Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Google ve YouTube, iklimle ilgili yanlış bilgilerle ilgili reklamları yasakladı

Google, iklim değişikliğini reddeden YouTube videoları ve diğer içeriklerde yayınlanan reklamları durduracağını ve bu iddiaları tanıtan reklamları yasaklayacağını söyledi.

Şirket , reklamverenlerin endişelerine yanıt verdiğini söylüyor .

Yasak, “iklim değişikliğinin varlığı ve nedenleri konusundaki bilimsel fikir birliği” ile çelişen içeriğin reklamlarını ve bu içerikten para kazanmayı kapsayacak.

“Otomatik araçlar ve insan incelemesi” ile uygulanacaktır.

Politika, “iklim değişikliğinden bir aldatmaca veya aldatmaca olarak bahseden, uzun vadeli eğilimlerin küresel iklimin ısındığını gösterdiğini reddeden iddialar ve sera gazı emisyonlarının veya insan faaliyetlerinin iklim değişikliğine katkıda bulunduğunu reddeden iddialar” içeriğine uygulanacaktır.

Reklam Geliri

Değişiklikler, YouTube içerik oluşturucularının iklim değişikliğini reddeden içerikten reklam geliri elde etmesinin durdurulacağı anlamına geliyor.

İklim değişikliği gibi konularda aktivizmi destekleyen ABD’li kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Avaaz’ın 2020 tarihli bir raporu, YouTube’u “para kazanma programı aracılığıyla bu iklimle ilgili yanlış bilgilendirme içeriğini teşvik etmekle” suçladı.

Avaaz’ın dezenformasyon projesini yürüten Fadi Kuran, BBC’ye “iklim reddi ekonomisinin gidişatını değiştirebileceğini” söyledi.

“Kritik Glasgow zirvesine üç hafta kala ve iklimle ilgili yanlış bilgilerin onu baltalayacak şekilde artmasıyla birlikte, diğer sosyal medya platformları hızla Google’ın liderliğini takip etmelidir.”

Google’ın bu hamlesi, iklim değişikliğinin gerçek tehdidini sosyal medyada inkar etmekten ve küçümsemekten kâr elde etmek isteyenleri caydırmaya çalışmanın ilk adımına işaret ediyor.

İklim değişikliğiyle ilgili yanlış olan duygusal içerik oluşturmak, reklamlar aracılığıyla görüntüleme, beğeni ve dolayısıyla parayı çeker. Bu yeni politika, en azından Google platformlarında bu son kısma bir son vermeyi amaçlıyor.

Ancak eleştirmenler, sosyal medya sitelerinin iklim değişikliği dezenformasyonunu pandemi hakkındaki yalanlarla aynı şekilde ve aynı ciddiyetle ele almalarını istiyor.

Bu, yanlış bilgiler için etiketler koymayı ve sitelerin algoritmalarından iklim değişikliği hakkında yanıltıcı videolar ve içeriğin kullanıcılara önerilmemeleri için sıralamasını içerir.

Aşı karşıtı ve koronavirüs komplolarının insani maliyeti, sosyal medya sitelerine nihayetinde harekete geçme konusunda ilham veren şeyin bir parçası gibi görünüyor.

İklim değişikliğinin insani maliyeti son aylarda netleşti ve soru şu: Sosyal medya siteleri gezegeni kurtarma çabalarını engelleyebilecek zararlı yalanlarla mücadele etmek için kararlı ve hızlı hareket edecek mi?