Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Intel, talebi karşılamak için yeterli Arc Alchemist kartına sahip olmayabileceğini söylüyor

Intel, Arc Alchemist’in yakında piyasaya sürülmesiyle GPU pazarına çalkantılı bir zamanda giriyor ve şirket bu gerçeği gözden kaçırmıyor. Yakın tarihli bir röportajda, Intel grafik baş mimarı Raja Koduri, grafik topluluğu memnuniyetle karşılasa da Intel’in talebi karşılamak için yeterli kart üretemeyebileceğini söyledi.

“Talep çok yüksek olduğunda ve pazar çok zor olduğunda her zaman çok temkinli olacağım. Her zaman daha fazla tedarik kullanabilirim. Dolayısıyla, bu yüksek talepli pazarda yeterli arzım olduğunu söylemeyeceğim. Sanırım şu anda rakiplerimin hepsi aynı şeyi söyleyecek,” dedi Koduri , Gadgets 360 ile yaptığı röportajda .

Intel Arc Alchemist konsept resmi.
Intel

Koduri, elbette, GPU eksikliğinden ve onu başlatan genel çip eksikliğinden bahsediyor . Intel, hala kendi çiplerini tasarlayan ve üreten tek ABD şirketidir, bu nedenle şirket, çiplerini oluşturmak için harici dökümhaneleri kullanan AMD gibi bir şirketten daha fazla kıtlığa karşı yalıtıma sahiptir.

Ancak Arc Alchemist’te durum böyle değil. Intel’in IDM 2.0 stratejisinin bir parçası olarak şirket, çip tasarımcılarının ürünlerini dünya çapında inşa etmelerine olanak sağlamak için altyapı oluşturuyor. Intel bazı harici dökümhaneleri kullanabilir, harici tasarımcılar Intel dökümhanelerini kullanabilir ve satın alan halk umarız başka bir yıkıcı çip sıkıntısından kaçınır.

Intel, Arc Alchemist için harici bir dökümhaneden faydalanıyor. Kartlar, çip üreticisi TSMC’nin N6 düğümü üzerine inşa ediliyor. TSMC, AMD’nin Ryzen 5000 işlemcileri ve RDNA 2 grafik kartları için tercih edilen çip üreticisi olarak çip sıkıntısı sırasında ilgi odağı haline geldi . Şirket büyük ihtimalle tüm hızıyla çalışıyor, sadece AMD’den gelen talebi değil, Apple’ın M1 çiplerini de karşılamaya çalışıyor .

Intel GPU’ları bulmak muhtemelen herhangi bir Nvidia RTX 30 serisi kart kadar zor olacaktır . Nvidia’nın aksine Intel, kripto para madencilerini caydırmak için herhangi bir adım atmıyor.

“Yazılım kilitlenmeleri ve bu türden şeyler gibi, bu ürünü şu anda özellikle madencileri hedef alan herhangi bir özellik tasarlamıyoruz veya herhangi bir özellik oluşturmuyoruz. Bunları önlemek veya dışarıda tutmak için aldığımız önlemlere gelince, bu piyasada olacak ve insanlar onu satın alabilecek bir ürün. Intel’in istemci grafik ürünleri başkan yardımcısı Roger Chandler, “Bu bizim için bir öncelik değil,” dedi.

Tedarik kısıtlı olsa da Intel Arc Alchemist, AMD ve Nvidia için meşru bir tehdit oluşturuyor. Söylentiler , amiral gemisi kartın, Intel’in ayrık grafik pazarındaki ilk çıkışı için etkileyici olan bir RTX 3070 kadar iyi performans göstereceğini öne sürüyor . Bu, kartın donanım hızlandırmalı ışın izleme ve Intel’in XeSS görüntü yükseltme tekniği içerdiğinden bahsetmiyoruz.

Yine de Alchemist hakkında bilmediğimiz çok şey var. XeSS bir örnektir. Bu özelliğin geleceğini biliyoruz ve Nvidia’nın Derin Öğrenme Süper Örneklemesi’ne (DLSS) çok benziyor , ancak Intel bunu destekleyecek herhangi bir başlık açıklamadı. Gadgets 360 ile yaptığı röportajda Chandler, Intel’in şu anda “düzinelerce ve düzinelerce” stüdyo ile çalıştığını söyledi.

Kartlar 2022’nin ilk birkaç ayında piyasaya sürülecek, bu yüzden gözlerimiz şu anda CES 2022’ye odaklanmış durumda. Umarım, etkinlikte veya kısa bir süre sonra kartlar hakkında daha fazla şey duyacağız.