Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Renault Megane E-Tech Electric (2021) incelemesi: Büyük Tutku

Bu, Renault’nun eski ama sürekli güncellenen Zoe’den sonra gelen ikinci nesil saf elektrikli otomobili Megane E-Tech Electric . Megane Electric, bir yıl önce atanan Renault CEO’su Luca de Meo tarafından hızla geliştirilerek 2022 sonbaharında İngiltere’ye gelen sıfır emisyonlu orta boy bir hatchback.

De Meo, eski çalışanı Volkswagen Group’u iğnelemekten açıkça hoşlanıyor. Mühendisleri, Megane’ın VW ID.3 rakibine göre (iddia edilen) 100kg+ ağırlık avantajıyla övünmek için sınırsız yetkiye sahip . Ve patron, saatindeki ilk Renault’yu EV’lerin GTI’si olarak adlandırıyor.

Elektrikli bir hot hatch? Kulağa çekici geliyor…

Kesinlikle. Paris’i çevreleyen kırsalda da birkaç saat içinde değerlendirme yapmak oldukça çekici bir ihtimal. Konfor modunda başlıyoruz, döner kavşaklarla kesintiye uğrayan çift anayolda geziniyoruz. GTI sergi A: direksiyon düşük 12:1 oranına sahiptir ve biraz hafif ve uyuşukluk olsa da dümdüz tepki verir. 

160kW (215bhp) bir elektrik motoru, 20 inç tekerlekler arasında 60kWh’lik bir pil ile bu üst özellik S Edition’da beslenen ön aksı döndürür. Bu, 292 millik bir resmi menzil sağlar; 40kWh paketi 186 mil için iyidir. Bu EV40 modeli, 96kW (129bhp) üreten daha düşük güçlü bir motora sahip.

Renault, e-motor ve debriyajın toplam ağırlığının sadece 145 kg olduğunu söylüyor. Bunların hepsi, Nissan Ariya’nın da temelini oluşturan bu yeni, özel elektrikli araç platformu CMF-EV’nin ağırlığını en aza indirmeye yönelik bir adli tıp programının parçası . Megane E-Tech Electric ile ilgili daha fazla teknik detay için buraya tıklayın .

megane elektrikli yan tava

Hızlandırıcı ile ölçüldüğünde ilerleme sabittir: Bir GTI gibi uçmaz. Bununla birlikte, virajlarda, 70’te ön camınıza çarpan bir sinekten daha düzdür. Renault’nun, ağırlık merkezinin mevcut benzinli Megane’ınkinden 90 mm daha alçak olduğu iddiasının özü var. İnce, 110 mm pil takımı, CMF-EV temellerinin ayrılmaz bir parçası olarak buna yardımcı olur.

Yeterince hızlı – yol tutuş nasıl?

Öne çıkan özelliği sürüş kalitesidir. Çukurlar, genleşme derzleri üzerinde fırlayan, yüksek frekanslı tümsekler, Megane Electric topoğrafya üzerinde sadece inip çıkıyor. Oldukça rahat ama yine de iyi vücut kontrolü için yeterince gergin. Kulağa çok GTI geliyor.

Bane’in yüz maskesini andıran biçimsiz direksiyon simidindeki sürüş modu düğmesi aracılığıyla Sport’u devreye sokma zamanı. Gaz kelebeği süper duyarlı hale gelir ve başınızı geriye doğru sallayabilen ve 7,4sn 0-62mph zamanını tamamen akla yatkın hale getiren güçlü hızlanma ile.

megane elektrikli arka takip

Direksiyonun da çok daha fazla ağırlığı ve güvencesi var. Farkları neredeyse hiç fark edilmeyen Sürüş modlarıyla fazla uğraşmama eğilimindeyim, ancak Megane Electric’i Sport’ta kilitler ve anahtarı atardım.

Ne yazık ki, dört dereceli rejeneratif frenleme çok belirgin değil. Bunun bir zevk meselesi olduğunu biliyorum, ancak maksimum ayar, arabayı virajlarda döndürmeye yardımcı olmak için kaldırırken gerçekten ağırlığı öne doğru atarak daha geniş bir yoğunluğu tercih ederdim. Bir Over The Air güncellemesi için bir şey mi, Renault? Ancak bunları çalıştırmak çok net: frenlemeyi artırmak için sol direksiyon kürekinde bir çekme, sağda azaltmak için. Fren pedalı bazen tutarsız bir ebeveyn gibi davranır: çok yumuşak, sonra çok sert.

Verimlilik ve tüm şarj seçenekleri

Şehir içi ve kırsal Fransız yollarının ve otobanlarının bir karışımında şevkle sürerek kWh başına ortalama 3 mil yaptık: bu, Alman rakiplerine göre verimlilik avantajına sahip olması için iyiye işaret. 

Müşteriler, temel 7kW AC ‘standart şarj’dan daha küçük 40kWh pil için 85kW ve daha büyük pil paketi için 130kW’da hızlı, DC genel şarja kadar farklı araç içi şarj sistemlerini seçebilecekler. 

Mégane Electric EV60, 130kW DC şarj cihazıyla 30 dakikada yaklaşık 124 mil menzil çizebilir. Tipik bir 7.4kW ev şarj cihazında sekiz saatlik şarj, yaklaşık 248 mil menzil sağlayacaktır. 

Kesinlikle vahşi görünüyor…

Yakışıklı bir araba, Megane Electric. Belli bir Gerry McGovern’a telif ücreti borçlu olan çapraz tasarım ipuçlarına aldanmayın: araba, yanmalı Megane’dan 50 mm daha uzun duruyor, biraz daha kısa ve yerden yüksekliği normal.

megane elektrikli ön statik

Ve bu hatchback’in içinde çok fazla alan var: Arkada yeterli diz mesafesi var ve ısmarlama pil destekleri sayesinde düz bir zemin var. Ancak sera çok yükseğe ayarlanmış, bu da klostrofobik yetişkinleri ve çoğu küçük çocuğu memnun etmeyecek ve arka ekrandan sürücünün görüşü posta kutusu boyutunda. 

Kokpit, Renault’nun bazı ön yargılarını ortadan kaldıracak kalitede (naff ON düğmesi ve içi boş saplar dışında) güzel bir şekilde kesilmiş. Gizlenmiş arka kapı kolları hoş bir harekete sahiptir, kavisli ön panel parke zeminle (fare boyutunda) süslenmiştir ve sürücünün dijital ekranı ve dokunmatik ekranı parlak ve renklidir.

Bagaj çok geniş – 440 litre eşya alıyor – ama garip bir şekilde derin: umarım Renault bu prototip sürüş için hazır olmayan iki aşamalı bir zemin planlıyor.

megane elektrikli iç

Google, bilgi-eğlence sistemine güç veriyor ve asistana sorular sormak eğlenceli olsa da, navigasyon ara noktalarını iptal etme veya ısıtmayı açma isteklerini kararlı bir şekilde görmezden geliyor. Bunun için hala fiziksel düğmeler var.

Renault Megane E-Tech Electric: karar

O zamandan beri modern. Tam da onlarca yıldır tanıdığımız ve bir süre daha tanıdığımız bir otomobilin baştan sona yeniden icat edilmesinden bekleyeceğiniz şey: mevcut benzinli ve hibrit Meganes , 2024 yılına kadar satılmaya devam edecek.

Megane Electric sorunsuz sürüş, keskin görünümlü, verimli çalışır ve iç mekanı sınıfının en iyisi ile karşınızda. Elektrikli GTI Renault umut verici olmasa da sürüşü de oldukça çekici. Renault Sport versiyonuna ne dersin, Luca?

Özellikler

Motor:60kWh pil, 215bhp, 221lb ft
Aktarma:Tek vitesli otomatik, önden çekişli
Verim:7,4sn 0-62mph, 99mph, kWh başına 4,7 mil (resmi), 3,0 mil / kWh (test edildi), 292 mil menzil
Ağırlık / malzeme:1624kg

Renault Megane E-Tech Electric’in diğer fotoğrafları

Renault Megane E-Tech Electric
Renault Megane E-Tech Electric
Renault Megane E-Tech Electric
Renault Megane E-Tech Electric
Renault Megane E-Tech Electric