Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Snapdragon 8 Gen 1 Nedir ?

Snapdragon 8 Gen 1

Qualcomm, akıllı telefonlar ve tabletler için yeni üst düzey SoC’si olan Snapdragon 8 Gen 1’i bu yılki Snapdragon Tech Summit’te sundu. Snapdragon 8 Gen 1, Qualcomm’un 4 nm işlemle üretilen ilk yonga setidir ve Adreno 700 serisinden tamamen yeniden tasarlanmış bir GPU’ya dayanır. Yine de en genç ejderha her alanda gelişme göstermiyor.

 Ancak işlemcinin saat hızları nesiller arasında pek değişmediğinden, bu alanda yalnızca küçük hız avantajları beklemelisiniz. Ancak, mimarisi temelden revize edilen Grafik İşlem Birimi (GPU) ile durum farklıdır. Snapdragon 8 Gen, yeni 700 serisinden Adreno GPU’lu ilk SoC’dir.

Qualcomm, Snapdragon Tech Summit’in bir parçası olarak, diğer şeylerin yanı sıra Android tabanlı akıllı telefonlar ve tabletler için yeni önde gelen SoC’si olan Snapdragon 8 Gen 1’i sundu . Bir çip üzerindeki sistem (SoC), Qualcomm’un 4 nm’lik bir işlemle üretilen ilk sistemidir ve aynı zamanda ARM’nin v9 mimarisine dayanmaktadır. Her şeyden önce, bu değişiklikler Snapdragon 888’e kıyasla daha yüksek verimlilik vaat ediyor .

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1’in merkezi işlemci birimi, daha modern bir üretim sürecinde üretilir ve ARM’nin mevcut Cortex tasarımlarına dayanır. Qualcomm, merkezi işlem birimini üç kümeye ayırır, ancak her küme, Snapdragon 888 ve Snapdragon 888+ ile karşılaştırıldığında neredeyse gelişmiş saat hızları  sunmaz .

Ana çekirdek, Snapdragon 888+ ile karşılaştırıldığında 3.0 GHz’de değişmeden çalışırken , üç performans çekirdeğinin (Cortex A710) frekansları hafifçe 2,5 GHz’e yükseltildi. Buna karşılık, Snapdragon 888 ve  Snapdragon 888+’ daki eşdeğer çekirdekler  2,42 GHz’de çalışır. Dört enerji tasarruflu çekirdek (Cortex A510), her biri 1,8 GHz’e kadar yeniden çalışır.

İphone Bionic Arasındaki Fark

Buna bağlı olarak Geekbench’teki performans artışı da düşük. Tek çekirdek performansı yaklaşık yüzde 10 artıyor, ancak Apple’ın A15 Bionic SoC’sine sahip iPhone 13 Pro’nun yanına bile yaklaşamıyor . Geekbench’in çok çekirdekli testinde, artış Snapdragon 888 ve Snapdragon 888+ ile karşılaştırıldığında biraz daha  düşüktü .

AnTuTu 9’da ise durum farklı, bu da CPU karşılaştırmasında yalnızca yüzde 10’luk bir iyileşme sağlıyor. Ancak Snapdragon 8 Gen 1, bu kıyaslamada iPhone 13 Pro’dan yüzde 7 daha hızlı.