Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Apple ‘Unleashed’ etkinliği: Yeni MacBook Proları, M1 Pro/Max, AirPods 3 ve daha fazlası

İlk M1 tabanlı MacBook’ların piyasaya sürülmesinden yaklaşık bir yıl sonra, sonunda devam filmini alıyoruz. Apple’ın önceden kaydedilmiş Unleashed etkinliği, yeni işlemciler ve MacBook Pro’lar için yeniden tasarım dahil olmak üzere Apple Music ve Mac’te yapılan güncellemeleri ortaya çıkardı.

Apple CEO’su Tim Cook, tatil için yeni bir Apple Music planını, çentikli yeni MacBook Pro modellerini, yeni M1 Pro ve M1 Max işlemcileri ve yeni Home Pod Mini renklerini duyurmak için şirketin özel Unleashed sunumunu açtı.

Çentikli yeni MacBook Pro’lar

MacBook Pro 14 inç ve MacBook Pro 16 inç.

Apple, MacBook Pro’ları yeni M1 Pro ve M1 Max işlemci ailesinden yararlanmak için yeniden tasarladığını duyurdu – ki buna birazdan geleceğiz – ve yeni modeller 14 inç ve 16 inç boyutlarında geliyor. Yeni 14 inç MacBook Pro ve 16 inç MacBook Pro, Apple’ın profesyonel dizüstü bilgisayar serisinin bir parçası olmaya devam edecek olan M1 destekli 13 inç modele katılıyor.

Bu en son yeniden tasarım, şirketin Touch Bar ve kelebek klavye anahtarlarını MacBook Pro’ya sunduğu 2016’dan bu yana Apple’ın Pro dizüstü bilgisayar serisindeki ilk büyük değişiklik. Bu yıl Touch Bar ortadan kalktı ve Apple, popüler Magic Keyboard tasarımını dizüstü bilgisayara, bireysel İşlev tuşları ve bir TouchID parmak izi okuyucu ile tamamladığını duyurdu. Şimdi, glifleri ve arka aydınlatmayı vurgulamak için tuşlar siyah bir kuyuya yerleştirilmiştir.

Apple, MacBook Pro’nun çığır açan performans, inanılmaz pil ömrü ve profesyonel düzeyde güvenilirliğin bir birleşimi olduğunu söyledi.

Bu yıl, her iki dizüstü bilgisayar da FaceTime kamerayı barındırmak için çentikli bir ekran tasarımına sahip. Şirket, kamera donanımının büyük bir gelişme kaydettiğini iddia ediyor – gelişmiş düşük ışık performansı ve net aramalar için iki kat daha fazla piksel sağlayan ve iki kat daha fazla ışık sağlayan daha büyük bir sensöre sahip 1080p FHD kameraya geçiş.

Diğer değişiklikler arasında, yaratıcı profesyonellerin takdir edeceği HDMI bağlantı noktası ve SD kart yuvasının yanı sıra MagSafe şarjı da yer alıyor. Apple, bu yıl MagSafe 3’e geçiyor, ancak kullanıcıların isterlerse Thunderbolt üzerinden şarj etmeye devam edebileceklerini kaydetti. Hızlı şarj da desteklenir ve MacBook Pro, yalnızca 30 dakikalık şarjla pil ömründen %50’ye çıkabilir. Dizüstü bilgisayarda üç Thunderbolt 4 bağlantı noktası ve bir kulaklık jakı bulunur.

Yeni 2021 Macbook Pro, magsafe şarjı geri getiriyor.

Apple, 14 inçlik modelin 0,61 inç kalınlığında ve 3,5 pound ağırlığında, daha büyük 16 inçlik modelin 0,66 inç kalınlığında ve 4,8 pound ağırlığında olduğunu söyledi.

Her iki model de, fan düşük güç modunda döndüğünde bile %60 daha fazla hava taşıyabilen yeni bir termal tasarımdan yararlanıyor. Bununla birlikte, çoğu temel görev için Apple, M1’in güç verimliliğinin, fanların devreye girmesine bile gerek olmadığı anlamına geldiğini ve bunun da fısıltı kadar sessiz çalışma vaat ettiğini belirtti.

Yeni 2021 Macbook Pro'da bağlantı.  SD okuyucu, USB-C bağlantı noktası, HDMI bağlantı noktası.

Artık M1 Max ile yapılandırılmış bir MacBook Pro veya bir M1 Pro modeli ile iki adede kadar Pro Display XDR ile aynı anda üç Display XDR monitör ve bir 4K TV bağlayabilirsiniz.

Apple, “Bu, bir Mac dizüstü bilgisayarda şimdiye kadarki en gelişmiş bağlantıdır” dedi.

Bu yılki yenilemede yapılan en büyük değişikliklerden biri, çentikli tasarımla gelen ekran. Apple, 16 inçlik modelde 16,2 inçlik bir ekran ve öncekinden daha fazla piksel ile ekranların artık daha büyük olduğunu söyledi. 14 inçlik model 14,2 inç ekrana sahip.

ProMotion şimdi 120 Hz’ye kadar ekranda uyarlanabilir yenileme hızıyla Mac’e geliyor. Apple, ekranın artık arka aydınlatmaya güç sağlamak için 10.000 mini LED’li Liquid XDR ekran teknolojisini kullandığını söyledi. Ayrıca yeni optik filmler ve difüzörler de var. Binlerce mini LED, HDR içeriğini daha derin siyahlarla hayata geçirmek için 1.000 nit sürekli parlaklık ve 1.600 nit tepe parlaklık sağlamak üzere yerel karartma bölgelerinde düzenlenmiştir.

16 inçlik model 3456 x 2234 çözünürlükle 7,7 milyon pikseli desteklerken, daha küçük dizüstü bilgisayar 3024 x 1964 çözünürlükle 5,9 milyon pikseli destekliyor. Apple, her iki dizüstü bilgisayarın da inç başına 254 piksel (ppi) piksel yoğunluğuna sahip olduğunu söyledi. .

Ses için Apple, %60 daha düşük gürültü tabanına sahip yeni bir stüdyo mikrofon dizisi kullanır. Daha büyük tweeter’lar ve woofer’lar %80 daha fazla bas sağlar ve yarım oktav daha derine iner. Altı hoparlörlü ses sistemi de 14 inçlik modele geliyor ve tiyatro benzeri bir deneyim ve zengin bir 3D ses sahnesi için uzamsal sesi destekliyor.

Performans açısından, M1 Pro ve M1 Max özellikli yeni MacBook Pro, önceki Intel tabanlı MacBook Pro’dan iki kat daha fazla CPU performansı ve 4 kata kadar daha hızlı grafik performansı sunar. Hem 16 hem de 14 inç modeller bir M1 Max işlemci ile yapılandırılabilir. 14 inçlik modelde Apple, GPU performansının M1 Max işlemcide 14 kata kadar daha hızlı olduğunu söyledi.

Apple, birleşik bellek mimarisiyle, yeni sistemin daha önce bir dizüstü bilgisayarda hayal bile edilemeyen iş akışları için 64 GB’a kadar bellek alabileceğini iddia ediyor. Apple ayrıca 30 adede kadar 4K ProRes video akışını düzenleyebileceğinizi söyledi.

SSD’ler ayrıca Intel tabanlı sistemlerdekilere göre iki kata kadar daha hızlı hale geliyor. Apple, SSD’lerin 7.4GB/s aktarım hızlarını destekleyebileceğini söyledi.

Yeni MacBook Pro’lar, 14 inçlik modelde 17 saate kadar ve 16 inçlik modelde 21 saate kadar video oynatabiliyor; bu, bir Mac dizüstü bilgisayarda şimdiye kadarki en uzun pil ömrü. Dizüstü bilgisayarlar, 30 dakikada %50 şarj için hızlı şarjı destekleyebilir.

Fiyatlar 14 inçlik mod için 1.999 dolardan ve 16 inçlik model için 2.499 dolardan başlıyor. Yeni MacBook Pro modelleri bugün siparişe hazır olacak ve önümüzdeki hafta gönderilecek. Her iki yeni model de M1 destekli MacBook Pro 13 inç ile birlikte satılacak.

Mac için M1 Pro ve M1 Max

Apple M1 Pro çipi

Apple’ın Mac ile elde ettiği son başarıya güç veren, şirketin iPad Pro’ya da ulaşan şirket içi M1 işlemcisidir. Bu yıl Apple, M1 ailesini iki yeni işlemciyle genişletiyor: M1 Pro ve M1 Max. Her iki işlemci de yeni 14-inç ve 16-inç MacBook Pro serisine doğru yol alacak ve kullanıcılara mobil haldeyken yaratıcı işler yapmaları için bolca güç verecek.

Apple yöneticileri, şirketin Unleashed açılış konuşmasında, her iki çipin de Intel tabanlı rekabeti geride bırakmak için tasarlanmış 10 çekirdekli bir işlemciyle birlikte geldiğini belirtti. M1 Pro, Arm tabanlı CPU tasarımına entegre edilmiş 16 çekirdekli bir grafik işlemcisi, 32 GB birleşik bellek ve 200 GB/sn’ye kadar bellek bant genişliği ile birlikte gelir. M1 Pro ayrıca 16 çekirdekli bir Neural Engine’e ve ProRes kodeklerini destekleyen özel kodlama ve kod çözme medya motorlarına sahiptir.

Daha güçlü M1 Max, bazı çılgın performans seviyeleri için güçlendirilmiş 32 çekirdekli GPU, 64 GB birleşik bellek ve iki kat daha fazla bellek bant genişliği ile birlikte gelir.

Yeni M1 Pro, profesyonel kullanıcılar için tasarlandı ve Mac için bir sonraki atılım olarak tanımlanıyor. Apple, M1’in iki katı olan 33 milyardan fazla transistöre sahip olduğunu söyledi. M1’den %70 daha hızlı CPU performansı ve M1’den iki kat daha hızlı grafik performansı sunar.

Apple, M1 Max, ikisinin daha üstün silikonudur ve yaklaşık 60 milyar transistörle piyasaya sürüldüğünü söyledi – M1 Pro’dakinin neredeyse iki katı. Pro ile karşılaştırıldığında, Max iki kat daha fazla grafik performansı sunar. Pro, 33 milyar transistörle geliyor.

Logic Pro gibi uygulamalarda Apple, Max CPU’nun dört çekirdekli Intel Core i7 işlemciye kıyasla 3 kat daha fazla performans sağladığını, Pro modeli ise 1,7 kat performans sağladığını iddia etti. GPU performansı için Apple, M1 Max’in 32 çekirdekli grafik işlemcisi ile yapılandırılmış 14 inçlik modelde Intel’in tümleşik Iris Plus GPU’suna kıyasla yaklaşık 14 kat daha fazla GPU performansı sunduğunu iddia etti.

16 inçlik modelde Apple, yeni M1 Max’in 8K videoları, AMD’nin 8 GB HBM2’ye sahip Radeon Pro 5600M grafikleriyle donatılmış benzer bir sistemden neredeyse 3 kat daha hızlı oluşturabileceğini iddia etti.

Apple M1 Max'e genel bakış.

Bir PC işlemcisine kıyasla Apple, bu yeni çiplerin %70 daha az güç tüketirken daha iyi performans sunduğunu söyledi. Çipin PC işlemcilerinden 7 kat daha hızlı olduğu söyleniyor. M1 Max, grafik performansında 2,5 kata kadar daha hızlıdır ve Apple, ister takılı ister pille çalışıyor olsun, sürdürülebilir GPU performansı talep etti.

Apple'ın M1 Serisi.

Apple, “Şimdiye kadar ürettiğimiz en yetenekli çip” dedi. Uygulamalar anında başlatılır ve uykudan anında uyanır. Apple’dan Craig Federighi, macOS ve uygulamaların özel işlemcilerin birleşik bellek mimarisinden yararlanabileceğini söyledi. Dosyalar için satır içi şifreleme, hızlı doğrulanmış güvenli önyükleme ve diğer güvenlik özellikleri de vardır.

Rosetta 2, Intel uygulamalarının yeni M1 Pro ve M1 Max işlemcilerde çalışmasına izin vermek için çalışmaya devam ediyor. Yerel uygulamalar, M1 Pro ve M1 Max’ten yararlanmak için tasarlanmıştır. Apple, bugün 10.000’den fazla Universal uygulaması bulunduğunu belirtti.

AirPod’lar 3

Ve söylentilere sadık kalarak, Apple etkinliğinde yeni AirPod’ları duyurdu.

Apple, cihazın çok boyutlu ses için “sizi saran sesler” yaratan mekansal ses yeteneklerini vurgulayarak, “Kullanıcılarımız AirPods ile müzik dinlemeyi seviyor” dedi.

Apple, “En sevdiğiniz müziği deneyimlemenin yepyeni bir yolu” diye ekledi.

İle AirPods 3, Apple satır aşağı mekansal ses yetenekleri getiriyor. Uzamsal ses ilk olarak AirPods Pro ve AirPods Max’te piyasaya sürüldü. AirPods 3 ile kontrol için Kuvvet Sensörleri içeren yepyeni bir tasarım elde edersiniz. Apple ayrıca güçlü bas ve net yüksek frekanslar için yeni sürücüler olduğunu söyledi. AirPods 3 ayrıca egzersiz yapmayı sevenler için ter ve suya dayanıklıdır.

Apple ayrıca size daha kişiselleştirilmiş bir ses deneyimi sunmak için kulaklarınıza uyan yeni bir şekil ve yazılım tanımlı Adaptive EQ’yu duyurdu. Kılıf şimdi 30 saate kadar toplam dinleme süresi sunuyor ve ayrıca MagSafe kablosuz şarj özellikleriyle birlikte geliyor.

Siparişler bugün verilebilir ve fiyatlar 179 dolardan başlar. AirPods 2 satılmaya devam edecek ve şu anda 129 dolardan fiyatlandırılıyor.

Cook, “Bu harika kadroda herkes için bir şeyler var” dedi.

Apple Music Ses Planı

Apple, Apple Music’i Siri’nin gücüyle birleştiren ve aylık 5 dolardan başlayan Apple Music için yeni bir Ses Planı duyurdu. Fiyat, mevcut Bireysel Planın sattığı fiyatın yarısıdır ve Apple’ın müzik akışı hizmetine daha fazla kullanıcı çekmelidir. Apple Music Voice Plan, bu ayın sonunda 17 ülkede kullanıma sunulacak ve tüm Apple cihazlarında kullanılabilecek.

Apple’ın en ucuz akış katmanıyla tüm şarkılara, çalma listelerine ve istasyonlara erişmeye devam edersiniz. Ancak, uzamsal ses veya kayıpsız ses desteği almayacaksınız ve müzik videoları pakete dahil edilmeyecek. Ayrıca şarkı sözlerine de erişemezsiniz ve plan yalnızca Apple cihazlarındaki kullanıcılarla sınırlıdır.

Cook, “Daha da fazla insanın yalnızca sesleriyle Apple Music’e erişebilecek olmasından heyecan duyuyoruz” dedi.

Ev Pod Mini

Cook, Apple Music’i deneyimlemenin en iyi yollarından birinin Home Pod Mini olduğunu ekledi.

Küçük hoparlör bu yıl parlak renklerle bir güncelleme aldı: Sarı, turuncu ve mavi. Apple’ın küçük hoparlörleri, Siri yetenekleri, dahili telefon ve daha fazlası dahil olmak üzere aynı harika özelliklerle birlikte gelir. Yeni renkler beyaz ve uzay grisine katılıyor ve Aralık ayında aynı 99 $ fiyatla piyasaya sürülecek.

Cook, HomePod mini’nin evinizin çevresinde daha fazla yerde harika görüneceğini söyledi.