Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Bu Windows 11 hatası, temel sistem uygulamalarının çalışmasını engelliyor

Başka bir can sıkıcı sorun, bazı Windows 11 kullanıcılarını rahatsız ediyor . Bu yeni hatayla birlikte, ekran görüntüsü almak için yaygın bir yöntem olan Snipping Tool gibi yerleşik sistem uygulamaları çalışmayı reddediyor.

Güzel haberler? Microsoft, bir düzeltme üzerinde çalıştığını zaten onayladı.

Microsoft PowerPoint'te kullanılan Windows 11 Snipping Tool.

Microsoft’un Windows 11 bilinen sorunlar sayfasına göre , Windows 11’deki bir dijital sertifikanın süresi 31 Ekim’de sona erdi ve güncelliğini yitirdi. Bu, Ekran Alıntısı Aracı, Dokunmatik Klavye, Sesle Yazma ve Emoji Panelinin düzgün çalışmayı durdurmasına veya tamamen başlatmayı reddetmesine neden oldu. Ayrıca, Windows 11 S modunda Ayarlar uygulamasındaki Hesaplar sayfası ve açılış sayfasının yanı sıra Başlarken ve İpuçları uygulaması ve Giriş Yöntemi Düzenleyicisi de etkilendi.

Bu sorunlardan bazılarının yanı sıra AMD Ryzen işlemcilerdeki performans sorunlarını gidermek için Microsoft, KB5006746 adında bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Başlangıçta 21 Ekim’de piyasaya sürüldü ve isteğe bağlı bir indirme olarak görünüyor. Ayarlar > Windows Update >  İndir ve kur seçeneğine giderek yüklemeyi manuel olarak zorlamanız gerekir .

Güncelleme yalnızca Dokunmatik Klavye, Sesle Yazma ve Emoji Paneli ile Başlarken uygulaması ve Giriş Yöntemi Göstergesi ile ilgili sorunları çözer. Microsoft hala Snipping Tool ve yalnızca S Modu sorunlarını düzeltmeye çalışıyor. Daha fazla bilgi mevcut olduğunda bir güncelleme sağlayacağını söylüyor.

Geçici bir çözüm olarak, klavyenizdeki Print Screen tuşunu kullanmanız ve ekran görüntüsünü bir belgeye veya Paint uygulamasına yapıştırmanız önerilir. Microsoft genellikle her ayın ikinci Salı günü Windows yamaları yayınlar, bu nedenle resmi bir düzeltmenin 9 Kasım civarında gelebileceğini varsayıyoruz.

Windows 11 yaklaşık bir aydır yayında olmasına rağmen, kullanıma sunulması biraz zor oldu. Kullanıcılar, Windows 11’de çok sayıda hata yaşadıklarını bildirdiler . Alt sistemdeki boş klasörler , Windows 11’in kendisinde bağlam menülerini kullanırken gecikme ve Dosya Gezgini’nde bir bellek sızıntısı sadece bazı örneklerdir.

Bu sorunlardan herhangi biri için Windows 11’e güncelleme konusunda tereddüt ediyorsanız veya kendiniz yaşıyorsanız, Geri Bildirim Merkezi uygulamasına göz atmanızı öneririz. Uygulama, Windows kullanıcılarının yeni işletim sistemi ve Windows 10 ile ilgili sorunları bildirdiği ve dosyaladığı yerdir.