Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Metaverse nedir? ‘İnternetin geleceğine’ derin bir dalış

Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşmasından çok önce ve CEO Mark Zuckerberg “metaverse” hakkında uzun uzun konuşmadan çok önce, metaverse kavramı zaten gelişiyordu ve hızla genişliyordu. Gerçeklerden kaçış yok – metaverse burada ve muhtemelen burada kalacak.

Soru şu ki, metaverse nedir? Bazı şirketlerin sandığı kadar büyük bir olay mı yoksa birkaç ay içinde unutulacak geçici bir trend mi? Metaverse hakkında her şeyi bilmeniz mi gerekiyor ve daha fazla patlamadan önce müdahil olmalısınız? Bu yazıda metaverse kavramına derinlemesine bir dalış yapıyoruz ve onun geçmişi, bugünü ve en önemlisi geleceği hakkında konuşuyoruz.

Metaverse sanal bir gerçekliktir

Orijinal Serinin Geleceği Öne Çıkan Görsel

Metaverse gerçekten de sanal bir gerçekliktir, ancak bilim kurgu gişe rekorları kıran filmlerde gördüğünüzle tamamen aynı şey değildir.

Dünyanın herkesin bağlantılı olduğu ve neredeyse hiç kimsenin gerçek olmadığını bilmediği bir dijital simülasyon olduğu The Matrix gibi bir franchise hayal edin  . Metaverse tam olarak böyle değil, ancak kesinlikle fevkalade sürükleyici bir şeye dönüşme potansiyeline sahip.

Meta verinin arkasındaki fikir, Meta’nın vizyonundan çok daha uzun süredir var – aslında, Facebook’un kendisinden bile çok daha eski. Zuckerberg, buna “sadece bakmak yerine içinde bulunduğunuz, somutlaştırılmış bir internet” olarak atıfta bulundu.

Meta verinin gerçek anlamı, Zuckerberg’in onun belirsiz açıklaması kadar geniştir.

En temelde meta veri deposu, dünyanın her yerinden insanların hem birbirleriyle hem de meta veri deposunun kendisiyle etkileşime girmesine olanak tanıyan sanal bir gerçekliktir . Kullanıcıların genellikle oturumlar arasında kendilerine ait olan öğeleri almasına ve hatta meta veri deposuna girmesine izin verilir. Ancak, bu kavramı yorumlamanın birçok yolu vardır ve yıllar içinde büyük ölçüde gelişmiştir.

İnternette, bizi arkadaşlarımıza bağlayan bir web sitesi, oyun veya sohbet programı olsun, her zaman bir şeyle etkileşim halindeyiz. Meta veri deposu bunu bir adım daha ileri götürür ve kullanıcıyı eylemin ortasına koyar. Bu, yalnızca web’de gezinmenin veya bir video izlemenin çok sık uyandıramadığı daha güçlü, daha gerçekçi deneyimlere kapı açar.

VR ve meta veri deposu arasındaki fark nedir?

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR), meta veri deposuna yakından bağlı kavramlardır, ancak bunlar bir ve aynı değildir. Bunları temelde aynı şeyin farklı yinelemeleri olarak görmek yerine, onları birbirini tamamlayan ayrı varlıklar olarak görmek iyidir.

VR ve AR ekipmanı, kullanıcının kendilerini sanal bir dünyaya sokmasına olanak tanır. VR durumunda, bize tamamen farklı bir çevre gösteriliyor. İster oyun ister film olsun, VR, çevrenizdeki değişen dünyayla etkileşime girmenizi sağlar. AR ise gerçek çevrenize öğeler ekler ve onlarla çeşitli şekillerde etkileşime girmenizi sağlar.

Sanal gerçeklik kulaklığı takan bir kişi.

Fark amaçta yatmaktadır. Herhangi bir zamanda başkalarıyla etkileşime girmeden bir VR veya AR oyunu oynayabilirsiniz, ancak Meta ve diğer şirketler tarafından öngörüldüğü gibi metaverinin temeli insan temasıdır.

Kısacası, metaverse yukarıdakilerin her ikisi için de oyun alanıdır – insanların iş, okul, egzersiz veya sadece eğlence için sanal bir evreni birlikte paylaşmalarının bir yolu.

VR ve AR araçlarının kullanımı, meta veri deposunu genişletmede ve ekstra adımlarla bir video oyunu yerine gerçek bir deneyim gibi hissettirmede uzun bir yol kat edecektir. Bununla birlikte, metaverse kavramı yalnızca VR ve AR’nin çok ötesine geçiyor – insanları daha önce duyulmamış şekillerde birbirine yakınlaştırmayı amaçlıyor. Bu da genişleme için çok fazla alan açar.

Metaverse’i kim inşa ediyor?

Zuckerberg’in son Meta açılış konuşması, milyonlarca yeni gözü meta veriye çevirdi, ancak bu yarışta geleceğe yönelik birkaç dev var. Bu şirketlerin her biri, yalnızca kelimenin zaten geniş olan anlamını daha da genişletmeye hizmet eden kendi metaverse vizyonuna sahiptir.

Facebook’un metaverse yolculuğu aslında o kadar da şaşırtıcı değil. Mart 2014’te Facebook, Oculus’u 2,3 ​​milyar dolara satın aldı. Şirket, Oculus Quest ürünlerini piyasaya sürmeye devam etti ve şu anda piyasada bulunan en iyi VR başlıklarından bazılarını yaptı .

Meta’nın meta veriye gerçekçilik getirmek için artık hem VR hem de AR’ye büyük ölçüde güvenmeyi planladığı göz önüne alındığında, yedi yıl önce Oculus’u satın almak hiç de rastgele bir karar gibi gelmiyor. Oculus Quest’in yakında artık olmayacağını belirtmekte fayda var. 2022’den itibaren, tüm ürün grubu Meta Quest olarak yeniden markalandırılacak ve böylece satın alma işlemi tamamlanacak ve önceki markalama silinecek.

Meta Quest’e ek olarak Meta’nın baş teknoloji sorumlusu Andrew Bosworth, bazı Oculus ürünlerinin Meta Horizon olarak adlandırılacağını duyurdu. Bosworth’a göre bu, VR metaverse platformunun tamamını kapsayan marka olacak.

Gri bir arka planın önünde Oculus Quest 2 VR başlığı takan ve kullanan bir kişi.

Facebook’un açıktaki büyük duyurusu ile Microsoft, metaverse trenine atlamak için çok geride değildi . Teknoloji devi, 2022 gibi erken bir tarihte Microsoft Teams içinde bir tür metaverse inşa etmek istiyor.

Microsoft’un planı, web kamerası görüntülerini hareketli avatarlarla değiştirerek her Teams kullanıcısının görüntülü toplantılara katılmasına izin vermek için Mesh’i kullanmaktır. Kullanıcının sesini dinlemek ve uygun dudak hareketleriyle avatarını buna göre canlandırmak için yapay zeka kullanılacak. 3D toplantılara geçiş, ek el hareketleri de üretecektir.

Microsoft’un duyurusu Meta’nın duyurusu ile karşılaştırıldığında küçük görünse de, kesinlikle şirketin ilgisini açıkça gösteren meta veriye bir adımdır. Teams’deki bu değişiklikler, Meta’ya çok benzer şekilde Microsoft’un meta veri deposunu uzaktan çalışmanın geleceğine entegre etmek isteyebileceğini gösteriyor.

Nvidia’nın metaverse yarışında da bir atı var ve buna Nvidia Omniverse deniyor. Şirket buna “3D dünyaları ortak bir sanal evrene bağlamak için bir platform” diyor. Nvidia’nın Omniverse’i bulutta yereldir, yani oturumlar arasında aynı kalan, paylaşılan, kalıcı bir platformdur. RTX tabanlı sistemlerde çalışır ve herhangi bir cihaza uzaktan aktarılabilir.

Omniverse Replicator uygulamaları.

Grafik kartı devi, şimdiye kadar metaversi ile biraz farklı bir yoldan gitmiş gibi görünüyor. Meta ve Microsoft, meta verinin sosyal yönüne çok önem veriyor, ancak Nvidia’nın odak noktası işbirliği ve yeni teknolojileri keşfetmek. Omniverse, tasarımcılar, robotik mühendisleri ve diğer uzmanlar tarafından gerçek dünyayı sanal gerçeklikte simüle etmek için kullanılır. Bir örnek Ericsson – mühendisleri kentsel ortamlarda 5G dalgalarını simüle etmek için Omniverse kullanıyor.

Geleceğe baktığımızda, ufukta önemli bir oyuncu daha var. Apple’ın hem tam bir VR kulaklığı hem de AR gözlükleri üzerinde çalıştığı söyleniyor ve tüm işaretler markanın metaverse’e ulaştığına işaret ediyor. Bu cihazların her ikisinin de çalışması için büyük olasılıkla bir meta veri deposuna bağlanması gerekecek, bu nedenle Apple, meta veri deposunu oluşturmaya geldiğinde Meta’nın çok gerisinde olmayabilir.

Metaverse sadece kılık değiştirmiş bir video oyunu mu?

Kısa cevap: Pek değil.

Uzun cevap: Bakış açınıza bağlı olarak belki biraz.

Fortnite , World of Warcraft veya Minecraft gibi çevrimiçi oyunların tümü ,  her biri kendi yolunda metaverse’lerdir. Oyuncularının istedikleri gibi katılıp ayrılabilecekleri kalıcı bir dünya yaratırlar. Bir oyuncunun ilerlemesi harici bir sunucuya kaydedilir ve diğer kullanıcılarla paylaşılır, yani bu oyunlarda yaptığınız her şey daha sonra tekrar ziyaret edilebilir.

Teknik olarak, her oyun bir metaverse olarak kabul edilebilir ve çeşitli teknoloji devlerinin üzerinde çalıştığı metaverse’lerin tümü, oyunun bazı yönlerini içerebilir. Bununla birlikte, metaverse fikri, bir video oyununun fikrinden çok daha geniştir. Meta veri deposu, sanal bir alanda gerçek yaşam işlevselliğini değiştirmek veya iyileştirmek içindir. Kullanıcıların derslere katılmak veya işe gitmek gibi günlük yaşamlarında yaptıkları şeylerin tümü bunun yerine meta veri deposunda yapılabilir.

Video oyunu metaverseleri ile daha geniş bir metaverse fikri arasında bazı benzerlikler vardır. Başkalarıyla etkileşime girebilir, birlikte çeşitli görevleri gerçekleştirebilir ve bir dereceye kadar çevrenizdeki dünyayı şekillendirebilirsiniz. Ancak, tüm bunlar kesin olarak oyunun sınırlamaları içinde belirlenir.

Buna güzel bir örnek, Minecraft’ta kendinize dev bir kale inşa edebilmenizdir , ancak World of Warcraft’ta aynı özgürlüğe sahip değilsiniz. Oyuncuların bir tür arazi parçası olan bir garnizona sahip olmalarına izin verilir, ancak neye benzediği ve nereye yerleştirildiği üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç etkisi yoktur. Daha da önemlisi, olay örgüsü tüm oyuncular için aynıdır ve sadece davet edildiğinde birbirlerini ziyaret edebilirler.

Binalar ve arazi içeren bir Minecraft yapısı.

Yukarıda bahsedilen başlıklar şu anda popüler olsa da, metaverse kavramının birçok video oyununda var olduğunu ve uzun süredir var olduğunu belirtmekte fayda var. 2003’ten bugüne kadar olan bir oyun olan Second Life , esasen diğer birçok oyunun yaptığı gibi bir nihai hedefi olmayan bir metaverse’dir: Sadece dünyayı dolaşmanıza ve diğer oyuncularla etkileşime girmenize izin verir. Oh, ayrıca uçabilirsin.

İdeal bir metaverse’de kendi kaderinizi yaratırsınız ve yaygın video oyunu sınırlamalarının çoğu kaldırılır. Ancak, oyunla ilgili olsun ya da olmasın hemen hemen her metaverse için ilk adım aynıdır: Karakterinizi oluşturmanız gerekir.

avatar olmak

Meta veri deposunda, kullanıcılara bir avatar verilir – istedikleri gibi görünmek için ince ayar yapabilecekleri kendilerinin bir temsili. Avatarın görünüşü platforma bağlıdır. Çok basit bir şey olabilir, ancak kişiselleştirme için çok fazla alana sahip yüksek kaliteli de olabilir. Kullanıcılar hayata sadık kalmaya çalışabilirler, ancak kendilerini tamamen farklı birine dönüştürebilirler.

Avatar, bir kez oluşturulduktan sonra, kullanıcının gerçekliği bir süreliğine askıya almak için hayal gücüne sahip olması koşuluyla, gökyüzünün sınır olduğu sanal bir evren olan metaverse’e giden biletidir. Avatar hareket edebilir, konuşabilir, bölgeyi keşfedebilir ve daha fazlasını yapabilir. Avatarın sınırlamaları tamamen platforma aittir.

Meta Horizon Worlds meta veri tabanından dört avatar.

Meta veri deposunun bazı örnekleri bir video oyununa benzer ve kullanıcının klavye ve fare kullanarak dolaşmasına izin verir. Daha gelişmiş sürümler, sanal gerçeklik kulaklıklarının kullanımını içerir ve kullanıcıyı gerçek yaşam hareketlerini meta veri tabanında çoğaltarak gerçekten dünyaya çeken kontroller.

Avatar oluşturma sürecinde farklı şirketlerin farklı yaklaşımları vardır. Microsoft Mesh, 2022’de Teams’e entegre edilerek meta veri deposu tablosuna yeni bir şey getiriyor. Program, kullanıcının tamamen özelleştirilmiş bir avatar oluşturmasına izin verecektir. Karma gerçeklik teknolojisinin kullanımı sayesinde avatar, kullanıcıyı gerçekçi bir şekilde temsil edecektir. Gelecekte bu, çok çeşitli yüz ifadeleri, beden dili ve geçmişleri içerecektir.

Meta’nın yaklaşmakta olan metaverse’i Horizon Worlds’de avatar yaratma konusunda büyük planları var. Avatarlar VR tarafından desteklenecek ve kullanıcının eylemlerini gerçek zamanlı olarak kopyalayacaktır. Bunların hepsi kulağa hoş gelse de, bu avatarların şu anda bacakları yok – muhtemelen hareketi ve seyahati yönetmeyi kolaylaştırmak için. Ancak Meta, aynı zamanda fotogerçekçi Codec Avatarları üzerinde de çalışıyor: Etkileyici görünümlü, ultra gerçekçi avatarlar, çevre ile birlikte gerçek zamanlı olarak işlenecek.

Platformdan bağımsız olarak, ideal metaverse, VR tarafından desteklendiğinde yüz ifadelerinin ve hareketlerin gerçekçiliğini korurken kullanıcının neye benzemek istediğini seçmesine izin verecektir.

Meta veri deposu neye benziyor?

Bu soruyu cevaplamadan önce, “meta veri deposunu” bir meta veri deposundan ayırmamız gerekiyor. Tüm diğer evrenleri birbirine bağlı bir bütün halinde birleştiren tek bir metaverse yoktur, ancak bunların tümü, kullanıcılarını birbirine bağlamak için internet kullanımını içerir. Bu nedenle, her metaverse diğerlerinden tamamen farklı görünebilir.

Bir meta veri deposunun görünümü tamamen yaratıcısına bağlıdır. Bazı metaverse’ler sandbox benzeridir, yaratma için çok yer verir ve kullanıcıyı inşa ettikleri şey açısından çok fazla sınırlamaz. Minecraft’ı düşünün , ancak daha büyük: Bir sunucuyu arkadaşlarıyla paylaşmak yerine herkes aynı dünyayı paylaşır .

Metaverse bir sınıf, sokak, fantezi ormanı veya okyanusun dibi gibi görünebilir.

Böyle bir metaverse’de, gerçek dünya kuralları hala çoğunlukla geçerlidir. Gökyüzünü, binaları ve doğayı ve en önemlisi diğer insanları görmeniz muhtemeldir. Sanat stili meta veri deposuna bağlıdır ve karikatürümsü, gerçekçi veya aradaki herhangi bir şey olabilir.

Ancak Zuckerberg’in Meta açılış konuşmasında vurguladığı gibi, meta veri tabanı gerçek dünyayla aynı sınırlamalardan muzdarip değil. Yaratıcılarının buna izin vermesi koşuluyla, meta evrende tüm ailenizle birlikte uzaya gidememeniz için hiçbir neden yok.

Sonuç olarak, bir metaverse bir sınıf, bir sokak, bir fantezi ormanı veya okyanusun dibi gibi görünebilir. Bununla birlikte, en popüler örnekleri, kullanıcılarına sağladıkları özgürlük sayesinde, tüm bunların bir karışımı olan bir şey sunar.

Metaverse mümkün mü?

Durduğumuz yeri hızlıca özetlemek için bir dakikanızı ayıralım. Tek sınırlamanın yaratıcısının elinde olduğu bir sanal gerçekliğimiz var. Bizi temsil eden bir avatarımız var. Elbette bu ortak dünyaya katılmamızı sağlayan bir internet bağlantımız var.

Buradan nereye gidiyoruz? Değişir.

Fütüristik bir dünyaya işaret eden birkaç karaktere sahip metaverse vizyonu.

İdeal bir dünyada, meta veri deposu her kullanıcıyı birbirine bağlamalıdır. Herkese açık bir sunucuya katılmak, o sırada bağlı olan herkesle etkileşim kurma yeteneği sağlamalıdır. Gerçek çoğu zaman farklıdır.

Bazı metaversiyonlar daha popüler hale geldikçe, onları barındıran sunucuların bu kadar büyük trafik yüklerini işlemesi imkansız hale geliyor. Bu, bazı geliştiricilerin kullanıcıları ayıran farklı katmanlar oluşturduğu ve dünyayı etkili bir şekilde biraz daha küçülttüğü anlamına gelir.

Gelecekte bunun önlenebileceği bir zaman gelebilir, ancak şu anda metaverse genellikle parçalıdır – insanların farklı platformlar kullandıkları ve tercih ettikleri evreni etkin bir şekilde seçtikleri gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

Yukarıda belirtildiği gibi, her şirketin metaverse üzerinde farklı bir görüşü vardır. Facebook Horizon Worlds üzerinde çalışıyor, Nvidia’nın Omniverse’i var ve bu çok büyük havuzdaki çok daha küçük balıklar da katılıyor. Kripto para dünyasının kendine ait metaverseleri var.

Bu meta veri depolarının birbirinden kopuk olması, farklı platformlarda çalışması ve ortak kullanımları veya amaçları olmaması gerçeği, tek bir büyük meta veri deposu fikrinin şu anda imkansız olduğu anlamına geliyor.

Meta veri deposu tek bir dev, paylaşılan sanal dünya olacaksa, kendi meta veri deposunu yayınlamaya dahil olan tüm şirketlerin güçlerini birleştirmesi gerekir. Bunun olması için, bu markaların yalnızca işbirliği yapması değil, sunucu teknolojisinin de hızla ilerlemesi gerekir.

Meta veri deposunun tüm bu farklı yinelemelerini tek bir platformda barındırmak için, düşünülemez sunucu yüklerinin yalnızca ana bilgisayar tarafından değil, aynı zamanda son kullanıcı tarafından da ele alınması gerekir.

Bu mümkün olana kadar, meta veri tabanı her zaman bir şekilde parçalanmış olabilir ve kullanıcıları paylaşılan dünyaya bağlanmadan önce kendi evrenlerini seçmeye zorlayabilir.

Metaverse’nin amacı nedir?

Metaverse, bir kavram olarak, ne kadar sınırsız göründüğünden dolayı, tanımlamak çok kolay değildir. Bu, genel amacının duruma göre tanımlanabileceği anlamına gelir – yalnızca onu oluşturan şirket veya insan grubu değil, aynı zamanda her bir kullanıcı.

Meta veri deposunun genel amacı, sanal, paylaşılan bir evren aracılığıyla başkalarıyla bağlantı kurmaktır. İster iş, ister kişisel gelişim veya sadece eğlence için olsun, metaverse, dünyanın her yerinden insanları birbirine bağlayarak gerçeklik ve mesafe sınırlarını aşmak için var.

Avatarları tarafından resmedilen kullanıcıların, onlara net hedefler vermeden dünyayla genel olarak etkileşime girmelerine izin vermek, çok fazla seçim özgürlüğü sağlar. Bu aynı zamanda Meta’nın büyük açıklamasını üzerine inşa ettiği şeydir – meta veri tabanında, aslında istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz gerçeğidir.

Meta veri deposunda yapabileceğiniz daha yaygın şeylerden bazılarına bir göz atalım.

Kendi mülkü

Metaverse’lerde ortak bir tema, kullanıcıların arazi satın almalarına izin vermeyi içerir. Böyle bir mülk, satın alındığında belirli bir kullanıcıya atanır ve söz konusu avatara ait olduğu sürece diğer oyuncular tarafından kullanılamaz. Arsalar, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi satın alınabilir veya kiralanabilir.

Mülk sahibi olmak genellikle kullanıcının onu istediği şekilde kullanmasına izin verir. Bazıları sahip oldukları eşyaları barındırmak için bir galeri inşa etmeyi tercih ederken, diğerleri dükkanlar veya ortak kamusal alanlar yaratıyor.

Kullanıcıların özgürce dolaşmasına ve kendi alanlarında istediklerini inşa etmesine izin verme konsepti yeni değil ve Minecraft veya Roblox gibi oyunların başarısında kesinlikle rol oynuyor . Kullanıcı yaratıcılığı, aksi takdirde binaları tasarlamak için harcamak zorunda kalacak olan metaverse geliştiricileri için çok zaman kazandırır.

Tabii ki, bu internet ve çok fazla özgürlük çeşitli istismar biçimlerine yol açabilir. Çoğu meta veri deposu, kullanıcıları tarafından oluşturulan içeriği denetlemeye devam eder ve ana bilgisayara bağlı olarak kaldırılabilir. Görünüşte sonsuz bir evrenin bile sınırlamaları vardır.

ticari mülk

Meta veri deposunda bir şeye sahip olduğunuzda, diğer kullanıcılardan birine satılabilir veya takas edilebilir. Bu, aksi takdirde müstakil bir dünyaya bir zenginlik ve prestij unsuru ekler. Bazı lotlar diğerlerinden daha değerlidir, bazı öğeler nadirdir, diğerleri ise yaygındır – tüm bunlar, belirli bir metaverse için geçerli olan bir ekonominin yaratılmasına katkıda bulunur.

Tipik olarak, metaverse’deki arazi parselleri büyüklük ve konum bakımından farklılık gösterir. Bu, gerçek hayatın sanal bir yorumu olduğu için, emlak piyasasının metaverse’de bile canlı ve iyi durumda olması şaşırtıcı değil. Kalabalık bölgelere daha yakın bulunan veya başka bir lüksle daha cazip hale getirilen tartışmalı araziler, şehrin eteklerinde küçük bir çimenlik alandan çok daha yüksek fiyatlara ulaşabilir.

Decentraland'den bir ekran görüntüsü.

reklam

Bazı metaverse’ler sadece normal kullanıcıları değil aynı zamanda şirketleri de cezbeder. Evren birçok kişi tarafından paylaşıldığından, bu, reklam yapma fırsatını açar. Sadece arazi satın almak ve şirketin logosunu sergilemek, ilgiyi çekmenin veya canlandırmanın etkili bir yolu olabilir.

Şirketler meta veri tabanından birden fazla şekilde yararlanabilir. Etkinlikler düzenlemek, franchise’lar arasında geçişler oluşturmak ve kullanıcı tabanıyla etkileşim kurmak, görünüşte sınırsız bir evrende daha kolay hale getirildi.

Canlı ve etkileşim

Meta veri deposunda yapabileceklerinize ilişkin yukarıdaki örneklerin tümü, onları ideal meta veri deposuyla karşılaştırdığınızda – neredeyse gerçekliğin yerini alabilecek bir yer – teknik ayrıntılardır. Henüz tam olarak orada değiliz (ve yıllarca olmayacağız), ancak Meta veya VRChat gibi şirketlerin çabaları bizi buna daha önce hiç olmadığı kadar yaklaştırıyor.

Mükemmel bir metaverse’de, etrafınızdaki her insanla etkileşim kurabilirsiniz. Bu, Second Life veya Habbo gibi oyunlarda gördüğümüz metin tabanlı sohbetin ötesine geçiyor . Sesli iletişim, VR kulaklıkları ve AR gözlüklerini birleştirmek, etkileşime yepyeni bir düzeyde olanak tanır.

Arkadaşlarınızla buluşup paraşütle atlama veya sanal bir kütüphanede bir çalışma grubu oluşturma olsun, metaverse’nin ana konsepti her zaman insan etkileşimi etrafında dönecektir – sadece şahsen değil.

İş ve çalışma

Meta’dan Microsoft’a birçok şirket, meta veri tabanında birlikte çalışma, işbirliği yapma ve birlikte çalışma becerisine büyük önem vermektedir.

Microsoft, aksi takdirde sıkıcı görüntülü toplantılara gerçekçilik getirmek için Mesh kullanmayı planlıyor. Meta sanal çalışma alanları yaratmayı umuyor ve uzaktaki çalışanlara iş günlerinde sanal gerçeklikte birlikte zaman geçirme şansı veriyor.

Meta veri deposu, gerçek dünyadaki görevleri önce sanal gerçeklikte simüle etmek de dahil olmak üzere farklı şekillerde çalışmak için de kullanılabilir. Bu mühendisler, programcılar, tasarımcılar ve diğer birçok profesyonel tarafından Nvidia’nın Omniverse’i gibi meta veri kaynakları aracılığıyla kullanılabilir.

Meta veri deposu, kripto para birimleri ve NFT’ler arasındaki bağlantı

Meta veri deposundan bahsederken, kripto para birimlerinden bahsetmemek mümkün değil . Sonuçta, bunun en büyük örneklerinden bazıları, kripto para birimlerinin içinde faaliyet gösterdiği merkezi olmayan çerçeve olan blok zincirine dayanmaktadır.

Böyle bir örnek, kullanıcılarının arazi satın almasına, diğer arazileri keşfetmesine ve birbirleriyle etkileşime girmesine olanak tanıyan sanal alan benzeri bir metaverse olan Decentraland’dır. Tüm ekonomi, özellikle Decentraland’da kullanılan bir kripto para birimi olan MANA’ya dayanmaktadır.

Decentraland'den bir ekran görüntüsü.

Bu metaverse’leri ticari olarak sahip olunan evrenlerden ayıran şey, varlıklarınızın size ait olduğu ve metaverse sahipleri tarafından kontrol edilmediği merkezi olmayan bir ağa güvenmeleridir.

Kripto para birimleri ve dolayısıyla etraflarında yer alan evrenler genellikle merkezi değildir. Bu, para biriminin, sanal arazinin veya tüm metaverinin tek bir varlığa ait olmadığı ve bir hevesle alınamayacağı, satılamayacağı veya başka bir şekilde yok edilemeyeceği anlamına gelir. Ademi merkeziyetçilik, bir kullanıcı ağına dağıtılan sözleşmeleri ve çoğunluk oyu içerir. Ağın çoğunluğu metaverse’i devre dışı bırakmak için oy kullanmadıkça, teorik olarak herkes için erişilebilir durumda kalmalıdır.

Hesabınızın oyundan sorumlu şirkete ait olmaya devam ettiği World of Warcraft gibi oyun metaverselerinde durum böyle değildir . Bu, ekipmanınız veya karakterleriniz gibi tüm varlıklarınızın nihayetinde sizin kontrolünüzde olmadığı anlamına gelir. Bu, değiştirilemez belirteçlerin (NFT’ler) geldiği yerdir .

NFT’ler (açıkçası oldukça çirkin) 8 piksel avatarlardan nefes kesici sanat eserlerine kadar her şey olabilir. Özünde, NFT’ler, sanal ürünlere sahiplik atamanın merkezi olmayan bir yoludur. Herkes bir fotoğrafı indirebilir ve kendi fotoğrafı olduğunu iddia edebilir, ancak NFT’ler kripto para birimini ve mülkiyeti belirli bir kullanıcıya bağlayan sözleşmeleri içerir.

Metaverse’de bu, bu fantastik konsepti insanların gerçek dünya parası kazanması (veya kaybetmesi) için bir yola dönüştüren yepyeni bir ekonomi düzeyi açar. Kullanıcılar metaverse avatarları için sanal arazi parselleri, avatarlar ve hatta bir şapka satın alabilirler – tümü kripto para birimini kullanarak.

Değiştirilemez belirteçler konsepti, devre kartında NFT neon tabela resmi, kripto sanatı

Değiştirilemeyen jetonlar meta veri deposundan bağımsızdır, ancak Decentraland veya The Sandbox gibi belirli evrenlerin ekonomisinde rol oynarlar – henüz yayında olmayan yaklaşan bir metaverse.

Sandbox, arazileri NFT’ler şeklinde satar ve onları satın alan kişiye tam mülkiyet verir. Kullanıcılar daha sonra bu planı ziyaret edebilir ve içeriğiyle etkileşime girebilir. The Sandbox’ın haritasına sadece bir bakış, bu tür NFT’lerin sadece kripto para fanatiğinin değil, aynı zamanda onu keşfedilecek yeni bir reklam alanı olarak gören düzinelerce şirketin de ilgisini çektiğini gösteriyor.

Sandbox meta veri deposu haritasının ekran görüntüsü.

Bazı büyük markalar ve bayilikler, piyasaya sürülmeden önce The Sandbox’ta zaten araziye sahipler. Atari, RollerCoaster Tycoon, The Walking Dead, Shaun the Sheep ve hatta South China Morning Post’a ait devasa araziler göreceksiniz.

Bu, kimsenin NFT’lere veya meta veriye çok fazla ilgi duymakla suçlamayacağı bir marka karışımıdır, ancak konsept umut vaat ediyor ve bazı şirketler bundan yararlanmak istiyor.

Gerçek dünya ekonomisi ile kripto para piyasasının en popüler meta veri tabanlarından bazılarına bağlanma şekli arasında benzerlikler çizmemek zor. Sonuç, çitin hangi tarafında olduğunuza bağlı olarak harika veya sarsıcı olabilir.

Metaverse’in geleceği

Metaverse kavramının daha önce keşfedilmemiş topraklara yayılmaya başladığını kimse inkar edemez. Second Life, Habbo Hotel ve hatta uzun zamandır unutulan Club Penguin gibi oyunlardaki mütevazı başlangıcından çok yol kat ettik .

Zuckerberg’e göre Meta, Horizon Worlds ile zemine ulaşmayı umuyor, ancak Zuckerberg bile henüz tam olarak orada olmadığımızı kabul ediyor. Meta evrenin, Meta’nın başarmayı umduğu kadar yaygın olarak bilinen ve erişilebilir olma noktasına kadar gerçekliğimize nüfuz etmesi yıllar alacaktır.

Kıtalarla ayrılmış insanların oynayabileceği, öğrenebileceği, paylaşabileceği ve hatta birlikte çalışabileceği ortak bir evren olarak metaverse vizyonu, eşit ölçüde fütürist ve pastoraldir. Mağazalar, parklar ve insanlarla dolu hareketli caddelerin tümü metaverse’de yeniden oluşturulabilir, ancak onu desteklemek için gereken teknoloji hala herkesin kolayca erişebileceği bir şey değil.

Ana akım tanımaya yönelik bir diğer adım, metaverse deneyiminin gerçekçiliğinde yatmaktadır. VR ve AR’nin meta veriye dahil edilmesi, deneyimi bir klavye ve fare ile olduğundan çok daha gerçekçi hissettirmede kesinlikle uzun bir yol kat edecektir.

Travis Scott'ın Fortnite'daki konserinden bir ekran görüntüsü.

Meta veri deposunun sınırlarını test eden ilginç geçişler gördük. Travis Scott, Fortnite’ta 12 milyondan fazla kişinin katıldığı sanal bir konser verdi . Justin Bieber de aynı şeyi yapmayı planladığını duyurdu. Sandbox henüz yayında olmasa da, NFT’lerin hevesli bir destekçisi olan Snoop Dogg, zaten içinde araziye sahip ve insanların gelecekte malikanesini ziyaret etmek için VIP geçişleri satın almalarına izin veriyor.

Zuckerberg, internetin geleceğinin metaverse’de yattığına inanıyor – hatta onu mobil internetin halefi olarak adlandıracak kadar ileri gitti. Bunun doğru olup olmadığı hala görülüyor.

Kesin olan bir şey var – metaverse’nin artık bir bilimkurgu filminden fırlamış vahşi bir konsept olmadığını inkar etmek zor. Facebook/Meta, halihazırda yanan bir ateşe yakıt ekledi ve birkaç yıl içinde, daha önce mümkün olduğunu bile düşünmediğimiz şekillerde kullanılan metaverse’yi görebiliriz.

Kaynak :www.digitaltrends.com/