Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Google Tensor ve Qualcomm Snapdragon 888: En iyi yonga seti için savaş

Piksel 6 ve Piksel 6 Pro Google’ın özel gelmek için ilk iki cihazlardır tensör silikon yerine ana akım çip Snapdragon 888 . Pixel 6 lansman etkinliğinde Google, çabalarının çoğunu yeni çip üzerinde Tensor sistemini (SoC) detaylandırmaya adadı. En güçlü mobil yonga seti olarak selamlayan Google, yeni yonga seti ile bir akıllı telefona yerleşik AI yeteneklerini getirmek için Makine Öğrenimi (ML) bilgilerini uyguladığını söyledi. Hakemler, Qualcomm’un birinci sınıf yonga seti – Snapdragon 888 ve Snapdragon 888 Plus – ve Apple’ın en yeni A15 Bionic çipi ile karşılaştırdığında, bu iddia eninde sonunda test edilecek.

Pixel 6 ile Google nihayet Apple’ı ele geçirmeye hazır olabilir ve bu yüzleşmede hayati bir silah, çip üzerinde özel Tensor sistemi olacaktır. Ancak büyük köpeğe meydan okumadan önce, Google Tensör’ün Qualcomm Snapdragon 888’e karşı nasıl bir performans sergilediğini görmemiz gerekiyor.

Neden ilk etapta Tensor?

Google Pixel 6 hiçbir zaman iyi saklanan bir sır olmadı. Lansman öncesinde , yaklaşmakta olan akıllı telefonlarla ilgili önemli ayrıntıları ortaya koyan çok sayıda zorlayıcı sızıntı ve resmi sertifika vardı. Google , lansmandan iki ay önce Tensor çipini resmen duyurdu ve daha sonra New York City’deki çevrimdışı mağazasında Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’nun tasarımını tanıttı. Bu nedenle, Google bunun yerine zamanının çoğunu lansman etkinliğinde Tensor’un erdemlerinden bahsederek kullandı.

Google Pixel 6 Pro tensör özel silikon.

Pixel – adından da anlaşılacağı gibi – yalnızca dizideki akıllı telefonlarda fotoğrafçılığı iyileştirmeye değil, aynı zamanda diğer üreticilerin cihazlarında daha iyi fotoğrafçılık için benimsemeleri için API’ler açmaya da adanmıştır. Tüm akıllı telefon endüstrisi, amiral gemisi akıllı telefon kameralarında daha büyük kamera sensörlerine ve daha yüksek megapiksel sayısına güvenirken, Google, Pixel ailesinin tarihi boyunca hesaplamalı fotoğrafçılık algoritmalarının kamera donanımı açısından gelişmeleri geride bırakabileceğini her zaman vurguladı .

Ancak gelişmiş yazılım özelliklerine rağmen Google’ın amiral gemisi cihazlarındaki kamera sensörlerini yükseltme konusunda tereddüt etmesi, Pixel telefonlara olan ilginin hızlı bir şekilde düşmesine neden oldu. Teknoloji devi, sonunda , olağanüstü kamera yazılımını tamamlamak için çok gelişmiş kamera donanımını seçerek bu sorunu çözmek için bilinçli çabalar sarf ediyor . Bununla birlikte, tüm bu çabalar, Google’ın yeni Pixel telefonların performans verimliliğini en üst düzeye çıkarmasına olanak tanıyan özel yonga seti ile olduğu kadar etkili olmayacaktır.

Donanıma dalmak

Google Silicon ekibi, tasarımı, çekirdek sayısı ve özel güvenlik özellikleri dahil olmak üzere yeni Tensor SoC’nin küçük ayrıntılarını özetledi. Bu, daha önce kod adı “Whitechapel” olan Tensor çipi hakkında bildiğimiz birçok sızıntıyı ve spekülasyonları doğrulamaya devam ediyor. Aşağıdaki paragraflarda ayrıntıları tartışılmaktadır.

Üç kümeli, 8 çekirdekli, üstün özellikli CPU

Diğer çip üreticilerinin çoğu gibi, Google da özel bir mobil silikon tasarlamak için ARM’den IP lisansı almıştır . Google Tensor, 5nm tasarımına dayanan iki ARM Cortex-X1 çekirdeği, iki Cortex-A76 çekirdeği ve dört Cortex-A55 çekirdeğinden oluşan sekiz çekirdekli bir CPU ile donatıldı, şirket ArsTechnica’ya açıkladı .

Bu bilgilere dayanarak, Google Tensör’ün neden Samsung’un Exynos 2100 ve Snapdragon 888 veya Snapdragon 888 Plus gibi diğer rakip yonga setlerine göre daha üstün olduğunu görebiliriz . Diğer yonga setlerinin her ikisi de Tensor gibi üç kümeli bir tasarıma sahiptir, ancak tek bir ARM Cortex-X1 çekirdeği ile birlikte üç Cortex-A78 çekirdeği ve dört Cortex-A55 çekirdeği ile birlikte gelir.

Google Tensor, Snapdragon 888, Snapdragon 888 Plus ve Exynos 2100 yonga setlerindeki farklı çekirdekler için CPU çekirdek yapılandırması ve saat hızlarının hızlı bir karşılaştırmasını burada bulabilirsiniz:

bilgisayarGoogle TensörüQualcomm Snapdragon 888/888 Artı Samsung Exynos 2100
CPU Yapılandırmaları2x ARM Cortex-X1 @ 2.8GHz2x ARM Cortex-A76 @ 2.25GHz4x ARM Cortex-A55 @ 1.8GHzAsal çekirdek:Snapdragon 888: 1x ARM Cortex-X1 @ 2.84GHzSnapdragon 888 Plus: 1x ARM Cortex-X1 @ 2.995GHz3x ARM Cortex-A78 @ 2.4GHz4x ARM Cortex-A55 @ 1.8GHz1x ARM Cortex-X1 @ 2.9GHz3x ARM Cortex-A78 @ 2.8GHz4x ARM Cortex-A55 @ 2.2GHz

Tensör verimliliğe öncelik verir

Google’da Başkan Yardımcısı ve Google Silicon’un genel müdürü Phil Carmack, ArsTechnica’ya şirketin yalnızca bir yerine iki ARM Cortex-X1 çekirdeği seçmesinin ardındaki mantığı anlattı . Carmack, CPU’nun orta derecede önemli görevler için bile yükü iki Cortex-X1 çekirdeği arasında bölebileceğini ve bunun daha verimli performansa katkıda bulunacağını söylüyor.

Carmack, bir kamera örneği paylaşarak bir kullanım örneğini gösteriyor. Kayıttan işlemeye ve Google Lens algılamadan makine öğrenimi işlevine kadar, kamera kullanılırken birden fazla görev aynı anda gerçekleşir. Sonuç olarak, SoC’nin birkaç bileşeninin uyum içinde çalışması gerekir. Kamera donanımının yanı sıra CPU, GPU, ISP (Görüntü Sinyal İşlemcisi) ve ML işleme birimi, gecikmesiz bir kamera deneyimine katkıda bulunmak için güçleri birleştirir.

Google, Tensor’da tek bir performans Cortex-X1 çekirdeğine bağlı kalırsa – Snapdragon ve Exynos’ta olduğu gibi, bu iş yükü tam kapasitede çalışan ancak yine de geciken “orta” Cortex-A76 çekirdeklerine geri dönecekti. Buna karşılık, iki Cortex-X1 çekirdeği, aynı iş yükünü orta çekirdeklere göre daha yüksek verimlilik ve daha düşük güç tüketimi ile yürütebilir. Görevleri gerçekleştirirken daha yüksek bir güç verimliliği, daha düşük ısı üretimi ve daha iyi bir pil yedeği anlamına gelir.

Google Pixel 6 Pro tensör mikro CPU GPU TPU mimarisi.

Özellikle Snapdragon 765G yonga setini kullanan Pixel 5 veya Pixel 4a 5G, özellikle kamera kullanılırken ciddi ısınma sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Bu nedenle, özel bir CPU mimarisi – teorik olarak – Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’nun kaynakları daha optimum şekilde tahsis etmesine izin vermelidir.

Bir yandan, Google bir yerine iki Cortex-X1 çekirdeği ile her şeyi bir arada kullanmayı tercih ederken, Tensor’ün en az üç nesil eski orta çekirdekleri kullandığını görmek biraz şok edici. Snapdragon 888 ve Exynos 2100, Tensor’a dağıtılan Cortex-A76’dan nispeten daha verimli olan Cortex-A78 tabanlı orta çekirdekler kullanır. Google, ne yazık ki, bunun için herhangi bir mantıklı gerekçe sunma zahmetine girmedi.

Ayrıca, Always-On Display (AOD) ve Now Playing’in bakımı gibi düşük yoğunluklu işlemler için Google Tensörün özel bir Bağlam Hub’ı vardır. Bir kez daha, düşük güç tüketimine sahip görevler için özel bir birim, daha fazla güç verimliliğine doğru bir adımdır.

Google Tensor SoC, 20 çekirdekli bir GPU ve bir Samsung 5G modem kullanır

İnce ayarlı CPU tasarımının yanı sıra, Google Tensor’un daha önce Exynos 2100 ile aynı olan bir Mali-G78 GPU’ya sahip olduğu bildirilmişti . Google, bunun, üstün oyun performansı sağlamak için özel olarak tasarlanmış 20 çekirdekli bir grafik işlemcisi olduğunu söylüyor. Ayrıca GPU’nun Pixel 5’tekinden %370 daha iyi performansa sahip olduğunu iddia ediyor. Gerçek dünya performansı, yalnızca grafik kıyaslamalarını çalıştıracak ve üzerlerinde oyunları test edecek cihazlara sahip olduğumuzda bilinecek.

Google Tensor, çoğu pazarda 5G yetenekleri için bir Qualcomm modemi tercih etmek yerine Samsung’un Exynos 5123 modemine güvenecek gibi görünüyor. Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’da bir Samsung modemin varlığına işaret eden ipuçları, ilk olarak XDA tarafından Android 12 beta sürümünde tespit edildi ve daha sonra Reuters tarafından hazırlanan bir raporda doğrulandı .

Exynos modem, hem Sub-6GHz hem de mmWave 5G frekanslarını destekler . Ancak son bulgular, Pixel 6’nın yalnızca belirli taşıyıcı kilitli varyantlarının her iki 5G sinyalini de desteklediğini, kilidi açılmış modellerin ise yalnızca Sub-6GHz 5G’yi desteklediğini gösteriyor. 

Google Tensor güvenlik konusunda büyük

Google Tensor yonga seti, özel güvenlik yongasının ikinci nesli olan Titan M2’ye sahiptir. Titan M2, Google Pixel 3’ten bu yana premium Pixel akıllı telefonlarda bulunan ilk nesil Titan güvenlik yongasının halefidir. Google, yeni güvenlik yongasının şifreler ve PIN’ler gibi hassas verileri çevrimiçi ihlallere karşı korumak için tasarlandığını söylüyor. “elektromanyetik analiz, voltaj arızası ve hatta lazer arıza enjeksiyonu” dahil olmak üzere fiziksel saldırı teknikleri.

Google Pixel 6 Pro titan m2 çipi.

Titan M2 çipinin yanı sıra Pixel 6 akıllı telefonlar, diğer uygulamaların bu verilere erişebilmesi için hassas görevleri ayrı ayrı yürütmek için özel olarak tasarlanmış CPU tabanlı bir alt sistem olan Tensor Güvenlik Çekirdeğine de sahip olacak.

AI, Tensor’un birincil amacıdır

Performansıyla ilgili iddialara rağmen Google, Qualcomm veya diğer rakiplerinden daha yüksek güç verimliliği sunmak için özel bir silikon oluşturmadı. Google’ın özür dilemeden paylaştığı ana neden, bir bulut altyapısına güvenmeden akıllı telefonun kendisinde yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) görevlerini yürütmek için istikrarlı ve güvenli bir platform sağlamaktır. Aslında yonga seti, adını Google’ın Tensor İşleme Birimlerinden veya veri merkezlerinde kullanılan AI ile hızlandırılmış işlemcilerden alıyor.

Geriye dönüp bakıldığında, Google, Pixel Visual Core ve Pixel Neural Core dahil olmak üzere özel AI merkezli çipler sunarak özel bir SoC hakkında ipuçları bırakıyor olabilir .

Optimize edilmiş CPU’nun yanı sıra, Google Tensor SoC, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’da AI tabanlı uygulamalar gerçekleştirmek için yaygın olarak NPU veya sinir işleme birimi olarak bilinen özel bir TPU’ya da sahiptir. Doğası ve Google’ın makine öğrenimi konusundaki uzmanlığı nedeniyle, Tensor, cihazların kendisinde makine öğrenimi modellerini çalıştırmak üzere tasarlanmıştır.

Google Pixel 6 Pro tensör Google, konuşma tanımayı İngilizce'den Japonca'ya çevirir.

Bu gelişmiş mimari, Tensor’un Mesajlar, WhatsApp ve Kaydedici gibi uygulamalarda ve hatta Canlı Altyazı gibi araçlarda herhangi bir dili aktif olarak telefonunuzun varsayılan diline çevirecek olan Otomatik Konuşma Tanıma (ASR) gibi karmaşık görevleri gerçekleştirmesine olanak tanır. Ek olarak, geliştirilmiş konuşma tanıma özelliği, Tensor’un konuşmadaki duraklamaları ve noktalama işaretlerini daha doğru bir şekilde yorumlamasına ve önceki Pixel telefonların gücünün yalnızca yarısını kullanmasına olanak tanır.

Daha iyi konuşma işlemeye ek olarak, Tensor fotoğrafçılıkta önemli iyileştirmeler sağlar. Her şeyden önce, yonga seti artık Google’ın HDRNet’ini kullanarak fotoğrafçılığın yanı sıra hesaplamalı videografiyi de kolaylaştırıyor. Bu makine öğrenimi algoritması, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’nun her karede en canlı ve doğru renkleri yakalamasını sağlar. Tensor ayrıca, hareketli fotoğraflarda bulanık yüzleri düzeltmek için Yüz Bulanıklığı Kaldırma, görüntülerdeki istenmeyen nesneleri yamalamak için Sihirli Silgi ve renkli insanlar için ten tonlarının daha iyi algılanması gibi özellikleri de kolaylaştırır.

Tensör Pixel için neden gereklidir?

Google, Pixel 6 lansman etkinliği boyunca durmaksızın tekrarladığı gibi, Tensor, Google’ın AI’daki en son gelişmelerinin doğrudan en yeni ve yakında çıkacak cep telefonlarında sunulabileceğini garanti eder. Snapdragon 888 gibi genel bir SoC ile, özellikle Qualcomm’un yonga seti tasarım süreci üzerinde sınırlı kontrolle bunu başarmak zor olurdu.

Google’ın tek bir çekirdek yerine iki ARM Cortex-X1 çekirdekli özel bir SoC seçmesinin bir başka nedeni de daha fazla güç verimliliği ve ısıyla ilgili kayıpların daha az olmasını sağlamaktır. Pixel 5 gibi önceki Google akıllı telefonlarının aksine, yeni Pixel 6 akıllı telefonların 4K video çekme gibi rutin görevleri yerine getirirken ısınma olasılığı daha düşük. Snapdragon 888 ve Exynos 2100, başlangıçtaki yüksek performansı telafi etmek için zayıf ısı yönetimi nedeniyle de eleştirildi. Bununla birlikte, uzun süreler boyunca daha fazla miktarda ısı, kısmaya neden olabilir ve sonunda performansı düşürebilir, böylece daha yüksek performans ana hedefini kaybeder.

Google’ın özel bir SoC seçiminin ardındaki son bir neden, dünyanın dikkatini akıllı telefon dünyasında kaybettiği hakimiyetini geri kazanma çabalarına çekmektir. Samsung, Apple ve Huawei gibi en büyük akıllı telefon markaları zaten kendi özel yonga setlerini üretiyorlar ve OPPO’nun da özel yonga seti üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Tüm bunlar, Google’ın ekstra yol kat etmesini ve akıllı telefon endüstrisinde alakalı kalma yeterliliğini kanıtlamasını gerekli kılıyor.