Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Çentik olmasına rağmen, yeni MacBook Pro muhteşem bir geri dönüşe benziyor

yeni macbook pro 2021.

Apple, Ekim Unleashed etkinliğinde MacBook Pro için resmi olarak büyük güncellemeler başlattı ve cihazla ilgili aylarca süren spekülasyonları boşa çıkardı . Şirket, 2.499 dolardan başlayan yenilenmiş 16 inçlik bir modelin yanı sıra 1.999 dolardan başlayan tamamen yeni 14 inçlik bir model ortaya çıkardı.

Güncelleme, 14 inçlik modele uzun süredir söylentileri olan birçok özelliği getiriyor. Bunlardan en dikkat çekici olanı en belirgin olanı: Ekran boyutundaki değişiklik. Cihazın çerçeveleri, Apple’ın dizüstü bilgisayarın kapladığı alanı artırmadan çerçeveye 14 inçlik bir paneli sıkıştırmasına izin verecek şekilde inceltildi. Bu, yeni MacBook Pro’yu kullanırken daha sürükleyici bir deneyimle sonuçlanmalı ve onu diğer premium dizüstü bilgisayarlarla uyumlu hale getirmelidir.

Her iki MacBook Pro da, Apple’ın iPad Pro’su ile aynı tasarım dilini benimsediğini gören bir hareketle, eski modellerin yumuşak kıvrımlarının yerini alarak düz kenarlı bir tasarıma sahip. Bu aynı zamanda onu , her ikisi de dik açılı kasalar kullanan iMac ve iPhone 13 ile uyumlu hale getiriyor ve Apple’ın cihazlarının bu tasarım stilini benimseme konusunda neredeyse birleştiği anlamına geliyor.

2021 MacBook Pro 14 ve MacBook Pro 16'daki çentik.

Potansiyel olarak bir tartışma kaynağı olan MacBook Pro ekranı artık iPhone 13’e çok benzeyen bir çentik içeriyor. Apple, bunun menü çubuğunu yolunuzdan daha fazla uzaklaştırmasına izin verdiğini söylüyor.

MacBook Pro’nun ekranına güç sağlayan teknoloji de yeni. Apple, M1 iPad Pro ile aynı markayı kullanarak “Sıvı Retina XDR” ekran olarak adlandırıyor . Apple aynı mini-LED teknolojisini tabletinden profesyonel dizüstü bilgisayarına taşıdığı için isim tek paralel değil. Şirket, bunun ProMotion teknolojisi sayesinde 1.000 nit’e kadar sürekli parlaklık ve 120 Hz yenileme hızı ile profesyonel çalışmalara “olağanüstü hassasiyet” getirdiğini söylüyor. Bu, ekran yenileme hızını uyarlanabilir şekilde değiştirerek gerektiğinde pil tasarrufu sağlar ve performans önemli olduğunda daha hızlı yenileme hızları sağlar.

Bir dizüstü bilgisayarda üst düzey performans

Yeni Macbook Artıları.

MacBook Pro’nun içinde, masaya daha fazla çekirdek sayısı ve gelişmiş grafikler getiren yeni M1 Pro çipi yer alıyor. Şimdi 32 GB’a kadar belleği destekleyebilir ve 10 CPU çekirdeği ve 16 GPU çekirdeği içerir. Apple ayrıca M1 Pro’dan daha fazla güç sunan M1 Max çipini de tanıttı.

Apple, yeni MacBook Pro’nun 64 GB’a kadar birleşik bellekle yapılandırılabileceğini ve Intel Core i9 çipli önceki nesil MacBook Pro’dan iki kat daha hızlı CPU performansı sunduğunu söylüyor.

Ses, önceki MacBook Pro’dan %80 daha fazla bas sağlayan ve yarım oktav daha düşük olan altı hoparlörlü bir sistemle iyileştirildi.

Özellikle profesyonel kullanıcılar veya çok sayıda çevre birimi olan kullanıcılar için önemli bir gelişme, artık MacBook Pro’da bulunan daha geniş bağlantı noktası çeşitliliğidir. Apple, yalnızca Thunderbolt’a bağlı kalmak yerine, Thunderbolt’a ek olarak artık bir HDMI bağlantı noktası, bir SD kart yuvası ve manyetik bir MagSafe şarj bağlantı noktası sunuyor. Ve 24 inç iMac gibi, web kamerası da 720p’den 1080p’ye yükseltildi ve görüntülü görüşmelerinizi çok daha net ve canlı hale getirmeye yardımcı oldu.

Yeni 2021 Macbook Pro'da bağlantı.  SD okuyucu, USB-C bağlantı noktası, HDMI bağlantı noktası.
Yeni 2021 Macbook Pro'da bağlantı.

Yine de, MacBook Pro 14’ün içerdiği her şey için, en dikkate değer değişikliklerinden biri, neyi ihmal ettiğiyle ilgilidir. 2016’dan bu yana her MacBook Pro’nun gözdesi olan ve potansiyeline hiçbir zaman ulaşamayan son derece bölücü bir araç olan Touch Bar artık yok. Gibi MacBook Air , MacBook Pro, 14 şimdi sağ Dokunmatik Kimliğin düğmesiyle Fonksiyon tuşlarının basit satır bulunmaktadır. Apple’ın inandığı bir şeyden vazgeçmesine pek benzemez, ancak bu, görünüşe göre bağlı kalamayacağı bir özellikti.