Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Dos Ddos Nedir Aralarındaki Farklar Ne ?

Dos Ddos Nedir Aralarındaki Farklar Ne ?

Dos(daniel of service) saldırılarının türkçemizde ki karşılığı servisi çalışamaz veya hizmet veremez hale getirmektir.Ataklar normalde sistemi ele geçirme  , backdoor açma şeklinde yada servisi hizmet veremez hale getirme şeklinde olabilir.Bunlardan en kolayı dos saldırılarıdır .Saldırının hedef sisteme sızma gibi bir hedefi yoktur sadece  hedef sistemi çalıaşamaz hale getirmek içindir.

Eğer bu dos saldırıları tek bir saldırgan tarafından yada  bir ip üzerinden yapılıyorsa bu saldırı çeşitine dos denir ama bu saldırıları birden çok saldırgan yada farklı ip’lerden yapılırsa bu saldırılara ddos(distrubuted denial of service) saldırıları denir.

Dos saldırıları tek bir ip üzerinde yapıldığı için önlemesi çok kolaydır ama ddos saldırılarını engellemek daha zordur.Çünkü saldıran zombi bilgilsayardan oluşan binlerce farklı ip’den legal bağlantılar oluşturabilir.Gelen bağlantılara baktığımızda normalde hepsi ayrı ip’lerden geldiği için normal bağlantılardan ayırt etmek zordur.

Ama binlerce farklı ip’lerden saldırı gerçekleşsede saldırıyı tek bir saldırgan yönetmektedir.Ve gelen trafiği inceleyip paket headerlerden ortak bir değer bulmaya çalışabiliriz.Saldırıların geldiği ip’lerin ortak bir header değerini bulursak bu header bilgisiyle gelen trafiği drop edebiliriz.

Eğer ddos yada dos saldırıları sizin band genişliğinizden fazlaysa bu durumda zaten yapacabileceğiniz birşey yoktur bu durumda servis sağlayıcınız sizin için önlem alabilir.

Ddos Nedir ?

DDoS (Distributed Denial of Service – Dağıtık Hizmet Reddi) saldırıları, internet sitelerinin önlem almakta zorlandığı siber güvenlik tehditlerinden biri. Bilgisayar korsanları, internet sitelerini ve ağ protokollerini hedef alıyor. Amaçları, sunucunun ya da ağın kaldıramayacağı kadar trafik oluşturarak çalışamaz / erişilemez hale getirmek

Ddos Saldırısını İlk Kim Yaptı ?

2000 yılında Mafiaboy kullanıcı adlı Michael Calce, ilk DDoS saldırılarından birini gerçekleştirdi. Birçok üniversitenin bilgisayar ağlarını hack’ledi ve sunucularını CNN, Dell, eBay, Amazon ve Yahoo gibi büyük internet sitelerini çökertmek için kullandı. Montreal Çocuk Mahkemesinde 50’den fazla suçtan yargılandı. Sonrasında iyi tarafa geçerek “beyaz şapkalı hacker” oldu. Bugün Calce, şirketlerin internet sistemlerindeki zafiyetleri tespit ederek bilişim suçlarını engellemeye yardımcı oluyor.

2018 yılında GitHub, tarihin en büyük DDoS saldırısına maruz kaldı. Söz konusu saldırı boyunca saniyede 1.35 terabitlik veri akışıyla karşılaştı. Yine de yalnızca 10 dakika boyunca erişilemez konumda kaldı. Bilgisayar korsanlarına karşı güvenlik önlemleri geliştiren Akamai Prolexic şirketinin de yardımıyla saldırının üstesinden gelmeyi başardı. Rekorun önceki sahibi, DNS (Domain Name System – Alan Adı Sistemi) sağlayıcı DYN’ydi. 2016 yılında maruz kaldığı saldırıda, saniyede 1.2 terabitlik veri akışıyla karşılaşmıştı.