Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

MAC Adresi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir ağdaki cihazları tanımlamayı denediyseniz veya yakındaki bir Bluetooth cihazını aradıysanız, MAC adresleriyle uğraşmış olabilirsiniz. Ancak bunlar tam olarak nedir ve IP adreslerinden nasıl farklıdır?

MAC Adresi Nedir?

Birden fazla donanım ve yazılım öğesi, bizi internete bağlamak ve cihazlarımıza veri almak için her gün birlikte çalışır. Yönlendiriciler ve kablolar gibi donanım aygıtları, ihtiyacımız olan verileri iletirken, sınır ağ geçidi protokolü (BGP) ve internet protokolü (IP) adresleri gibi yazılımlar bu veri paketlerini bu aygıtlara ve aygıtlardan yönlendirir. İkisi birlikte çalışmadan internete giremezdik.

Bu kritik unsurlardan biri medya erişim denetimi (MAC) adresidir. MAC adresleri belirli cihazlarla ilişkilendirilir ve bunlara üretici tarafından atanır.

MAC adresleri için kullanılan diğer adlar şunları içerir:

  • Ağ donanımı adresi
  • Kayıtlı adres (BIA)
  • Fiziksel adres
  • Ethernet donanım adresi (EHA)

Wi-Fi, Bluetooth ve Ethernet bağlantılarının tümü MAC adreslerini kullanır.

MAC adresleri, cihazınızdaki Ağ Arabirim Denetleyicisi (NIC) adı verilen kablosuz olarak internete bağlanmasını sağlayan kartla birlikte çalışır. MAC adresleri, yerel ağınızda hangi cihazın hangisi olduğunu belirlemek için kullanılır, böylece veriler oda arkadaşınızın akıllı telefonuna değil, bilgisayarınıza gönderilir.

MAC adresleri her zaman 12 basamaklı onaltılık bir sayıdır ve sayılar iki basamakta bir iki nokta üst üste veya kısa çizgi ile ayrılır. Bu nedenle, örneğin 2c549188c9e3’ün bir MAC adresi 2C:54:91:88:C9:E3 veya 2c-54-91-88-c9-e3 olarak gösterilecektir.

Dell ve Cisco gibi büyük ağ bağdaştırıcısı üreticileri, genellikle Kurumsal Olarak Benzersiz Tanımlayıcı (OUI) olarak adlandırılan tanımlayıcılarını, yaptıkları cihazların MAC adreslerine kodlar. Onlar her zaman ilk altı hanedir. Örneğin Dell’in numarası 00-14-22.

MAC Adresi Nasıl Çalışır?

İnternetten veri paketleri yönlendiricinize ulaştığında, o yönlendiricinin bunları ağındaki doğru cihaza gönderebilmesi gerekir. Bunu MAC adreslerini kullanarak, ağa bağlı her cihaza o cihazın MAC adresine göre özel bir IP adresi atayarak yapar. Bu, internet servis sağlayıcınızın (ISS) size atadığı IP adresinden farklıdır ; bu sizin genel IP adresinizdir.

Yönlendiriciniz giden veri isteklerini izler, böylece veriler geri geldiğinde, veri paketlerine doğru özel IP’yi ekleyebilir ve ardından bunları, hangi aygıtın MAC adresi bu özel IP ile eşleşiyorsa ona gönderebilir.

Cihazlar, internete bağlanabilecekleri her yer için bir tane aldıkları için birden fazla MAC adresine sahip olabilirler. Dizüstü bilgisayarınızda bir ethernet bağlantı noktası ve Wi-Fi varsa , örneğin, Wi-Fi bağlantısı ve Ethernet bağlantısı için farklı MAC adresleri olacaktır. Bluetooth ayrıca kendi MAC adresini kullanır.

MAC Adresleri Nasıl Kullanılır?

Kablosuz yönlendiriciniz, verilerinizi doğru yere göndermenin yanı sıra, yalnızca tanıdığı MAC adreslerine sahip cihazlardan gelen trafiği kabul ederek bağlantınızın güvenliğini sağlamak için MAC adreslerini de kullanır. Buna MAC filtreleme denir.

MAC adresleri, teknisyenler tarafından bir ağdaki bağlantı sorunlarını gidermek için de kullanılabilir . Her bir donanım aygıtına özel olduklarından, ağa bağlı hangi donanım parçasının veri gönderip aldığını MAC adresine bakarak belirlemek daha kolaydır. Oradan, hangi cihazın bağlantı kurmakta sorun yaşadığını görebilirler.

MAC Adresimi Nasıl Bulurum?

Cihazınızın MAC adresini bulmanız gerekiyorsa, bunu genellikle ayarlar menüsüne giderek yapabilirsiniz. Windows cihazınızda MAC adreslerini bulmak için Ayarlar uygulaması veya komut istemi aracılığıyla kılavuzumuzu takip edebilirsiniz .

Bir Mac bilgisayarda MAC adresini bulmak da kolaydır . Sistem Tercihleri’nde Ağ simgesine tıklayın, kullanmak istediğiniz arayüzü seçin ve ardından Gelişmiş’e tıklayın. Donanım sekmesi altında listelenen MAC adresini göreceksiniz.

Akıllı TV’ler, oyun konsolları ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere daha birçok cihazın bulabileceğiniz kendi MAC adresleri vardır .

İsterseniz , MAC adresinizi değiştirmek veya “sahtekarlık” yapmak da mümkündür .