Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Microsoft, kar amacı gütmeyen bir kuruluşla yeni anlaşma yoluyla onarım hakkını genişletiyor

Microsoft, kurumsal kirliliğin farkındalığına yönelik kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan As You Sow ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak , 2022’nin sonuna kadar cihazları için onarım seçeneklerinin genişletildiğini duyurdu.

As You Sow, Microsoft’ta bir hissedar olarak , şirketi karbon ayak izinin bir kısmı için sorumluluk almaya teşvik eden bir karar oluşturmak ve zorlamak için gücünü kullandı . Bu harekete geçirme çağrısı, teknolojik atıkların azaltılması ve şirketten mevcut cihazların onarım hakkı verilerek kullanım ömrünün uzatılması amacıyla yapılmıştır.

Kelly McBee As You Sow atık programı koordinatörü , “Excitingly, bu anlaşma tüketicilerin yetkili tamir atölyeleri sınırlı ağı dışında onların Microsoft cihazlarını onarmak için izin başlayacak” diyor.

As You Sow’un kararına yanıt veren Microsoft, 2022’ye kadar onarımla ilgili çeşitli kriterleri karşılayacağını açıkladı . Şirket, onarım hakkının çevresel etkilerine ilişkin araştırmaları takip edeceğini, daha fazla çeşitli kullanılabilir parça ve belgeler sunacağını taahhüt etti. üçüncü taraf onarım için ve müşteriler için yerel onarım seçeneklerini etkinleştirmenin daha iyi yolları.

Microsoft’un ötesinde, teknolojiyle birlikte onarım hakkıyla ilgili mevzuat isteği de büyüyor. Hatta bu yılın başlarında , konuyu ele alan ilk kongre tasarısıyla tarihi bir dönüm noktasına ulaşıldı .

Green Century Funds gibi diğer kuruluşlar, Apple’ı onarım hakkı konusunda benzer bir eylemde bulunmaya zorluyor . Apple  , 2019’da üçüncü taraf teknisyenlerin onarım sertifikasına izin vererek cihazları tamir etme kabiliyetini biraz gevşetmiş olsa da , mevcut seçenekler hala aşırı derecede sınırlayıcı ve aşırı atık kirliliğini teşvik etmeye devam ediyor.

Microsoft’un yeni anlaşması, Google’ın sürdürülebilirlik konusundaki yeni odağıyla birlikte sektörde yeni bir trendin işareti olabilir.