Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

İP, PROXY Nedir ne işe yarar Nasıl Ögrenilir ?

Proxy kavramı pek çoğumuzu zaman tünelinde 2008 senesine götürüyor. Hatırlanacağı üzere ülkemizde Youtube uzunca bir süre hükümet tarafından yasaklanmıştı. Son derece büyük ve kitlesel tepkiler gelse de bu yasaktan ne yazık ki geri adım atılmamıştı. En başta yasağın kısa bir süre sonra geri kalkacağını düşündüğümüz için pek üzerinde durmadık ancak yasağın süresi ciddi boyutla ulaşınca yeni ve yaratıcı çözümler bulmak konusunda arayışlara girdik. Kaldı ki Youtube daha henüz o zamanlar şimdiki kadar popüler durumda değildi. Elbette Youtube her dönem belli bir standardın üzerinde trafiğe sahipti fakat kabul etmek gerekir ki gerçek çıkışını son birkaç senede, Google ile güçlerini birleştirerek gerçekleştirdi. Bugün Youtube televizyonun yerine yavaş yavaş geçmeye başlayan çok değerli bir mecra haline geldi.

Proxy Nedir? Ne İşe Yarar?

Proxy, dilimizde vekil anlamına geliyor. Söz konusu sunucu, internete girme süreçlerinde aktif şekilde kullanılır. İnternet kullanıcısı herhangi bir siteye girmek istediğinde, eğer Proxy servislerini kullanıyorsa erişimi doğrudan gerçekleştiremez. Bunun için vekil, daha başka bir ifadeyle elçi görevini üstlenen servisler devreye girer. Kullanıcılar Proxy servisine hangi siteye gireceğini komut olarak belirtir. Proxy servisi kısa bir süre içinde söz konusu yasaklı siteye girer ve içeriği çeker. Aldığı içeriği direk kullanıcıya ait tarayıcıya yansıtır. Bu hızlı işlem sayesinde yasaklı siteler kolayca delinmiş olur. Tabi her zaman yasaklı olduğu için söz konusu servislere başvurmuyoruz. Nihayetinde Proxy servislerinin en önemli sırrı ve özelliği İP adresimizi koruyor oluşu. Daha doğru bir ifadeyle IP adresimizi açık etmiyor.

İP Adresi nedir?

IP (Internet Protocol) adresi, interneti ya da TCP/IP protokolünü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adrestir.

Daha basit bir tanımla IP adresi, internete bağlı olan bilgisayarların birbirleri ile iletişime geçebilmelerini sağlayan kimlik numaralarıdır. İnternet’e bağlanan her bilgisayara, İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından bir IP adresi atanır ve internetteki diğer bilgisayarlar bu bilgisayara verilen bu adres ile ulaşırlar.

IP Adresi ne işe yarar?

IP’nin bir çok kullanım amacı bulunmaktadır. Örneğin: Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir sitede suç unsuru sayılan bir şey yaptınız.  Hakkınızda bununla ilgili bir dava açıldığında IP adresiniz alınır. Telekom yada ilgili birim kullanılan DIŞ IP adresin kime ait olduğunu belirler. Eğer IP adresi bireysel kullanılan bir IP ise (ev gibi) o zaman zaten suçlu bulunur. Eğer kurumsalsa o anda loğlardan (sistemdeki kayıtlardan) kimin o sitede olduğunu tespit edilmesi istenir.

IP adresi nasıl öğrenilir?

Komut İstemini Kullanarak IP Adresi öğrenme

  1. Windows + R tuşlarına aynı anda basarak açılan alana “CMD” yazın ve “Enter” tuşuna basın.
  2.  “ipconfig” yazarak “Enter” tuşuna basın. Böylelikle bilgisayarınızdaki tüm ağ bağlantılarının bilgisini görebilirsiniz.

Bağlantı türlerinde Etkin Bağlantı, Kablosuz Ağ Bağlantısı, Ethernet veya Yerel Ağ Bağlantısı yer alabilir. Aktif olan bağlantı türünüzde IPv4 bilgisi sizin IP adresinizi ifade etmektedir.