Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Kripto madencileri Nvidia’nın LHR grafik kartlarını bir kez daha kırdı.

Nvidia, Lite Hash Rate (LHR) GPU çekirdeklerini tanıttığında, kripto para madencilerine bir cevap gibi görünüyordu. Erken RTX 3060 modellerinde bulunan sınırlayıcı gibi , madenciler de LHR çekirdeklerini atlamanın başka bir yolunu buldular ve bu sefer GPU’nun gücünden tam olarak yararlanabilirler.

Madencilerden gelen taleple mücadele etmek için Nvidia , yeni grafik kartlarına Lite Hash Limiter teknolojisini ekledi . Bu, RTX 3090 dışındaki tüm kartları içeriyordu. LHR çekirdeği ETH hash oranını sınırladığı için bu, onları Ethereum (ETH) madencileri için daha az çekici hale getirmeyi amaçlıyordu, ancak madenciler zirveye çıkıyor gibi görünüyor.

NBMiner , Nvidia’nın RTX 30-Serisi kartlarına %70’e varan madencilik performansını geri yükleyerek sınırlayıcıyı atlayan ilk kişi oldu. Bu, kartın madencilik gücünün büyük bir kısmını geri getirirken, %30’unu hala kullanılmamış halde bıraktı. Ancak madencilik meraklıları başka bir geçici çözüm buldu. Cue T-Rex – kullanıcılarının GPU gücünün kalan %30’unu ikinci bir kripto para birimi madenciliğine ayırmalarına izin veren bir program.

T-rex, kullanıcıların aynı anda iki para birimi madenciliğine izin verirken, grafik kartı gücünün yalnızca %30’u ETH madenciliğine ayrılabilir. Kalan %70, bunun yerine daha az karlı bir şeyi madenciliğe yatırılabilir. Bu, çok daha pahalı Ethereum madencilik potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı şiddetle tercih edenler için yazılımı daha az karlı hale getirebilecek ilginç bir seçimdir.

Geçen yıl ya da öylesine bir PC kurmaya çalışan herkes, piyasanın şu anda zor olduğunu çok iyi biliyor . En iyi grafik kartları, bulunması en zor bileşenler arasındadır. Nvidia RTX 30 serisi GPU’lar madencilik için mükemmeldir. Buna, önerilen fiyatları bir yana, stokta çok fazla kartın olmaması gerçeğini ve çoğunun soyucular tarafından kapıldığı gerçeğini de ekleyin – elimizde boş bir pazar ve birçok hüsrana uğramış bilgisayar üreticisi kaldı. .

Nvidia’nın RTX 30 Serisi grafik kartlarının hepsinin aynı anda iki kripto para madenciliği yapamayacağını belirtmekte fayda var . Farklı madeni paraların farklı video belleği (VRAM) gereksinimleri vardır; bu, belirli eşleştirmelerin Nvidia GeForce RTX 3060 Ti ve RTX 3070 Ti kartlarının sahiplerine sunulmayacağı anlamına gelir. Öte yandan, RTX 3080 Ti sahipleri, bu kartlarda en az 12 GB VRAM olduğundan çoğu para birimini eşleştirebilmelidir.

Nvidia, en yeni GPU’larının yalnızca normal kullanıcılar tarafından satın alınacağından emin olmaya çalışsa da, bu büyük ölçüde başarısız bir girişim gibi görünüyor. Cryptocurrency madencileri, sürüler halinde Ampere kartlarını satın almaya ve kullanmaya devam ediyor. Bu, (zaten mücadele eden) grafik kartı pazarı için kötü haber anlamına geliyor, çünkü 2022’nin sonlarına kadar stok seviyelerinde bir iyileşme görmeyebiliriz .