Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Honda, sürücüsüz arabaların, robotların ve elektrikli VTOL uçaklarının geleceğini planlıyor

Honda kısa süre önce robotlar, elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçakları ve hatta bir roket dahil olmak üzere bir dizi yeni teknoloji projesini duyurdu.

Halihazırda küçük bir jet yapan otomobil üreticisi, eVTOL uçaklarını deneyen en son şirket. Henüz kanıtlanmamış olsa da, bu uçaklar, helikopterler gibi dikey olarak kalkış ve iniş yapabilmeleri, ancak iddiaya göre daha düşük gürültü ve emisyonla gelebilmeleri sayesinde gelecekteki kentsel mobilite hizmetlerinin bir parçası olarak tasavvur ediliyor. Bazıları diğer otomobil üreticileri tarafından desteklenen birkaç girişim, prototipler geliştiriyor.

Bazı tasarımlar tamamen elektrikli olmayı hedeflerken, Honda bir basın açıklamasında gaz türbini menzil genişletici kullanacağını ve bunun daha gerçekçi bir seçenek olduğunu iddia etti.

Honda, Yeni Alanlarda Girişimler Başlatıyor, Temel Teknolojilerinden Yararlanırken Yeni Alanlarda Zorluklar Üstleniyor

Ayrıca insanlar tarafından uzaktan çalıştırılabilen bir avatar robotu da gündemde. Honda’ya göre, nesneleri tutabilen ve alet kullanabilen insan benzeri bir ele sahip olacak. Otomobil üreticisi bunu 2024’ün başlarında göstermeyi planlıyor, ancak 2030’lara kadar “pratik kullanıma” girmesini beklemiyor.

Bu Tesla’dan daha muhafazakar bir yaklaşım. CEO Elon Musk, otomobil üreticisinin vaat ettiği insansı robotun bir prototipinin gelecek yıl kadar erken hazır olabileceğini söyledi, ancak Tesla şimdiye kadar yalnızca robot kostümlü bir oyuncu gösterdi. Tesla’nın aksine Honda, insansı ASIMO gibi robotlar geliştirme konusunda da biraz deneyime sahip.

Hyundai ayrıca bu yılın başlarında bir deneme programının parçası olarak Güney Koreli bir bayide müşterileri karşılamak için kullandığı bir robotu tanıttı.

Honda, insansı robotunun ay keşfi için kullanılabileceğini belirtti. Şirket ayrıca, yakıt hücresi teknolojisini kullanarak ay üslerine güç sağlamak için “dolaşımlı yenilenebilir enerji sistemi” konusunda Japonya’nın uzay ajansı JAXA ile ortak araştırma yürütüyor.

Son olarak, Honda muhtemelen insanları Ay’a göndermek için kullanılmayacak olsa da bir roket geliştirmeyi planlıyor. Bunun yerine otomobil üreticisi, hedefinin uyduları düşük Dünya yörüngesine gönderebilen küçük bir roket olduğunu söyledi.

Otomobil üreticisine göre, bu roket en azından kısmen yeniden kullanılabilir olacak ve bazı bileşenler bozulmadan Dünya’ya dönebilecek. Bu, SpaceX’in halihazırda başardığı şeye benziyor, ancak Honda bunu kendi kendini süren arabalar için geliştirilmiş kontrol sistemlerini kullanarak yapmayı planlıyor.