Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Bilim adamları bir sonraki büyük güneş fırtınasının bir ‘internet kıyameti’ yaratabileceğini düşünüyor

İnternet sadece bulutta değil, aynı zamanda okyanusun dibinde. Çevrimiçi verileriniz, bir avuç 12.000 mil uzunluğunda ve kıtalar arasında uzanan yüzlerce denizaltı kablosundan oluşan çapraz bir ağ aracılığıyla dünya çapında taşınır. Toplamda, okyanusun dibinde uzanan yaklaşık 1,3 milyon mil denizaltı internet kablosu var – dünyayı 52 kez çevrelemeye yetecek kadar. Peki bir doğal afet bu kablolardan bazılarına zarar verirse ne olur?

California Irvine Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Sangeetha Jyothi’ye göre, böyle bir olay potansiyel olarak bir “internet kıyameti” yaratabilir. Ve bu kendi başına yeterince korkutucu değilmiş gibi, araştırması da bu korkutucu senaryonun önümüzdeki yirmi yıl içinde gerçekleşebileceğini öne sürüyor. Nadir görülen bir güneş fırtınasının , küresel internet altyapısının bazı kısımlarını sakat bırakmasının ve aylarca sürebilecek bir kesintiye neden olmasının muhtemel olduğunu savunuyor .

Ancak bazı iyi haberler de var: Doğru şekilde hazırlanırsak bu feci geleceği önleyebiliriz.

Solar Superstorm İnternet Kompozit İllüstrasyon.

Kozmik bir felaket yaratmak

Güneşin yüzeyi son derece uçucu bir yerdir. Uçsuz bucaksız bir beyaz-sıcak plazma okyanusu gibi çalkalanır ve püskürürken, güneş patlamaları genellikle yüzeyden geğirir ve elektromanyetik radyasyonu uzaya fırlatır. Neyse ki, bu fırlatmaların çoğu, ya önemli bir tehdit oluşturacak kadar büyük olmadıkları ya da sadece yanlış yöne yönlendirildikleri için gezegenimiz için bir sorun değil. Ancak sık sık – aşağı yukarı yüzyılda bir kez – şanssız oluyoruz ve özellikle büyük bir “güneş süper fırtınası” bizim yönümüzde patlıyor.

Neyse ki, Dünya’nın atmosferi bir güneş süper fırtınası sırasında yaratılan radyasyonun çoğunu saptırır ve korur ve bize zarar vermesini önler. Ancak beraberindeki elektrik yüklü madde, dünyanın manyetik alanıyla etkileşime girebilir ve (şaşırtıcı auroralar yaratmanın yanı sıra) uydu iletişiminden güç şebekelerine ve – Jyothi’nin iddia ettiği gibi – denizaltı internet kablolarımıza kadar her şeyi bozabilir.

Böyle bir olayın olasılığı nispeten düşüktür (kesin olarak her on yılda %1.6 ila %12), ancak bilim adamlarının analiz etmesi kolay olan öngörülebilir bir şekilde nadiren meydana geldikleri için bu olaylarla ilgili ciddi bir veri kıtlığı da vardır. Bununla birlikte, son birkaç on yıl nispeten sakin geçtiğinden, Jyothi’nin öngörücü modelleri, önümüzdeki 20 ila 25 yıl içinde başka bir büyük güneş fırtınasına tanık olabileceğimizi gösteriyor.

Güneş süper fırtına konsept görüntüsü.
Güneş fırtınası konsept görüntüsüNASA

1921’de Dünya’ya en son önemli bir güneş çarpması çarpmasının üzerinden tam bir asır geçti. New York Demiryolu süper fırtınası olarak bilinen bu fırtına, elektrik sigortalarını patlattı ve demiryolu ve denizaltı telgraf sistemlerinde yaygın kesintilere yol açtı. İyi tarafı, bunun modern bağlantının ortaya çıkmasından önce gerçekleşmesiydi ve sonuç olarak dünya üzerindeki etkisi bir şekilde sınırlıydı. Ancak bugün bu büyüklükte bir güneş fırtınası meydana gelirse, bilim adamları ortaya çıkan hasarın 20 ila 40 milyon insanı iki yıla kadar elektriksiz bırakabileceğini ve ekonomik etkinin trilyonlarca dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

1921’deki son büyük fırtınadan bu yana çok daha düşük yoğunlukta daha fazla güneş fırtınası meydana geldi. Bunlardan biri, 2003’te Japonya’nın uzay programını alt üst etti. Bir diğeri, 1967’de neredeyse bir nükleer savaş başlattı çünkü Amerika Birleşik Devletleri Rusya’nın füze tespit sistemlerine müdahale ettiğine inanıyordu, aslında buna bir güneş duşu neden oldu.

Dünya çapındaki hassas ağımız

Peki bu güneş süper fırtınaları modern internet için tam olarak nasıl sorunlar yaratabilir? Denizaltı internet kabloları, sinyalleri akım değil ışık biçiminde yönlendirdikleri için bir güneş fırtınasının yol açabileceği herhangi bir elektrik hasarına karşı bağışıktır. Sorun, bu sinyalleri uzun mesafelerde yükseltmek için tekrarlayıcılarla donatıldıkları yaklaşık 30 ila 90 mil aralığındadır. Bu tekrarlayıcılar elektrik kesintilerine karşı savunmasızdır ve bunlardan biri bile arızalanırsa, teorik olarak tüm denizaltı rotasını çökertebilir.

Marea su altı kablosu.
su altı kablosu

Modern internet hiçbir zaman bir güneş fırtınası için stres testi yapılmadığından, bu modüllerin nasıl iyileşebileceğine dair çok az veri var. İyi haber şu ki, tüm denizaltı kablo yollarına zarar verme olasılığı düşük.

Bir güneş fırtınasının etkileri, Dünya’nın manyetik kutuplarına daha yakın bölgelerde daha belirgin olacaktır. Bu nedenle, örneğin, Asya, ekvatorda uzanan bir dizi denizaltı kablosunun merkezi olan Singapur’dan bu yana daha az riskle karşı karşıya. Bu nedenle, bazı bölgeler elektrik kesintisi yaşamasa da, yaşanan kıtalardan ve ülkelerden izole edilebilirler. Örneğin ABD, Avrupa’dan kopabilir.

İnternet felaket durumda

Neyse ki, internet temelde dayanıklılık için inşa edilmiştir. Atlanta’daki Georgia Institute of Technology’de bilgisayar bilimi profesörü olan Dr. Umakishore Ramachandran, tekrarlayıcılar başarısız olursa, web trafiği farklı, hala çalışır durumda olan bir rota üzerinden otomatik olarak yeniden yönlendirebilir, diyor.

Ramachandran, Digital Trends’e “Ağın çekirdeğinde yeterli fazlalık var,” dedi, “bu tür arızalar, akışları başarısız rotalar etrafında yeniden yönlendirmek için ağ yığınının daha yüksek seviyelerinde tanınır.” En fazla, tıkanıklıktaki ani artış nedeniyle internet hızlarınız düşecek, ancak bunun “felaket olması” pek mümkün değil.

New America’s Open Technology Institute’te kıdemli bir teknoloji uzmanı olan Ross Schulman, endişenin en büyük nedeninin “ağın sınırları” olduğunu söylüyor. Bu, örneğin bizim ve daha küçük işletmelerin güvendiği internet bağlantılarını içerir. Yeterli rota hasar görürse, kalan bant genişliği sağlık hizmetleri gibi temel hizmetlerle sınırlandırılabilir ve konut müşterilerini haftalarca karanlıkta ve dijital iletişimden yoksun bırakabilir. Ayrıca, uydu iletişimi ve GPS sistemleri gibi araçlar çevrimdışı olacak ve felaket durumlarında kritik bir yedeklemeyi de beraberinde götürecek.

Denizaltı internet kablo haritası.
Denizaltı Kablo Haritası

Dünya, doğal bir afette yaşanan internet kesintilerine ve elektrik kesintilerine yabancı değil. Kasırgalar, depremler ve daha fazlası, şehirleri günlerce karanlığa sürükledi. Ve tıpkı insanların bu olaylar sırasında nasıl başa çıktıkları gibi, Ramachandran da uç bilişimin bir güneş süper fırtınasında cevap olabileceğine inanıyor.

Yerel, merkezi olmayan ağlar daha önce toplulukların iletişim halinde kalmasına ve güncellemeleri iletmek için esas olarak kendi internetlerini oluşturmasına izin verdi. Bir “internet kıyameti” durumunda, en azından geçici olarak benzer projeler kurtarmaya gelebilir. Bununla birlikte, bu teorik internet kıyameti haftalar veya aylarca sürecek olsaydı, hükümetlerin küresel interneti, özellikle de daha ağır darbe alan bölgelerde eski haline getirebilecek başka çözümlere yönelmeleri gerekecekti. 8.0 büyüklüğünde bir deprem Peru’nun uzak bölgelerini vurduğunda, Google’ın şu anda feshedilmiş Loon bölümünden interneti ışınlayan bir balon yaklaşık 48 saat içinde hizmet verebildi.

Ayrıca elektrik şebekelerinin haftalarca devre dışı kalma olasılığı da var ve bu nedenle tüm internet altyapımızın hiçbir gücü olmayacak. Böyle bir senaryoda Schulman, “Commotion veya Google’s Loon gibi kablosuz ağlar gibi alternatif çözümler esnek bir alternatif olarak ortaya çıkabilir” diyor.

Uzmanlar, bir güneş süper fırtınasının interneti ve ona bağlı ekonomileri tehdit eden birçok doğal felaketten sadece biri olduğundan korkuyor. İklim değişikliği arttıkça, Dünya’nın afetlerde bir artışa tanık olması bekleniyor ve bunlar için hazırlanmak en büyük öncelik olmalı – henüz ana akım konuşmaya girmemiş bir konuşma.

Schulman, “Birçok veri merkezinin devre dışı bırakıldığı, cep telefonlarının hizmet dışı olduğu ve internet trafiğinin kesintiye uğradığı New York’taki Sandy Kasırgası sırasında bu tür sorunların yerelleştirilmiş örneklerini zaten gördük” dedi. “Bu altyapının gelecek değişikliklere karşı dayanıklı olduğundan emin olmak önemlidir.”

dell xps 15 vs macbook pro 16 elma ry 14 1200x9999