Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Google Chrome’da güvenliği önemli ölçüde artırmanın 5 kolay yolu

Chrome’u varsayılan web tarayıcınız olarak kullanan birçok kişiden biriyseniz, ekstra güvenli olduğundan emin olmak için bazı adımlar atmak isteyebilirsiniz. Bu, bilgisayar korsanlarının her zaman şifrelerin peşinde olduğu ve web sitelerini gerçek gibi görünmek için kolayca kandırabileceği bir dünyada size yardımcı olabilir.

Google, bu korumaya yardımcı olabilecek, doğrudan Chrome’da yerleşik olarak bulunan birçok araca sahiptir. Güvenli Tarama’dan şifreleri şifrelemeye ve daha fazlasına kadar, Google Chrome’da güvenliği önemli ölçüde artırmanın beş kolay yolunu size sunduk.

Güvenli Tarama ayarlarınızı değiştirin

Güvenli tarama ayarlarını değiştiren Chrome'daki ayarlar menüsü.

İlk ipucumuz, varsayılan olarak etkin olan ancak gelişmiş güvenlik için ayarlanabilen bir ipucudur. Ekranınızın sağ üst köşesindeki Üç Nokta’yı tıklayın, Ayarlar’ı seçin  ve ardından  Gizlilik ve Güvenlik’e ve ardından  Güvenlik’e gidin. Güvenli Tarama için bir bölüm olacak  .

Bu bölümün altında, Gelişmiş Koruma seçeneğini seçmek isteyeceksiniz  . Muhtemelen varsayılan olarak Standart Koruma’ya sahipsiniz  , ancak bunu gelişmiş olarak değiştirmek size tehlikeli web sitelerine, indirmelere ve uzantılara karşı daha iyi koruma sağlayabilir. Chrome, şifre ihlalleri konusunda sizi uyaracaktır. Chrome’un, tehditleri kontrol etmek için URL’lerinizi Güvenli Tarama’ya gönderebileceğini unutmayın. Veriler geçici olarak Google Hesabınıza bağlanacaktır.

Google Hesabınızda saklanan şifrelerinizi şifreleyin

Chrome'da şifreleme ayarlarını değiştirme.

Sıradaki, şifrelemeyle ilgili başka bir basit ipucu. Chrome’un Ayarlar menüsünü ziyaret ettiğinizde , ekranın üst kısmındaki Siz ve Google seçeneğini tıklayın  . Bunun için bir Google Hesabına giriş yapmış olmanız gerekir.

Senkronizasyon altında  , Şifreleme Seçenekleri’ni seçin Diyor seçeneği arayın Google Hesabınızla ncrypt Senkronize Şifreler . Bu seçenek, şifrelerinizi  Google’ın sunucularında kendi şifreleme yöntemlerinin arkasına kaydedecektir . Bu, geçiş sırasında şifrelenecekleri için bir bilgisayar korsanının şifrelerinize erişmesini zorlaştırır, ancak Google’ın da bunları okuyabilmesi için küçük bir şans vardır.

Ancak, güvenliği biraz daha artırmak için ikinci seçeneği de seçebilirsiniz. Senkronizasyon parolasıyla, parolaları görüntülemek için yalnızca kilit açma anahtarına sahip olduğunuz için, Google’ın parolaları okumasına gerek kalmadan şifrelemeyi kullanabilirsiniz. Bu, hem sizin tarafınızda hem de diğer ucunda olmak üzere iki uçta şifrelendiği anlamına gelir.

Ancak bu ikinci yol, senkronizasyonu biraz karmaşıklaştırıyor. Yeni bir yerde senkronizasyonu her açtığınızda parolanıza ihtiyacınız olacak ve bu parolayı, senkronizasyonun açık olduğu cihazlarınıza girmeniz gerekecek. Feed’iniz ayrıca Chrome’da ziyaret ettiğiniz sitelere dayalı öneriler göstermez ve şifrenizi çevrimiçi olarak görüntüleyemez veya Şifreler için Smart Lock’u kullanamazsınız. Geçmiş de senkronize olmayacak.

FLoC’yi kapat

Chrome'da FLoC devre dışı bırakma sayfası.

Muhtemelen FLoC’u duymuşsunuzdur . Bu tartışmalı Chrome özelliği, son göz atma etkinliğinizin en çok hangi büyük grup insan veya “grup” olduğunu görmek için temel olarak göz atma geçmişinizi gözden geçirir. Reklamverenlerin Çerezlere alternatif olarak grup için reklamları seçmesi amaçlanmıştır, ancak bazıları bunun sizin hakkınızda daha fazla veri toplamak için kullanılabileceğinden veya reklamverenlerin kullanıcıları nasıl hedefleyebileceği üzerinde kontrol sahibi olan Google’ı daha fazla tekele dönüştürmek için kullanılabileceğinden endişe ediyor.

FLoC’nin geri çevrilmesiyle karşı karşıya kalan Google, özelliği devre dışı bırakmak için ziyaret edebileceğiniz yeni bir Privacy Sandbox’ı etkinleştirdi. Chrome’un Ayarları’nı ziyaret edin Gizlilik ve Güvenlik’e gidin  ve Gizlilik Korumalı Alanı bağlantısını tıklayın  . Oradan, Sandbox denemelerini ve FLoC’yi devre dışı bırakmak için bir anahtarı çevirebilirsiniz.

Her zaman HTTPS kullan

Chrome'un güvenlikteki HTTPS bölümü.

Listemizin dördüncüsü, yalnızca güvenli web sitelerine gittiğinizden emin olmak için basit bir numaradır. Eskiden birçok web sitesi Köprü Metni Aktarım Protokolüne (HTTP) bağlıydı. Bu kulağa hoş geliyor, ancak HTTP, bir web sitesini düz metin olarak görüntülemek için tarayıcınızın açık isteğini bırakabilir. Sonuç olarak, bağlantıyı izleyebilen herhangi bir bilgisayar korsanı isteği okuyabilir. Bu, şifre veya kredi kartı numarası girdiğiniz durumlarda risklidir. Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTPS), HTTP isteklerini ve yanıtlarını rastgele karakterler olarak şifreleyerek izlemeyi zorlaştırarak sorunu giderir.

Google Chrome’da tarayıcının her zaman HTTPS kullanacak şekilde ayarlandığından emin olmalısınız. Bir HTTP web sitesini ziyaret ederseniz, güvenli olmadığı konusunda uyarılırsınız. Bunu yapmak için Ayarlar’daki Gizlilik ve Güvenlik  bölümünü tıklayın  ve Her Zaman Güvenli Bağlantı Kullan seçeneğini arayın .

Uzantılarınızı izleyin

Google Chrome'daki uzantı seçenekleri.

Uzantılar, yazımınızı ve dil bilginizi düzeltmenize, reklamları engellemenize ve daha pek çok şeye yardımcı olabileceğinden Chrome’a ​​harika bir ektir. Yine de tüm uzantılar iyi değildir. Dikkatli olmazsanız, uzantılar tarayıcınızı veya özel bilgilerinizi ele geçirebilir  ve hatta casusluk yapabilir . Eklediğiniz tüm uzantıların yalnızca güvenilir kaynaklardan geldiğinden emin olmak her zaman iyi bir uygulamadır.

Chrome’da uzantıları yönetmek için adres çubuğunda chrome://extensions/  adresini ziyaret edin . Buradan , her bir uzantının ayrıntılarını ve izinlerini görmek ve Chrome Web Mağazası’ndaki listeye geri dönmek için Ayrıntılar düğmesini tıklayabilirsiniz  . Güvenilmeyen uzantıları bile kaldırabilirsiniz.