Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Lancia Delta bir EV olarak geri dönmeye hazırlanıyor

Lancia Deltası, ralli etaplarında bir efsane haline geldi, ancak yavaş yavaş yok oldu. Lancia CEO’su Luca Napolitano, İtalyan yayını Corriere della Serra (Motor1 aracılığıyla) ile yaptığı son röportajda, Delta’nın artık elektrikli bir otomobil olarak geri dönebileceğini söyledi.

Napolitano, yeni elektrikli Delta’nın “ilerleme ve teknolojinin bir manifestosu” olacağına söz vererek, “Herkes Delta’yı istiyor ve planlarımızdan eksik olamaz” dedi.

Napolitano, belirli bir zamanlamayı tartışmadı, ancak yeni bir Lancia Ypslion’un ilk olarak 2024’te geleceğini söyledi. Lancia’nın ana Stellantis’in elektrifikasyon planlarına uygun olarak yalnızca 2026’dan itibaren sıfır emisyonlu araçları piyasaya süreceğini kaydetti.

Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanan orijinal Delta, 1980’lerin korkunç B Grubu döneminde ve sonraki A Grubu döneminde bir dizi Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) zaferi elde etti. Homologasyon gereksinimleri, Delta Integrale yol otomobilinin geliştirilmesine yol açtı.

Lancia Deltası

Sonraki sürümler, orijinalin büyüsünü asla geri alamadı. Bir Fiat platformuna dayanan son Delta, şüpheli bir stile sahipti ve hiçbir performans belgesine sahip değildi. Üretim 2014 yılında sona erdi.

Lancia, ileriye dönük Avrupa bayi ağı için diğer Stellantis markaları Alfa Romeo ve DS ile işbirliği yapacak, ancak markanın bir zamanlar Delta’yı Chrysler olarak ABD’ye getirmeyi düşündüğü ABD Stellantis öncülü Fiat Chrysler Automobiles’e (FCA) geri dönüp dönmeyeceği belli değil. ve ABD firmasının Mopar bölümü, 2019’da Delta Integrale parçalarını sunmaya başladı.

Birinci nesil Delta, Automobili Amos’tan Singer benzeri bir tedaviye de ilham verdi. Şirket, karbon fiber gövdeye ve orijinal 2.0 litrelik turbo-4 motorun 330 beygirlik bir versiyonuna sahip olan Lancia Delta Futurista restomodunu 2018’de piyasaya sürdü. Üretim, her biri 347.000 dolardan başlayan 20 birim ile sınırlıydı.