Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Martı’dan Elektrikli Araç Projesi

Martı’dan Elektrikli Araç Projesi

Teknoloji dünyasındaki gelişmeler hayatımıza güzel şeyler katmaya devam ediyor. Ulaşım sektörünü de değiştiren bu durum, bir süre önce elektrikli scooter kiralama şirketlerinin artmasına neden oldu. Popülerlikleri gün geçtikçe çoğalan bu hizmetler, gün geçtikçe kullanıcı kitlesini büyük miktarda artırdı.

Bahsettiğimiz hizmeti veren firmalardan biri olan Martı, şüphesiz elektrikli scooter kiralama dendiğinde akla gelen ilk şirket. Dünyada da giderek çoğalan elektrikli ortak araç hizmeti konusunda çeşitli girişimleri bulunan şirket, önümüzdeki yıl elektrikli araçları ile karşımıza çıkabilir.

Türkiye’deki kiralanabilir elektrikli scooter denince akla gelen ilk şirketlerden olan Martı, 2022 yılında kiralanabilir elektrikli araçlarını kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Son gelen bilgiler arasında bu proje için Citroen Türkiye’ye ciddi sayıda Ami elektrikli araç siparişi verildiği bilgisi yer alıyor.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Citroen, şehir içi ulaşım için tasarlanan 2 kişilik elektrikli aracını Türkiye’ye getirdi. Motosikletlere alternatif 4 tekerlekli bir çözüm olarak sunulan 5.5 kWh‘lık Citroen Ami, 50 kilometre azami hıza ve 70 kilometre menzile sahip. Ancak aracın asıl dikkat çeken yanı özellikleri değil fiyatı.

Tasarımıyla adeta dört tekerlekli bir motosiklet olan Citroen Ami, Avrupa’da 6 bin Euro’ya satılıyor. Türkiye’ye gelen ilk parti Ami’lerin görüntüleri ise sosyal medyada paylaşıldı. Araçların plaka tescillerinin yapıldığı görülürken bu araçların ilk etapta özel bir projede kullanılacağı iddia edildi. Sınırlı sayıdaki elektrikli Ami’ler büyük ihtimalle araç paylaşım modelinde hizmet verecek.

Konuyla ilgili bir başka dikkat çeken taraf ise ehliyet oldu. Fransa’da B sınıfı ehliyet gerektirmeyen aracı kullanmak için 14 yaşını doldurmuş olmak yetiyor. Diğer Avrupa ülkelerinde bu yaş 16’ya çıkıyor. Türkiye’de ise kullanım için ehliyet şartı aranıp aranmayacağı şu an için belli değil.