Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Ekran Kartı Nedir VE Ne İşe Yarar ?

Ekran kartı nasıl çalışır?

Günümüz teknolojisinde çeşitli ekran kartları karşımıza çıkar ancak VGA olarak adlandırmış olduğumuz ekran kartları en çok kullanılan kartlar arasında yer alıyor. Bilgisayarda sayısal veri olarak adlandırılan analoğ veriyi sayısala çevirirler. Bilgisayar üzerinde görev yapan işlemci, grafiksel görüntüyü çevirmesi için ekran kartına iletir ve gelen bu bilgileri ekran kartı kendi içinde ayrıştırarak gerekli grafik hesaplanır ve detaylı bir şekilde işlenir.

Ekran kartında bulunan dahili bellek gerekli hesaplamaları yaparak bu bilgileri depolar. Bu işlemin sonunda ise; geometrik bilgiler ve diğer işlemler ile birlikte ön belleğe depolanarak ekran görüntüsü ortaya çıkarılmış olur.

Ekran kartı ne işe yarar?

Ekran kartı ne işe yarar? Bu soru, birçok kullanıcı tarafından soruluyor olması ve ne işe yaradığı da her zaman merak konusu olmuştur. Piyasada bulunan ekran kartlarının özellikleri birbirinden farklı olduğu gibi işleyiş şekilleri de birbirinden ayrıdır. Farklı özelliklere sahip olması, fiyat farklılığını da ortaya çıkarmış oluyor. Oyun bilgisayarları ve iş bilgisayarı üzerinde bulunan donanımların fiyatları normal bilgisayarlarınkinden daha farklı olup, fiyatları da yüksektir. Hal böyle olunca ekran teknolojileri ve özellikleri ortaya çıkmış oluyor.

Çeşitli hesaplamalarla oluşturduğu görüntüleri monitör gibi birimlere ileten donanım “Ekran kartı nedir?” sorusuna, gerçekleştirilen bu işlem ise “Ekran kartı ne işe yarar?” sorusuna yanıt veriyor.

Bilgisayarlarda yer alan işlemcilerin birçoğunda, dahili grafik işlemcileri bulunabiliyor. Ancak bu birimler, yapıları itibariyle ekran kartları kadar yüksek performans sergileyemiyor. Masaüstü uygulamaları, ofis programları, yüksek grafik işlem gücü gerektirmeyen oyunlar işlemcilerdeki grafik birimleriyle oluşturulabilirken, daha karmaşık grafikli oyunlar ve profesyonel tasarım yazılımları için ekran kartı kullanmak, tercihten ziyade gereklilik oluyor. Tabii işlemcisinde grafik işlem birimi olmayan kullanıcılar için de ekran kartı, mutlaka edinilmesi gereken donanım birimleri arasında bulunuyor.

Kullanım Amacınız Nedir?

Ekran kartı edinmeden önce kullanım amacınızı belirlemeniz, en doğru ürünü seçmenize yardımcı oluyor. Temel düzeyde bilgisayar kullanıcısıysanız ve grafik açısından yüksek beklentileriniz yoksa giriş seviyesindeki modeller sizin için uygun olabilir. Hem Nvidia hem de AMD’nin geliştirdiği ürünleri, düşük bütçeye sahip olsanız bile kolayca edinebilirsiniz. Zira bu ürünler, hayli erişilebilir fiyat aralıklarında bulunuyor. Alacağınız ekran kartıyla, iki boyutlu oyunları sorunsuz oynayabilirsiniz. Ancak ilgili modellerden yüksek 3D performansı beklememelisiniz.

Sıkı bir oyun tutkunuysanız ve kullandığınız monitör, Full HD veya yukarısı bir çözünürlükteyse orta ve üst segmentteki ekran kartlarına yönelmeniz gerekiyor. Çözünürlükler ve oyunlardaki grafik detayları arttıkça, edineceğiniz ekran kartının işlemcisinin performansı ve belleğinin kapasitesi, elde edeceğiniz oyun deneyimine etki ediyor. Ayıracağınız bütçe, ekran kartından alacağınız performansı doğrudan doğruya belirliyor.

Profesyonel olarak 3D tasarım ve render işlemleriyle uğraşıyorsanız, video içerikler hazırlıyor ve prodüksiyon işlemlerinin kısa sürmesini hedefliyorsanız, her iki markanın profesyonel serilerini seçmelisiniz. Fiyat açısından üst seviyede kalan modeller, çalışmalarınıza hız kazandırarak, üzerinde çalıştığınız işleri daha kısa sürede teslim etmenize zemin hazırlayabilir.

Bellek Hızı Ne Olmalı?

“Şu hızda belleğe sahip bir ekran kartı almalıyım,” şeklinde bir düşünceyle hareket etmek, ekran kartı alımı noktasında çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Zaten ekran kartı üreticileri, geliştirdikleri modellerde yüksek hızlı bellekler kullanarak, akıcı oyun deneyimi elde edilebilmesine fırsat tanıyor. Tercih edeceğiniz ekran kartının modeli ve karta ayıracağınız bütçe, bellek performansını da etkileyecektir. Nadir de olsa, belirli sınıflarda bulunan ekran kartları için üreticiler farklı formda bellek kullanabiliyor. Ancak bu durum, dikkate alınmayacak kadar düşük düzeyde bir performans farkının ortaya çıkmasına neden oluyor. Yine de GDDR5X, HBM2 ve yakın zamanda ekran kartlarında görebileceğiniz GDDR6 yapısındaki bellekler, kartların bellek hızları hakkında size fikir verecektir.

Ekran Kartı Kaç GB Olmalı?

Çok fazla dikkate alınmasa da işletim sistemi, işletim sistemi üzerinde çalıştırılan uygulamalar ve çok daha fazlası, belirli miktarda ekran kartı belleği kullanıyor. Buna; yüksek çözünürlük, yeni nesil oyunların kaplamaları, gelişmiş gölge ve ortam kapatma detayları, uzak mesafe çizimleri gibi durumlar da eklenince, ekran kartında bellek miktarının önemi ortaya çıkıyor. Yetersiz ekran kartı belleği olması durumunda, stutter olarak nitelendirilen takılmalar oyunun akıcılığını baltalayabilirken, bazı oyunlar ise ekran kartı bellek miktarını yeterli bulmayıp çalışmayabiliyor.

Eğer en yeni oyunları sorunsuz oynamak istiyorsanız, en az 2 GB bellekli ekran kartlarına yönelmelisiniz. Hedefiniz, oyunlardaki tüm detayları görüntülerken, oyunu 4K’ya varan yüksek çözünürlüklerde oynamaksa üst uç segmentteki 8 GB ve daha yüksek belleğe sahip kartları seçebilirsiniz.

Tüm bunların yanında RAM miktarı, ekran kartının performansını belirleyen yegane unsur değil. Kartın grafik işlemcisi, yeterli oranda performans gösteremiyorsa kartta bulunan bellek miktarı, tam olarak kullanılamayacağı için yalnızca kağıt üzerindeki bir veri olarak kalıyor. Bu yüzden almayı düşündüğünüz ekran kartının belleğiyle birlikte hangi sınıfta yer aldığını da dikkatlice incelemeniz gerekiyor.