Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

MacBook’unuzun performansını önemli ölçüde artırmanın 6 kolay yolu

MacBook‘unuzun performansını artırmak için ekstra araçlar kullanmanıza gerek yoktur.

Tıpkı konu Mac’inizin güvenliğini artırmaya geldiğinde olduğu gibi, doğrudan MacOS’ta yerleşik olarak bulunan bazı araçları kullanarak MacBook’unuzun performansını artırabilirsiniz.

Görsel efektleri azaltın

Mac görsel efektlerini azaltma.

Listemizin başında basit bir numara var. MacOS’ta çok sayıda süslü görsel efekt vardır, ancak daha düşük kaliteli bir makineniz varsa bu, sisteminizin RAM ve CPU’suna zarar verebilir. Efektler, Mac’inizin biraz yavaşlamasına neden olabilir, ancak bunları kolaylıkla devre dışı bırakabilirsiniz. İşte nasıl.

Başlamak için Menü Çubuğundaki Elma düğmesini tıklayın ve Sistem Tercihleri’ni seçin . Bundan sonra  Dock ve Menü çubuğunu seçin. Ardından için kutuların işaretini mümkün olacak Animasyon açılış uygulamaları sıra sıra, otomatik gizleme ve Yuvası göstermek . Son olarak, Pencereleri kullanarak simge durumuna küçült kutusunun işaretini kaldırın ve Genie efektini Ölçek efekti olarak değiştirin. Güvende olmak için dock’taki büyütmeyi de kapatmak isteyebilirsiniz.

Kullanılmayan uygulamaları kaldırın

kullanılmayan mac uygulamalarını kaldırma.

Sıradaki, kullanılmayan uygulamaları kaldırmayı içeren basit bir numara. Kullanılmayan uygulamalar, Mac’inizin sabit sürücüsünde veya SSD’de sebepsiz yere yer kaplayabilir, bu da size fotoğraflara ve diğer uygulamaların dosyalarını depolaması ve önbelleğe alması için daha az alan bırakır. Bir uygulamayı silmek, Windows’ta olduğu kadar basit değildir, bu nedenle aşağıdaki adımlarımızı izleyin.

İlk önce, Apple Menüsüne tıklayın. Ardından, Bu Mac Hakkında’yı seçin  Storage and  Manage öğesini görmelisiniz . Bu düğmeyi ve ardından Uygulamalar öğesini tıklayın . Uygulamalarınız listede görünecek ve uygulamayı ve ardından kaldırmak için alttaki Sil’i tıklayabilirsiniz  .

Kullanılmayan uygulamaları kaldırmanın yanı sıra, büyük dosyaları silmek için Apple’ın kendi depolama monitörünü kullanmanızı da öneririz. Sadece Apple menüsünü tıklayın, ardından Bu Mac Hakkında’yı , ardından Depolama’yı ve ardından  Yönet’i seçin . Dağınıklığı Azalt yazan bir bağlantı olacak  . Mac’inizden büyük dosyaları ve uygulamaları silmek için bunu tıklayın.

Başlangıç ​​programlarını değiştirin veya kaldırın

MacOS'ta başlangıç ​​programlarını kaldırma.

Mac’inizin açılması biraz zaman alıyor mu? Sorun, güç düğmesine basıp oturum açar açmaz Mac’inizi geri tutan bazı başlangıç ​​uygulamaları olabilir. En iyi deneyim için, her zaman temiz bir önyükleme deneyimine sahip olmanızı sağlamak için başlangıç ​​uygulamalarını kaldırmanızı öneririz.

MacOS’ta başlangıç ​​uygulamalarını kaldırmak için Apple Menüsünden Sistem Tercihleri’ne  , ardından Kullanıcılar ve Gruplar’a gidin Ardından, Giriş Öğeleri’ni seçin  . Oradan, listedeki istenmeyen uygulamaları tıklayın ve ardından kaldırmak için eksi düğmesini tıklayın.

Yeniden indeksleme spot ışığı

macos'ta spot ışığı yeniden indeksleme.

Büyük bir Mac güncellemesi veya güvenlik güncellemesi yükledikten sonra Mac’iniz biraz yavaşlıyor olabilir. Bunun nedeni genellikle Spotlight aramasının sabit sürücünüzü veya SSD’nizi yeniden endekslemesidir. Bazı durumlarda, sonunda takılıp kalabilir, bu nedenle Mac’inizi hızlandırmak için manuel olarak yeniden indekslemeniz gerekir.

Spotlight’ı yeniden indekslemek için Sistem Tercihleri ​​> Spotlight öğesine tıklayın . Oradan Gizlilik sekmesini arayın  . Gizlilik’i tıklayın  ve ardından listeye Macintosh HD’yi ekleyin ve ardından eksi düğmesiyle kaldırın. İndeksleme başlayacak ve duracak ve Mac’iniz biraz daha hızlı hissetmeli.

Mac Yazılımınızı güncelleyin

Bir Mac'i Yazılım Güncellemesi ile Güncelleme.

Bu bariz bir seçimdir, ancak yavaş çalışmadığından emin olmak için Mac’inizi güncellemenizi de öneririz. Elbette her Mac modeli Apple tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle, sahip olduğunuz Mac modeline bağlı olarak, aygıt yazılımı ve diğer güvenlik güncellemelerini (Mac performansını artırdığı bilinmektedir) artık göremeyebilirsiniz.  Bu Mac Hakkında >  Yazılım Güncellemesi .

Mac’iniz artık güvenlik veya yazılım güncellemeleri almıyorsa, onu fiziksel olarak güncellemek isteyebilirsiniz. Bununla, yeni bir Mac makinesi satın almayı kastediyoruz. Daha yeni Mac’lerin daha verimli olduğu biliniyor ve oldukça uygun fiyatlı olabilir. – Biz Mac her tür için bir satın alma kılavuzuna sahip M1 Mac , Macbook Air , MacBook Pro, , ve iMac.

NVRAM’i Sıfırla

MacBook Klavye.

Son ipucumuz biraz daha teknik ve acemi kullanıcılar için önermediğimiz bir ipucu. Ancak, kalıcı rastgele erişim belleğini (NVRAM) sıfırlamak, Mac’lerin garip davranabileceği durumlar için önerdiğimiz bir numaradır. NVRAM, ekran ayarlarını, saat dilimi ayarını, hoparlör ses düzeyini ve başlangıç ​​ses düzeyi seçimini tutar. Yine, yalnızca ileri düzey kullanıcılar için önerilir, bu nedenle riski size ait olmak üzere deneyin.

Apple’a göre , klavyenizde Option, Command, P ve R’yi bir arada tutarken Mac’inizi kapatıp açarak ve ardından 20 saniye bırakarak NVRAM’i sıfırlayabilirsiniz . Başlangıç ​​sesi çalan Mac bilgisayarlarda, ikinci başlangıç ​​sesinden sonra tuşları bırakabilirsiniz. Apple T2 Security Chip’e sahip Mac bilgisayarlarda, Apple logosu ikinci kez görünüp kaybolduktan sonra tuşları bırakabilirsiniz.

Başka bir numara da Sistem Yönetim Denetleyicisini (SMC) sıfırlamayı içerir. Ancak bu, uyku, uyanma, güç, Mac dizüstü bilgisayarınızın pilini şarj etme veya güçle ilgili diğer belirtilerle ilgili sorunlar için ayrılmıştır. Buna girmeyeceğiz ve daha fazlası için sizi Apple’ın yardım makalesine yönlendireceğiz .