Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Mercedes-Benz EQS ilk sürüş incelemesi: Tesla sahiplerini kıskandıracak !

2022 Mercedes-Benz EQS'nin önden üç çeyrek görünümü.

Bir Mercedes-Benz elektrikli sedan kaçınılmazdı. Tesla Model S’nin meteorik başarısı ve daha katı Avrupa emisyon standartları, Mercedes’e EV savaş alanında Tesla ile karşılaşmaktan başka seçenek bırakmadı. Ancak 100 yılı aşkın süredir araba üreten bir şirket hiçbir şeye acele etmez.

2022 Mercedes-Benz EQS sedan, otomobil üreticisinin elektrikli geleceğine ilk bakışımız. Kuzey Amerika için bir dizi elektrikli otomobili müjdeliyor (bir EQS SUV dahil ) ve şimdiye kadar bir üretim otomobiline takılan en büyük bilgi-eğlence dokunmatik ekranı da dahil olmak üzere yeni teknolojiyi sergiliyor. Mercedes, EQS adını tesadüfen seçmedi. “EQ” otomobil üreticisinin elektrikli alt markası iken “S”, bu otomobilin Mercedes’in geleneksel amiral gemisi S-Sınıfı sedan’ın elektrik eşdeğeri olduğunu ifade ediyor .

EQS, bu sonbaharda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bayilere ulaşıyor. Mercedes, tek motorlu EQS 450+ sürümü ve çift motorlu EQS 580 modeli sunmayı planlıyor. San Francisco ve Silikon Vadisi’nde iki günden fazla süren sürüşü denemeliyiz.

Tasarım ve iç mekan

EQS başka hiçbir Mercedes’e benzemiyor ve yakın zamanda piyasaya sürülen BMW iX elektrikli SUV’nin aksine , stil sadece yapay olarak fütürist bir görünüm yaratmakla ilgili değil. Mercedes verimliliğe bütünsel bir yaklaşım getirdi ve işe hap şeklindeki kaportayla başladı. Bu, aerodinamik sürtünmeyi en aza indiren ve menzili en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olan sadece 0.20’lik bir sürtünme katsayısına izin verir.

Dışarıdan alışılmadık görünse de, EQS’nin içinde her santim bir Mercedes. 10 masaj programı, panoramik bir tavan ve iç mekanı fütürist bir gece kulübü gibi gösteren 64 renkli ortam aydınlatması ile deri koltuklara sahip oluyorsunuz. Şoförlü olmayı tercih ederseniz, Pinnacle donanım seviyesi, ısıtmalı ve havalandırmalı elektrikli ayarlanabilir arka koltukların yanı sıra arka USB-C bağlantı noktaları ve kablosuz telefon şarjı ekler. Bu özellikler dramatik bir tasarımın üzerine yığılmıştır. Ön cam ve kapılar, ön panelin etrafını sarıyor gibi görünürken, devasa dokunmatik ekran ondan uçuyormuş gibi görünüyor.

Hap şeklindeki gövde, aerodinamik sürtünmeyi en aza indirir ve menzili en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Kısa kaput açılmaz, bu nedenle diğer EV’lerde olduğu gibi bir “frunk” almazsınız. Ve bir sedan olarak faturalandırılsa da, EQS aslında uzun ama dar bir kargo alanı oluşturan bir arka bölmeye sahip. 22,0 fit küpte, içten yanmalı Mercedes S-Serisi sedandan önemli ölçüde daha fazla kargo alanı sağlar.

EQS ve S-Sınıfı boyut olarak hemen hemen aynıdır, S-Sınıfı biraz daha uzundur ve EQS biraz daha uzundur (muhtemelen pil paketinin ambalaj gereksinimlerinden dolayı). Mercedes, EQS için tam iç boyutlar yayınlamadı, ancak biraz daha az ön baş mesafesi ile S-Serisi ile aynı ön diz mesafesini sunuyor.

Teknoloji, bilgi-eğlence ve sürücü yardımı

EQS, Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi (MBUX) Hiper Ekranı ile bilgi-eğlence teknolojisinde çıtayı yükseltiyor . EQS 580’de standart ve EQS 450+’da isteğe bağlı olan 56 inçlik kavisli OLED ekran, bir üretim otomobilinde şimdiye kadarki en büyük ekrandır.

Hyperscreen aslında 12,3 inç dijital gösterge paneli, 17,7 inç merkezi dokunmatik ekran ve ön yolcu için 12,3 inç dokunmatik ekran dahil olmak üzere üç ayrı ekranı birleştiriyor. Her şey çizilmeye karşı dayanıklı bir kaplamaya sahip Gorilla Glass ile kaplanır ve dokunsal geri bildirim için 12 aktüatör, sekiz CPU çekirdeği ve 24 GB RAM ile desteklenir. Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto , Burmester ses sistemi ile birlikte standarttır.

İşlevler, Mercedes’in “Sıfır Katman” konsepti olarak adlandırdığı şeye göre düzenlenir. Menü simgelerine sahip bir ana ekran yerine, merkezi dokunmatik ekran, varsayılan olarak navigasyon haritalarını (mevcut uydu görüntüleri ile) gösterir ve iklim kontrolü ve ses gibi diğer işlevler aşağıdaki küçük kutularda görüntülenir. Yalnızca biri koltukta oturduğunda açılan yolcu ekranı daha geleneksel bir düzene kavuşurken, gösterge paneli geleneksel kadranları, haritaları ve diğer bilgileri gösterecek şekilde yeniden yapılandırılabilir.

EQS, Hyperscreen ekranıyla bilgi-eğlence teknolojisinde çıtayı yükseltiyor.

Bu kulağa çok geliyorsa, öyle olduğu içindir. Ekranda aynı anda bu kadar çok işleve sahip olmak, menüler arasında gezinmenize gerek olmadığı anlamına gelir, ancak her şeyi bulmanın hala biraz zaman aldığını gördük. Sürüş modları ve ses seviyesi gibi bazı işlevler, orta konsolda beceriksizce yerleştirilmiş bir dokunmatik yüzey kullanılarak da gerekliydi. EQS, diğer Mercedes modelleriyle aynı doğal dilde sesli kontrol sistemine sahiptir, ancak burada yanıt vermenin alışılmadık şekilde yavaş olduğunu gördük.

Yine de Hyperscreen’in kendisi çok duyarlıydı ve EQS’yi Spor moduna geçirdiğinizde gösterge paneli kadranlarının yerini alan titreşen ışıklar gibi Mercedes’in bazı tasarım seçimlerini beğendik. Ön yolcu için ayrı bir ekranın olması da mantıklı. Bireysel ayarlarla daha kolay oynamalarını sağlar ve bağlı bir çift Bluetooth kulaklığa ayrı ses akışı sağlar. EQS, navigasyon sistemini kullanırken nereye dönüleceğini gösteren okları yansıtan S-Serisi ile aynı artırılmış gerçeklik baş üstü ekranıyla da donatılabilir.

Tüm EQS modellerinde, direksiyon destekli uyarlanabilir hız sabitleyici, kör nokta izleme, şeritte kalma yardımı, sürücü dikkat monitörü, park yardımı ve çevre görüşlü kamera sistemi içeren standart bir Sürücü Yardım Paketi bulunur.

Sürüş tecrübesi

Temel EQS 450+, arka tekerleklere güç sağlayan tek motorundan 329 beygir gücü ve 419 pound-feet tork üretir. EQS 580, her bir aksa güç sağlamak için bir motor kullanarak dört tekerlekten çekiş ve 516 hp toplam sistem çıkışı ve 631 lb-ft tork sağlar. Her iki versiyon da 107,8 kilovat saat kullanılabilir kapasiteye sahip aynı pil takımını kullanıyor.

Mercedes, EQS 450+ için 5,9 saniye ve EQS 580 için 4,1 saniye olmak üzere sıfırdan 60 mil/s’ye kadar fiyat verir (her iki model de 130 mil/saat ile sınırlıdır). Bu hızlanma süreleri, en hızlı Tesla Model S’ye veya yakında çıkacak olan Lucid Air Dream Edition’a yakın değil , ancak rakamlar tüm hikayeyi anlatmıyor.

Mercedes, George Lucas’ı gururlandıracak bazı ses efektleri tasarladı.

Standart havalı süspansiyon, EQS’ye büyük bir lüks sedandan bekleyeceğiniz pürüzsüz, çukurları silen sürüşü sağlar. Yine de bu araba, bir viraj gösterdiğinizde ürkmez. Mercedes ayrıca EQS’ye S-Serisi’nden arka tekerlek direksiyon sistemini de verdi ve bu da onu şaşırtıcı derecede çevik hale getirdi. Zemine monte pil takımı, ağırlığın çoğunu düşük tutar ve EQS’ye sağlam bir ayak hissi verir. EQS, varsayılan sürüş modunda biraz dalgalı hissetse de, Spor moduna geçiş, sürüş kalitesinde gözle görülür bir etki yaratmadan bunu iyileştirdi.

Tüm elektrikli otomobillerde olduğu gibi, EQS’deki anlık tork da onu rakamların önerdiğinden daha hızlı hissettiriyor. Temel EQS 450+ bile sizi koltuğunuza geri atacak ve yorgun eski içten yanmalı müzikler yerine Mercedes, George Lucas’ı gururlandıracak bazı ses efektleri tasarladı. Birçok arabanın uzay gemileri gibi hızlandığı söylenir, ancak kulağa ilk gelen EQS olabilir. Tesla, osuruk seslerini tutabilir.

Menzil, şarj ve güvenlik

Resmi menzil rakamları, EQS 450+ için 350 mil ve EQS 580 için 340 mildir (verim değerleri yayınlandığı tarihte mevcut değildi). Bu, Model S veya Lucid Air’in en uzun menzilli versiyonlarından daha az, ancak benzer fiyatlı Audi E-Tron GT ve Porsche Taycan’dan daha fazla.

EQS, 240 voltluk Düzey 2 AC kaynağında 9,6 kilowatt’ta şarj edebilir. Bu, diğer bazı EV’lerden daha düşük bir oran ve Mercedes’e göre %10 ila %100 şarjın 11 saatten biraz fazla sürdüğü anlamına geliyor. EQS ayrıca 200kW’da DC hızlı şarj için donatılmıştır ve Mercedes başına 30 dakikada %10 ila %80 arasında şarj sağlar. Sahipler, yalnızca takarak (bir ödeme yöntemini önceden ayarladıktan sonra) bir şarj seansı başlatmak için Plug & Charge’ı kullanabilir ve Mercedes, Electrify America ağında iki yıl boyunca sınırsız sayıda ücretsiz 30 dakikalık şarj seansı sunar.

Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) ve Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) çarpışma testi sonuçları henüz mevcut değil. EQS yeni bir model ve bunun gibi yüksek fiyatlı arabalar genellikle güvenlik kuruluşları için bir öncelik değil.

EQS, diğer Mercedes modelleriyle aynı dört yıllık 50.000 mil yeni araç garantisine ve ayrıca 10 yıllık 155.000 mil akü garantisine sahiptir. Bu, Tesla’nın Model S için sunduğu maksimum sekiz yıllık 150.000 millik pil garantisini aşıyor.

DT bu arabayı nasıl yapılandırır?

İdeal konfigürasyonumuz, temel EQS 450+ modeliyle başlar. Sıfırdan 60 mil/sa hıza kadar dört tekerlekten çekişi ve 1.8 saniyeyi feda etse de, tek motorlu 450+ 10 mil menzil kazanıyor ve bize göre yeterliden fazla performans sunuyor.

Bazı alanlarda, EQS benzinli muadilini geride bırakıyor. Hyperscreen bilgi-eğlence sistemi her şeyden daha fazlasını sunar ve EQS’nin kullanımı da S-Serisi’nden daha iyidir. Bu sedanın tüm pürüzsüzlüğüne ve inceliğine sahip, ancak daha da iyi yol tutuşu ve EV partisi anlık tork hilesi ile. EQS’nin arka koltukları, daha alçak tavan çizgisi ve daha yüksek koltuk yerleşimi sayesinde o kadar geniş hissettirmedi, ancak bunu doğrulamak için resmi ölçümleri beklememiz gerekecek.

Tesla Model S hala menzil ve performansına kazanabilir, ama EQS konfor ve olanaklarla ilgili yendi etti. Sonuç olarak, Mercedes altı haneli fiyat etiketine daha layık hissediyor. Lucid Hava da aralığının 520 mil kadar birlikte lüks bir kabin vaat, ancak yalnızca sadece üretime gidiyor ve böylece bilinmeyen bir biraz kalır.

Mercedes’in Alman rakiplerinden bazıları, kendi üst düzey elektrikli sedanlarını piyasaya sürdüler, ancak Audi E-Tron GT ve Porsche Taycan , menzilde yetersiz kalıyor ve performansa lüksten daha fazla önem veriyor .