hala sattığı Intel modellerinin yerini alması bekleniyor.

Daha fazla Thunderbolt bağlantı noktası, bir MagSafe güç konektörü ve “pleksiglas benzeri bir üst” içeren yeni bir tasarıma sahip güncellenmiş bir Mac Mini hakkında başka söylentiler de var.

M1 Mac Mini’nin piyasaya sürülmesinden bu yana sadece bir yıl geçti, ancak Apple’ın yaratıcı profesyoneller için bu “Mac Mini Pro” modelini sunarken bu daha ucuz modeli satmaya devam etmesini bekliyoruz.

AirPods 3: Geç olması hiç olmamasından iyidir

Apple AirPod'lar

Biz belli idi AirPods 3 yüksek profilli gazetecilere, analistler ve leakers bir dizi olduğu gibi, Apple’ın Kaliforniya Akış gösterisinde bir görünüm yapmayacak. Ancak şu veya bu nedenle bu gerçekleşmedi. Yine de, bu ürünle ilgili söylentilerin yaygınlığı ve geldikleri nitelikli insanlar göz önüne alındığında, onları bu yıl bir noktada görmeyi bekleyebiliriz.

O halde AirPods 3 kartlarında neler var? Aylardır, Apple’ın onları görünüm açısından AirPods Pro’ya yaklaştırmayı planladığına dair söylentiler vardı . Bu, genel ürünü daha şık ve daha kompakt hale getiren çok daha kısa gövdeler anlamına gelir. Bununla birlikte, AirPods Pro’nun silikon uçlarını almayacaklar, çünkü bunlar muhtemelen AirPods Pro’nun aktif gürültü engellemesinin anahtarıdır ve Apple muhtemelen bunu yalnızca üst düzey bir özellik olarak tutmak istiyor.

Karma gerçeklik kulaklığı mı? bu şüpheli

Apple AR Kulaklık Görüntüsü

Apple’ın karma gerçeklik kulaklığı , teknolojinin en kötü saklanan sırlarından biridir. Özellikleri, tasarımı ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda analist ve satış noktası kulaklık hakkında rapor verdi. Artık, artırılmış ve sanal gerçekliği harmanlaması, her bir göz için 8K panellere sahip olması ve rakip ürünlerden çok daha hafif olması beklendiğini biliyoruz. Şimdilik beklediğimiz tek şey bir çıkış tarihi.

Mart 2021’de Gurman, Apple’ın kulaklığı “önümüzdeki birkaç ay içinde” yüz yüze bir etkinlikte ve ardından 2022 lansmanında tanıtmayı planladığını iddia etti . Bu, cihazın 2021’de bir noktada ortaya çıkması için ayarlanabileceğini dillendirdi.

Ancak, bu şimdi çok olası görünmüyor. Apple’ın yalnızca çevrimiçi etkinliklerinde yavaşlama belirtisi göstermediği göz önüne alındığında (örneğin, Kaliforniya Akışı tamamen sanaldı), 2021’de yüz yüze bir etkinlik çok zor görünüyor. Apple’ın yeni oyuncağını insanların deneyebilmesi için çevrimdışı bir etkinlikte göstermek ve açıklamak isteyeceğinden şüphemiz yok, ancak dünyanın mevcut durumu göz önüne alındığında, şirketin şu anda buna hazır olduğundan şüpheliyiz.

Bununla birlikte, diğer raporlar 2022 lansman tarihi ile anlaştı. Apple’ın 2022’nin başlarında bir noktada yüz yüze bir gösteri düzenlemesi ve ardından kulaklığı yıl içinde piyasaya sürmesi mümkün. Ya da çıkış tarihi 2023’e ertelenmiş olabilir. Ne olursa olsun, kesin görünen şey, tamamen sanal bir Ekim gösterisi göreceğimiz ve bu nedenle Apple’ın karma gerçeklik başlığı için doğru yer olmadığı.

Bu, cihazın erken bir önizlemesini almayacağımız anlamına gelmiyor, bu yüzden bunun imkansız olduğunu söylemeyeceğiz.

Gelecek yıl başka neler geliyor?

Boru hattında, yoğun bir şekilde söylenti olan, ancak muhtemelen bir sonraki Apple etkinliği için zamanında hazır olmayacak birçok başka Apple ürünü var. Yine de, onları kısaca ele alacağız, böylece onlardan biri gösteride sürpriz bir açıklama alırsa ne bekleyeceğinizi bilirsiniz.

Birincisi MacBook Air . 2020’de Apple, hafif dizüstü bilgisayarının en son sürümünü MacBook Pro ile aynı anda piyasaya sürdü. Ancak bu yıl işlerin biraz farklı gitmesi bekleniyor. Sızıntı yapan Jon Prosser’a göre, bir sonraki MacBook Air yeniden tasarlanmış bir kasaya sahip olacak ve tıpkı 24 inç iMac gibi bir dizi parlak, eğlenceli renklerle gelecek. Yine de en erken 2022 baharına kadar beklemeyin. Saygın analist Ming-Chi Kuo , 2022’nin üçüncü çeyreğine kadar gelmeyebileceğini bile düşünüyor.

2022 baharında ortaya çıkabilecek bir diğer ürün ise üst düzey bir iMac . Apple , Nisan 2021’de 24 inç iMac’i piyasaya sürdüğünde daha küçük modeli güncelledi , ancak 27 inçlik sürüm değişmedi. Yeni bir Apple Silicon çip ile birlikte, daha küçük kardeşiyle aynı yeniden tasarımı elde ettiğini görmeyi bekleyin.

Ayrıca yelpazenin profesyonel ucunda Apple’ın yeni bir Mac Pro’ya ve ek bir “yarım boyutlu” Mac Pro’ya sahip olduğu söyleniyor . Yine de, Apple’ın 2021’in sonlarında MacBook Pro’ya odaklanmasına izin vermek için gelecek yıl geliyor.

Son olarak, AirPods Pro, 2022 yenilemesi için sıraya girdi. 2019 lansmanından bu yana onlara dokunulmadı ve kelime, Apple’ın yeni sürümüyle sapı tamamen ortadan kaldırmak istediği.

Dediğimiz gibi, bu cihazlardan hiçbirinin Apple’ın Ekim ayındaki bir sonraki etkinliğinde olmasını beklemiyoruz. Ancak California Streaming şovunda ne kadar çok sürpriz olduğu göz önüne alındığında, Apple’ın bir sonraki şovu için hala beklenmedik bir şeyi olabilir.