Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Bitcoin nedir?

Bitcoin, 2009 yılında oluşturulmuş bir kripto para birimidir. “Bitcoin borsaları” olarak adlandırılan pazaryerleri, insanların farklı para birimlerini kullanarak bitcoin almasına veya satmasına olanak tanır.

Bitcoin, 2009 yılında bilinmeyen bir kişi tarafından Satoshi Nakamoto takma adını kullanarak oluşturulan yeni bir para birimidir. İşlemler aracı olmadan yapılır – yani banka yok! Bitcoin, Expedia’da otel rezervasyonu yapmak, Overstock’ta mobilya alışverişi yapmak ve Xbox oyunları satın almak için kullanılabilir. Ancak hype’ın çoğu, ticaret yaparak zengin olmakla ilgili. Bitcoin fiyatı 2017’de binlere fırladı.

bitcoin nedir?

Neden bitcoin?

Bitcoinler anonim olarak mal satın almak için kullanılabilir. Ayrıca uluslararası ödemeler kolay ve ucuzdur çünkü bitcoinler herhangi bir ülkeye bağlı veya düzenlemeye tabi değildir. Küçük işletmeler onları beğenebilir çünkü kredi kartı ücreti yoktur. Bazı insanlar, değerlerinin artacağını umarak sadece yatırım olarak bitcoin satın alır.

neden bitcoin?

Bitcoin satın almak

Borsada Satın Alın

“Bitcoin borsaları” olarak adlandırılan birçok pazar yeri, insanların farklı para birimleri kullanarak bitcoin almasına veya satmasına izin verir . Coinbase, Bitstamp ve Bitfinex ile birlikte lider bir borsadır. Ancak güvenlik bir endişe kaynağı olabilir: 2016’da saldırıya uğradığında Bitfinex’ten on milyonlarca dolar değerinde bitcoin çalındı .

borsada bitcoin satın almak
bir arkadaşına bitcoin transferi

transferler

İnsanlar, mobil uygulamaları veya bilgisayarlarını kullanarak birbirlerine bitcoin gönderebilirler. Dijital olarak nakit göndermeye benzer.

madencilik

İnsanlar karmaşık matematik bulmacalarını çözmek için bilgisayarları kullanarak bitcoinleri “mayın” için rekabet ediyor. Bitcoinler bu şekilde oluşturulur. Şu anda, bir kazanan, kabaca her 10 dakikada bir 12,5 bitcoin ile ödüllendiriliyor.

bitcoin madenciliği

Bitcoin cüzdanı

Bitcoin’ler, bulutta veya kullanıcının bilgisayarında bulunan bir “dijital cüzdanda” depolanır. Cüzdan, kullanıcıların bitcoin göndermesine veya almasına, mallar için ödeme yapmasına veya para biriktirmesine olanak tanıyan bir tür sanal banka hesabıdır. Banka hesaplarının aksine, bitcoin cüzdanları FDIC tarafından sigortalanmaz.

bitcoin bulut cüzdanı

Buluttaki cüzdan: Sunucular saldırıya uğradı . Şirketler müşterilerin bitcoinleriyle kaçtı.

Bilgisayardaki cüzdan: Bunları yanlışlıkla silebilirsiniz. Virüsler onları yok edebilir.

bitcoin anonimliği

anonim bitcoin

Her bitcoin işlemi herkese açık bir günlüğe kaydedilse de, alıcıların ve satıcıların adları asla açıklanmaz – yalnızca cüzdan kimlikleri. Bu, bitcoin kullanıcılarının işlemlerini gizli tutarken, aynı zamanda, onlara kolayca geri dönmeden herhangi bir şey alıp satmalarına da olanak tanır. Bu nedenle, çevrimiçi olarak uyuşturucu veya diğer yasa dışı faaliyetler satın alan kişilerin tercih ettiği para birimi haline geldi.

Bitcoin’in geleceği söz konusu

Bitcoin’in ne olacağını kimse bilmiyor. Çoğunlukla düzenlenmemiş, ancak Japonya, Çin ve Avustralya gibi bazı ülkeler düzenlemeleri tartmaya başladı. Hükümetler vergilendirme ve para birimi üzerindeki kontrol eksikliği konusunda endişeli.

bitcoinin geleceği