Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Apple iOS 15: Haberler, özellikler ve bilmeniz gereken her şey

Apple’ın en yeni iPhone işletim sistemi iOS 15, 20 Eylül’de piyasaya sürüldü. Güncelleme, birçok eski cihaz da dahil olmak üzere iPhone’ların büyük çoğunluğuna yeni özellikler ve tartışmalı tasarım değişiklikleri getiriyor. İster yeni bir iPhone 13 satın almayı, ister eski iPhone modelinizi kullanmayı planlıyor olun, iOS 15 ve sonraki güncellemeleri hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Hangi cihazlar iOS 15 alabilir?

Yeni Apple iPhone 13 modelleri iOS 15 ile birlikte gönderilecek, ancak daha eski cihazlara sahip yüz milyonlarca iPhone kullanıcısı da güncellemeden faydalanacak. Apple, iPhone 6S , iPhone 6 Plus ve orijinal iPhone SE’ye kadar uzanan tüm iPhone modellerinde iOS 15’i piyasaya sürdü ve bu, bu modelleri şimdiye kadar desteklenen en uzun iPhone modelleri haline getirdi. İlgili iPadOS 15, elbette iPad Air 2 , iPad Mini 4, iPad (5. nesil) ve iPad Pro 9.7’nin yanı sıra yeni iPad Mini 6 ve 10.2 inç iPad de dahil olmak üzere bir dizi cihaza sunuldu . .

iOS 15’in yeni özellikleri neler?

iOS 15’te birçok yeni özellik ve iyileştirme var. Güncelleme yaptığınızda dikkat etmeniz gereken en heyecan verici özelliklerden bazıları şunlardır:

Bildirimler

Bildirimleri görmezden gelen veya yığılmasına izin veren biriyseniz, bu güncelleme hayatınızı biraz daha kolaylaştıracaktır. Kilit ekranındaki yeni bir Bildirim Özeti, daha temiz bir görünüm için bildirimlerinizi derler. Yine de hiçbir şeyi kaçırma konusunda endişelenmenize gerek yok. Özet, bildirimleri ayırmak ve öncelik sırasına koymak için en çok neyle etkileşimde bulunduğunuzla ilgili cihazdaki zekayı kullanır, böylece mesajlar gibi acil bildirimler uygulama hatırlatıcıları arasında kaybolmaz.

Yeni Odaklanma özelliği, Bildirim Özetini daha da geliştirir. Önceden ayarlanmış Odak modları (İş, Kişisel, Uyku ve Rahatsız Etmeyin) arasından seçim yapabilir veya iOS 15’in durumunuza göre bildirimlere öncelik verebilmesi için 10’a kadar Odak oluşturabilirsiniz. Odak modları bir konuma bile ayarlanabilir ve durumunuzu bir kez ayarladığınızda, bağlı tüm Apple cihazlarına otomatik olarak uygulanır. Ana ekran için Odak modunuzdaki bildirimleri görmenizi sağlayan yeni bildirim ayarları ve yeni widget’lar var. iOS 15’teki bildirim sistemi boyunca, uygulamalar için simgeler daha büyük ve metinler daha net, bu da her şeyi bir bakışta yakalamayı kolaylaştırıyor.

Paylaşım

Apple, bugün görüntülü aramaların ve mesajlaşmanın ne kadar önemli olduğunu biliyor ve hem FaceTime hem de Mesajlar için tamamı SharePlay çevresinde oluşturulmuş çeşitli yeni özellikleri duyurdu.

SharePlay, arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte dinlemek, izlemek ve paylaşmakla ilgilidir. Örneğin, bir FaceTime görüşmesi sırasında, sadece basın edebilirsiniz Çal Elma Müzik ve tüm baştan itibaren yukarı senkronize birlikte bir şarkı dinle. Görüşmedeki herkes oynatabilir veya duraklatabilir, bu da herkese eğlence üzerinde kontrol sağlar.

Bir grup arkadaş birlikte bir televizyon programını yayınlamak için SharePlay'i kullanıyor.

Bu, arayanlar için her zaman senkronize kalırken aynı anda bir Apple TV’ye aktarılabilen videoyla da çalışır. Apple’ın SharePlay API’si, ortakları arasında Disney+, Hulu, HBO Max, Twitch ve TikTok ile SharePlay’i farklı uygulamalara getirecek. iPhone’unuzun ekranını arama yapan kişilerle paylaşmak, herkesin internette gezinmesine ve hatta bir ayarın nasıl değiştirileceğine dair tavsiye vermesine izin vermek de mümkündür.

Sizinle Paylaşılanlar, Fotoğraflar, Haberler ve Podcast’lerden Safari’ye kadar iPhone’un her yerinde çalışır ve makaleleri, şarkıları ve fotoğrafları arkadaşlarınızla mesaj olarak paylaşmanıza olanak tanır. Fotoğraflar, sizi iCloud’daki arkadaşlarınıza ve ailenize ekleyen arkadaşlarınızın paylaşılan fotoğraflarını entegre eder ve iOS 15, fotoğrafları sizinle birlikte sıralar ve galerinize yerleştirir. Sizinle bu şekilde paylaşılan haberler listenizin başında yer alır ve size hikayeyi kimin gönderdiğine dair hatırlatmalar alırsınız.

Kamera

Apple, iPhone’un kamerasına bir metin tarama özelliği getirdi ve ardından onu güçlendirdi. Canlı Metin, fotoğraflardan metin tabanlı bilgilerin kilidini açar ve ekran görüntüleri ve çevrimiçi fotoğraflarla da çalışır. Bir fotoğraf çektiğinizde, kopyalanıp bir e-postaya veya kısa mesaja yapıştırılabilen metni tanır veya çevrimiçi arama yapmak için mevcut bir fotoğraftan metin seçebilirsiniz. Ayrıca doğrudan fotoğraftan aranabilen telefon numaralarını da tanır.

Beyaz tahtada metin yakalamak için iPhone kullanan bir kişi.

Yeni iOS 15, görüntülere yakından bakmak için cihazdaki zekayı kullanır. Görsel Arama, bir fotoğrafta sanat, kitap, doğa ve önemli noktalar hakkında bilgi aramanıza olanak tanır. Başka yerlerde, Spotlight artık metne, birinin adına ve hatta fotoğraftaki öğelere göre fotoğrafları arar. Spotlight oyuncuları ve diğer ünlü isimleri de tanıdığı için tanıdığınız birini aramanıza bile gerek yok.

Fotoğraflar

Apple Music, iOS 15’in etkinliklerinize göre daha heyecan verici, kişisel fotoğraf ve video kolajları oluşturacağı Memories’e entegre edilmiştir. Artık bu kısa gösterileri zevkinize göre kişiselleştirilmiş ve ortama uygun Apple Music parçalarıyla oluşturuyor. Görüntülerin tümü ritme göre zamanlanmıştır.

iPhone'da oynatılan bir Memory Mix.

Bunları daha fazla kişiselleştirmek için, farklı filtreler kullanarak ilerleme hızını, şarkıları ve hatta görünümü değiştirmek için Bellek Karışımlarını kullanarak bunları düzenleyebilirsiniz. Ve iOS 15, Belleği analiz etmeye devam ediyor ve tamamı kişisel zevklerinize göre kullanılacak şarkılar hakkında daha fazla öneride bulunuyor.

Apple cüzdanı

Sizin ehliyet şifreli ve iPhone’un güvenli alanda depolanacak Elma Cüzdan, saklanan ilk kişisel kimlik belgesi olacak. Apple, Ulaştırma Güvenliği İdaresi’nin dijital kimliği yakında kabul etmek için çalıştığını ve paylaştığınızda nelere erişileceğinin bir listesinin gösterildiğini belirtti. Apple, bu özelliğin ne zaman ekleneceği veya özelliğin ABD dışında kullanıma sunulup sunulmayacağı konusunda net değildi.

Apple Cüzdan, ödeme kartlarına, iş kimliklerine ve sürücü belgelerine ek olarak artık dijital anahtarları da saklayabilir . Dijital anahtarlar, A12 Bionic çipli veya daha yeni iPhone’larla sınırlı özelliklerden biridir . Uygun bir cihazınız varsa, uyumlu arabanızın kilidini açmak, evinizi bir HomeKit kapı kilidiyle güvenceye almak ve ortak bir otelde kaldığınızda resepsiyona uğramak yerine doğrudan odanıza gitmek için dijital anahtarları kullanabilirsiniz. Hyatt markalı mülk.

Haritalar

Apple, Haritalar kapsamını yakında İspanya ve Portekiz’e, ardından da yıl sonundan önce İtalya ve Avustralya’ya genişletiyor. Ayrıca, yıl sonundan önce belirli şehirlere artırılmış gerçeklik (AR) görünümü sunuyor, ancak bu güncelleme yalnızca A12 Bionic veya daha yeni çiplere sahip iPhone modellerinde mevcut olacak.

AR’ye sahip şehirler, yürüme yol tariflerini de destekleyecek. Uygun iPhone modellerine sahip kişiler, yaya yol tariflerini kullanmak için Kamera uygulamasını kullanarak çevrelerini tarar. Haritalar konumunuzu belirleyecek ve ardından Kamera uygulamasına yürüyerek yol tarifleri verecektir.

Yeni Haritalar, etkileşimli bir dünyaya genel bakışa sahip olacak. Özel olarak tasarlanmış simgesel simgeler, mesafeler, yükseklik ve ay ışığı görünümüne sahip bir gece modu gibi birçok yeni ayrıntı var.

Apple Haritalar'ın yeni sürüş detayları.

Sürüş talimatları iOS 15’te otobüs şeritleri, yaya geçitleri, bisiklet şeritleri ve karmaşık kavşaklar ve dönüş şeritleri için daha iyi rehberlik dahil olmak üzere harita üzerinde daha ayrıntılı ayrıntılarla güncellendi. Başlangıçta yalnızca iOS’taki Haritalar için, bu değişiklikler bu yıl içinde CarPlay’e gelecek. Toplu taşıma rehberliği için, Haritalar rotayı sizin için takip edecek ve durağınız olduğunda size hatırlatacaktır.

Mahremiyet

Apple’ın kullanıcı bilgilerini koruma taahhüdüne yönelik başka bir jest olarak, Siri artık istekleri varsayılan olarak cihazda işliyor. Cihazda ses işleme daha hızlıdır ancak çok daha fazla işlem gücü gerektirir, bu nedenle A12 Bionic çipli veya daha yeni cihazlarla sınırlıdır.

Diğer bir güvenlik özelliği olan Posta Gizliliği Koruması, gönderenlerin e-postalarını açıp açmadığınızı öğrenmesini engeller. Cihazınızdan Safari veya Mail uygulaması aracılığıyla ayrılan trafik, IP adresiniz ve konumunuz gibi çoğu kişisel bilgiyi kaldıracak ve böylece hiç kimse bu bilgiler etrafında bir profil oluşturamayacak.

Henüz eklenmedi, ancak Apple daha sonraki bir güncellemede bir Uygulama Gizlilik Raporu sunmayı planlıyor. Bu rapor, uygulamaların erişimlerine izin verilen bilgileri (kamera, mikrofon ve konum gibi) nasıl kullandıklarına ve diğer hangi alan adlarıyla iletişim kurduklarına ilişkin bir genel bakış sunar.

Hangi iOS 15 uygulamaları değişiyor?

Orada daha fazla değişiklik , yeni widget’lar ve iOS 15’te daha fazla dil desteği İşte alma güncellemelerdir diğer bazı popüler uygulamalar şunlardır:

Face Time

Yakında herkes, hatta Windows ve Google telefonları olan kişilerle FaceTime yapabileceksiniz. FaceTime aramalarını önceden planlayabileceksiniz (Takvim uygulamasıyla senkronize edilecek) veya insanları Edge veya Chrome’da açabilecekleri bir bağlantıyla anında FaceTime aramalarına davet edebileceksiniz. Tüm arkadaşlarınız aramaya katıldığında, hepsini aynı boyutta kutucuklarda görmek için yeni Izgara görünümünü kullanabilirsiniz.

Safari

Apple iOS 15, cihazlar arasında senkronize olan Sekme Gruplarını tanıttı. Haftalık yemek planlaması için Tarifler gibi ihtiyacınız olan grupları oluşturabilirsiniz. Bu sekmeleri görmeniz gerekmediğinde, kaydırmaya devam etmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca tarayıcının alt kısmındaki yeni sekme çubuğunda sola veya sağa kaydırarak sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz.

Sekmeleri iOS 15'te Safari'de açın.

Sağlık

Sağlık uygulaması artık Apple Watch’ınızdan, aşı kayıtlarından ve laboratuvar sonuçlarından gelen bilgileri depolayabilir. Sağlık verilerini sevdiklerinizle veya sağlık merkezleriyle paylaşabilirsiniz ve hassas bilgileri korumak kolaydır, çünkü kimin neye erişimi olduğunu her zaman söyleyebilirsiniz.

iOS 15.1 ile hangi özellikler geldi?

İle iOS 15.1 , Apple orijinal iOS 15 sürümde eksik eksik bazı özellikleri ekleyerek başladı. SharePlay artık burada, App Store uygulamalarındaki içeriği FaceTime üzerinden arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmanıza izin veriyor. For iPhone Pro 13 ve 13 Pro Max çok vaunted ProRes video için Apple şimdi ekledi destek ve isteğe bağlı hale getirmek için disorienting makro kamera anahtarlama özelliği tweaked.

Evrensel kontrol, Monterey indirilebilir hale gelse bile henüz burada değil , ancak Apple, gelecekteki bir güncellemede geleceğini söylüyor. Son olarak, Apple artık insanların kolay erişim için Apple Cüzdan uygulamasına aşı kartları eklemesine izin veriyor.

iOS 15.2’de hangi özellikler geliyor?

Apple, iOS 15.1’i piyasaya sürmeye devam ederken, 15.2, tespit edilen birkaç küçük özellik ile zaten teste girdi. Daha önce bahsettiğimiz Uygulama Gizliliği raporu şimdi 15.2 ile iPhone’lara geliyor. Yeni bildirim özeti ayrıca küçük bir tasarım değişikliği alıyor.

Daha sonraki betalarda, Apple daha fazla öne çıkan özelliği test etmeye başladı. Apple hesabınızı vefat etmeniz durumunda güvenilir kişilere devretmenizi sağlayan bir araç olan Digital Legacy sonunda ortaya çıktı. iPhone’unuz ayrıca, Beni Bul uygulamasındaki yeni bir “beni izleyebilen öğeler” ayarıyla takipçilerden kurtularak, AirTag’leri kişinizin üzerinde veya çevresinde daha kolay bulabilir.

iOS 15.2 şu anda yalnızca geliştiriciler tarafından kullanılabilir.

Şimdi güncellemeli miyim?

Sürüm yayına girdikten bir ay sonra bile, güncelleme için acele etmek için hala bir neden yok. İşletim sistemi aylarca beta testinden geçti, ancak canlı bir lansman her zaman yenilerini ortaya çıkarır. İOS 15 ile ilgili sorunlar, piyasaya sürüldükten sonraki bir hafta içinde ele alındı ​​ve Apple, çoğu hatayı 15.1 ile düzeltti ve bunu takip eden kartlarda başka bir güncelleme yaptı.

Kullanıcıların şu ana kadar buldukları sorunlara gelince, bazı kişiler yanlış bir şekilde depolama alanlarının neredeyse dolu olduğunu bildiren bir rozete takılıp kalıyor. Bazıları, eski iPhone’larda vb. dokunma yanıtlarına müdahale eden hatalar keşfetti. Başka bir hata, cihazınıza sahip birinin Siri’nin VoiceOver özelliğini kullanarak kilit ekranını atlamasını sağlar. Apple Insider’a göre, bu hatayı keşfeden güvenlik araştırmacısı, Apple’ın Bug Bounty programındaki sorunları protesto etmek için bir videoda bunu gösterdi .

Bu güvenlik açığı, birinin cihazınıza erişmesini ve Siri’nin etkinleştirilmesini gerektirir. Cihazınızın güvende olduğundan emin olmak istiyorsanız, Dokunmatik Kimlik ve Parola ayarlarında Siri’ye Kilit Ekranı erişimini devre dışı bırakabilirsiniz.

Apple sizi artık güncelleme yapmaya zorlamıyor ve iOS kullanıcıları her zaman otomatik güncellemeleri devre dışı bırakarak iOS 14’te kalmayı seçebilir ve bir sonraki sürümün kalitesinden memnun kalana kadar güvenlik yamalarıyla desteklenmeye devam edebilir.