Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Starlink Nedir ve Elon Musk İnternete Erişim Şeklinizi Nasıl Değiştirecek?

Bu soru bugün internet kullanan herkesin aklında. Bu ve buna benzer soruları birazdan ele alacağız ama önce Starlink destanındaki en son bilgilerle başlayalım.

2 Eylül 2021’de önde gelen bir Hint medya kuruluşu olan India Today , Starlink’in yakında ülkede gerçek olabileceğini belirten bir haber yayınladı. Rapor, milyarder girişimci Elon Musk’ın bir tweet’ine dayanıyordu

Musk şu anda dünyanın en zengin ikinci adamı. Forbes’a göre , 6 Eylül 2021’deki net değeri 190,5 milyar ABD dolarıydı. Kısa sürede uzay teknolojisindeki çığır açan başarılarıyla dünya çapında ün kazanmış bir Amerikan havacılık şirketi olan SpaceX olarak bilinen Space Exploration Technologies Corp.’un kurucusu, CEO’su ve Baş Mühendisidir.

Elon Musk aynı zamanda The Boring Company’nin kurucusu ve OpenAI ve Neuralink’in kurucu ortağı olan Tesla’nın kurucu ortağı ve CEO’sudur.

Musk, “zengin adam” imajının yanı sıra, ‘mekânı tanımlayan’ fikirler bulan modern bir deha olarak kabul ediliyor.

Aynı zamanda Musk, Twitter’da açıkça sergilediği ‘umurumda değil’ tavrıyla sosyal medyada milyonlarca kişi tarafından seviliyor. Adam hemen hemen her şeyi tweetlemesine rağmen, o kadar etkili ki, bitcoin piyasalarının kendi melodilerini çalmasını sağlamak için 280 karakterin tümüne bile ihtiyacı yok.

Peki Starlink nedir?

Starlink, gezegenin yörüngesindeki bir mega-takımyıldızı uydular aracılığıyla, Kuzey ve Güney Kutupları hariç, dünyanın her köşesine yüksek hızlı uydu internet hizmeti getirmeyi amaçlayan bir SpaceX projesidir.

Starlink projesi Ocak 2015’te başladı ve ayak izini hem öngörülen kullanılabilirlik açısından dünya çapında hem de uydu sayısı açısından tüm gezegende genişletti.

Aralık 2020’de, SpaceX bir ABD devlet kurumu olan Federal İletişim Komisyonu’ndan (FCC) 885 milyon ABD doları tutarında federal sübvansiyon kazandığında Starlink , ABD’nin internet bağlantısının çok az olduğu veya hiç olmadığı bölgelere geniş bant bağlantısı getirilmesine yardımcı olmak için bir destek aldı.

İlk 60 Starlink uydusu, 23 Mayıs 2019’da bir SpaceX Falcon 9 roketinde fırlatıldı. Haziran 2021 itibariyle, konuşlandırılan Starlink uydularının sayısı 1.800 civarında.

SpaceX Başkanı ve COO Gwynne Shotwell, sanal Macquarie Teknoloji Zirvesi’nde, “1,800 civarında uyduyu başarıyla yerleştirdik ve tüm bu uydular operasyonel yörüngelerine ulaştığında, sürekli küresel kapsama alanına sahip olacağız, bu nedenle bu Eylül zaman dilimi gibi olmalı” dedi. Reuters’e göre Haziran 2021 .

Nisan 2021’de FCC, SpaceX’e 580 kilometreden daha düşük bir yörüngede 2.800’den fazla Starlink uydusu yerleştirme izni verdi . O sırada SpaceX, yörüngeye 12.000 uydu yerleştirmeyi hedefliyordu.

Ancak SpaceNews’e göre Starlink, 2019’da Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne (ITU) şimdiden 30.000 daha fazla uydu başvurusunda bulundu. Bu, konuşlandırılması hedeflenen toplam uydu sayısını şaşırtıcı bir şekilde 42.000’e getiriyor.

Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, Union of Concerned Sciences (UCS) uydu kaydedicisinden elde edilen veriler , 1 Mayıs 2021 itibariyle Dünya yörüngesinde yalnızca 4.084 operasyonel uydunun bulunduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla, Starlink uydularının sayısı, Dünya’nın yörüngesindekinin 10 katından fazla olacak. şu anda yörüngede çalışan uydular.

Pop-kültür karşılaştırması yapmak için, uzaydaki eksiksiz bir Starlink uyduları ağı, Galaksinin Koruyucuları Vol. 1 (2014). Eh, çok daha büyük bir ölçekte ve belki de hiçbir anlamda ‘kahramanca’ değil.

Her neyse, Dünya’ya dönelim.

Mevcut durum nedir?

SpaceX, Starlink ağının mevcut olacağı ülkelerden düzenleyici onay istiyor. Sanal Macquarie Teknoloji Zirvesi’nde Shotwell, Starlink’in 100.000 kullanıcısı olduğunu ve Eylül ayına kadar faaliyete geçebileceğini söyledi.

24 Ağustos 2021’de yayınlanan bir dizi tweet’te Musk, Starlink’in dünya çapında 100.000 terminal sevk ettiğini söyledi. Vatandaş bayraklarının emojileriyle Starlink’in 14 ülkede hizmet verdiğine dikkat çeken milyarder, diğerlerinde de lisans başvurularının beklendiğini sözlerine ekledi.

Elbette Starlink’in, Project Kuiper adlı benzer bir misyona sahip olan Amazon da dahil olmak üzere güçlü rakipleri var. HughesNet, Boeing, Viasat, Telesat, Kepler, Eutelsat ve OneWeb diğerleridir. Çin hükümeti de, uydu İnternet pazarını fethetme yarışında Starlink ve diğerlerini devralmak için Nisan ayı sonlarında yeni bir şirket kurdu . Aslında, 28 Mayıs 2021’de OneWeb , yörüngedeki toplam uydu sayısını 218’e çıkarmak için takımyıldızına 36 uydu ekledi .

Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) göre, önümüzdeki birkaç yıl içinde, bu şirketler arasında, Dünya’nın 160 km ila 1.000 km yukarısındaki düşük Dünya yörüngesine fırlatacakları binlerce uydu için Uzayda uzay için büyük bir mücadele olacak. ). Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) bu yörüngede Dünya’nın etrafında dönüyor.

Endişeler

Gökbilimciler, gece gökyüzünün distopik geleceği konusunda endişeliler. Starlink’in düşük Dünya yörüngesinde tek başına 42.000’i varsa, o zaman rakiplerinin, özellikle Çin’inkiler de dahil olmak üzere, gece gökyüzünde yakınlaşan toplam uydu sayısını tahmin etmek imkansızdır. Bunun nedeni, jeopolitik gerçeklerin gösterdiği gibi, Çin’in hırs peşinde koşma konusunda ABD’yi geçmese bile acımasızlıkla eşittir.

Starlink uyduları, gökbilimcilerin ekranlarında yayın yaparken nasıl görünüyor? Gökbilimciler Clara Martínez-Vázquez ve Cliff Johnson, 12-13 Kasım 2019 gecesinde Cerro Tololo Inter-Amerikan Gözlemevi’nde (CTIO) bunu ilk elden deneyimlediler. Kanıt olarak gökyüzünde en az 19 çizgiyi gösteren bir fotoğraf çektiler. Bunlar Starlink uydularındandı.

28 Nisan 2020’de Starlink , “Uyduları fırlattıktan sonraki bir hafta içinde genellikle çıplak gözle görünmez hale getirdiğini” belirten bir bildiri yayınladı . Uyduya, uzay aracının en parlak kısımlarını güneş ışığından korumak ve böylece astronomik gözlemlere müdahale etmemeleri için “açılabilir bir vizör” eklendiğini de sözlerine ekledi.

Ancak, Temmuz 2021’de Nature , astronomların endişelerini Birleşmiş Milletler Dış Mekanın Barışçıl Kullanımları Komitesi’nin (COPUOS) bir alt komite toplantısında dile getirdiğini bildirdi. ABD, Kanada ve Japonya’dan delegeler konuyla ilgili tartışmaların devam etmesinden yanayken, Çin ve Rusya konuyu incelemek için daha fazla zaman ayırarak buna karşı çıktılar.

Uluslararası Astronomi Birliği’nin (IAU) eski Genel Sekreteri Piero Benvenuti, bu uyduların oluşacağı ‘mega takımyıldızlar’ hakkında yorum yaparken , “Bu takımyıldızlar, uzayın kullanım şeklini çarpıcı biçimde değiştiriyor” dedi.

Birkaç yıl sonra gece gökyüzümüzün nasıl görüneceği ve uzay kullanımını düzenleyen düzenleyici yasalarımız olup olmayacağı gelecekteki tartışmaların konusudur.

O halde temel soruya dönelim…

Starlink uyduları ne yapacak?

NASA TV / AFP

İlk olarak, tek satırlık bir özet: Starlink, Elon Musk’ın uydu internet hizmetidir.

Artık Starlink’in, interneti Dünya’nın hemen hemen her yerine getirmek için tasarlanmış, gezegenin etrafındaki devasa bir uydu ağı olduğunu biliyorsunuz. Ve, verilerin bir noktadan diğerine ve geri iletilmesi için geçen süre olan gecikmeyi iyileştirmek için uydular düşük Dünya yörüngesinde konuşlandırılıyor. Uydular Dünya’ya ne kadar yakınsa, sinyal iletimi o kadar hızlı ve güçlü olur.

Öte yandan, sabit yörünge uyduları Dünya’dan yaklaşık 36.000 kilometre uzaktadır ve bu da düşük Dünya yörüngesindekilere kıyasla sinyal iletimini geciktirir.

Bu makaleyi ister 4G akıllı telefonunuzda ister Wi-Fi’ye bağlı bir dizüstü bilgisayarda okuyor olun, cihazınız aracılığıyla iletilen İnternet sinyallerinin bir milyon kilometreyi aşan geniş bir su altı fiber optik kablo ağından geçtiğini bilin. Dünya İnternetinin operasyonel kabiliyeti, kabloların çalışabilirliğine bağlıdır.

Ama neden bu kadar çok Starlink uydusu var?

Sinyaller uzayda kablolardan daha hızlı hareket eder. Ancak hızın bir bedeli vardır.

ESA’ya göre, saniyede yaklaşık 7,8 km hızla hareket eden uydular, düşük Dünya yörüngesindeki uyduların gezegenimizin etrafındaki bir devrimi tamamlaması yaklaşık 90 dakika sürüyor.

Bu, düşük Dünya yörüngesindeki uyduların, daha yüksek yörüngelerdeki uydular kadar coğrafi bir aralıkta sabit bir sinyal sağlayamayacağı anlamına gelir. Bu nedenle, bağlantıyı sürdürmek için aynı anda etrafta dolaşan binlerce uyduya ihtiyaç vardır. Bu daha fazla yatırım anlamına gelir.

Starlink’e göre , uyduları “geleneksel uydulara göre Dünya’ya 60 kattan daha yakındır, bu da daha düşük gecikme süresi ve geleneksel uydu interneti ile tipik olarak mümkün olmayan hizmetleri destekleme yeteneği ile sonuçlanır.”

Ülkenizden Starlink’e erişebilir misiniz?

Elon Musk’ın 24 Ağustos’ta Starlink’in faaliyette olduğu tweetinde vurguladığı 14 ülke arasında ABD, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa, Portekiz, Avusturya, Danimarka, Hollanda, Belçika, İrlanda, İsviçre, Avustralya ve Yeni Zelanda yer alıyor.

Şu anda beta sürümü ilk gelene ilk hizmet esasına göre mevcut olan SpaceX’in Starlink’i, resmi sitede listelenmeleri koşuluyla diğer ülkelerdeki belirli bölgelerde ön sipariş edilebilir. Bununla birlikte, yasal izinler alınmadıkça, pratikte hiçbir bağlantı yoktur.

Hindistan örneğinde olduğu gibi, Telekomünikasyon Bakanlığı (DoT), SpaceX’in ülkede hizmet sunmadan önce gerekli tüm lisansları almasını istiyor.

The Economic Times , 24 Mayıs 2021’de bir kaynaktan alıntı yaparak şunları bildirdi: Hintli tüketicilere hizmet sunmak. ”

Benzer şekilde SpaceX’in Malezya’da gerekli onayı alıp almadığı da belli değil. Malezya’daki iletişim ve multimedya endüstrisinin düzenleyici otoritesi olan Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu (MCMC), Bireysel Lisanslar Kaydı’nda SpaceX veya Starlink hakkında hiçbir bilgiye sahip değildir .

Aşağıdaki resimde gösterilen yerlerde şu andan itibaren 99 ABD Doları tutarında ön sipariş verilebilir.

Starlink’e göre, hizmet “dünyanın tipik olarak bağlantının zor olduğu bölgeleri için ideal”.

SSS bölümünde Starlink, kitlerinin sipariş tarihinden itibaren iki hafta içinde gönderildiğini söylüyor. Ancak aboneler, onay e-postalarında ve hesap sayfalarında tahmini bir gönderim zaman çizelgesi alacaklardır.

“Henüz kapsama alanımız olmayan bir bölgede sipariş veya depozito veriyorsanız, bölgenizde hizmet kullanıma sunulduğunda bir e-posta alacaksınız ve nakliye, hizmet veya faturalandırma bilgilerinizi güncelleme fırsatınız olacak. veya siparişinizi iptal edin” notunu Starlink’in yazdığı notu okur.

Dolayısıyla, yaşadığınız yere göre bir süre daha Elon Musk’ın uydu internet hizmetini beklemeniz gerekebilir.

Starlink uydu ağına nasıl bağlanırsınız?

Resmi siteye göre, bir Starlink Kiti Starlink (uydu çanağı), bir Wi-Fi yönlendirici, güç kaynağı, kablolar ve bir montaj tripodu ile birlikte gelir.

Starlink SSS, “tripodun zemin seviyesinde kurulum için veya internet bağlantınızı test etmek için hızlı bir başlangıç ​​kurulumunu desteklemek için tasarlandığını” söylüyor.

Sistemi çatıya kurmak isteyenler için çatı askıları da mevcuttur.

Kiti yüklemeden önce Starlink , evde kurulum için en iyi konumu belirlemek için iOS ve Android’de bulunan uygulamasını kullanmanızı önerir .

Starlink, gökyüzünün “net bir görünümünü” gerektirir. Uygulama, kullanıcının cihazın kurulmasını istediği yerden gökyüzünü taramasına ve engel olup olmadığını kontrol etmesine yardımcı olur.

Uygulama siteyi açık olarak onayladıktan sonra, Starlink internet çanağı konuma kurulabilir.

Starlink siparişi vermek için tek yapmanız gereken resmi siteye girip hizmet adresinizi girmek ve eğer yer listeleniyorsa ücreti ödeyip gerekli bilgileri doldurarak sipariş vermek.

Web sitesinde şöyle yazıyor: “Starlink şu anda bölgenizde 2021’e kadar kapasitede, siparişiniz 2022’nin sonlarına kadar yerine getirilmeyebilir. Kullanılabilirlik düzenleyici onaya tabidir. Siparişler, ilk gelene ilk hizmet esasına göre yerine getirilecektir.”

Starlink yüksek hızlı internet hizmeti sunabilir mi?

Tek kelime: Evet.

“Beta sırasında, Starlink sistemini geliştirdikçe, kullanıcılar önümüzdeki birkaç ay içinde çoğu yerde veri hızlarının 50Mb/s ile 150Mb/s arasında değiştiğini ve gecikme süresinin 20ms ile 40ms arasında olduğunu görmeyi bekleyebilirler. Ayrıca bağlantının olmadığı kısa dönemler de olacak,” diyor Starlink .

Burada dikkat edilmesi gereken bir faktör, Starlink’in öncelikle bağlantısı çok az olan veya hiç olmayan alanlara hizmet vereceğidir. Bu ışıkta, 50Mb/sn bile olağanüstü bir hızdır.

Speedtest tarafından 4 Ağustos 2021’de yayınlanan araştırmaya göre , Starlink internet hızı Fransa’daki en hızlıydı. 139,39 Mb/s ile ülkenin sabit genişbantının ortalama hızının neredeyse iki katıydı.

Ancak, şebekeye eklenecek daha fazla uydu fırlatıldıkça hız ve genel internet hizmeti artacaktır.

Starlink, “Daha fazla uydu fırlattıkça, daha fazla yer istasyonu kurdukça ve ağ yazılımımızı iyileştirdikçe, veri hızı, gecikme ve çalışma süresi önemli ölçüde artacaktır” diye ekliyor.

Starlink uydu yüksek hızlı internet hizmetinin maliyeti ne kadar olacak?

Ön sipariş sırasında ödemeniz gereken 99 ABD Doları, çoğunlukla tweetinde bahsettiği 14 Musk dışındaki ülkeler için. Bu yazı yazılırken resmi sitede başka bir bilgi yok.

14 ülke için Starlink yüksek hızlı uydu internet hizmetinin toplam maliyeti yere göre değişmektedir. Ancak şu anda uydu internet hizmetinin hangi yerlerin faaliyet gösterdiği belli değil.

Örneğin, 2021 ortalarından sonlarına kadar kapsama hedeflenen Avustralya’daki Campbellfield’ın Melbourne banliyösündeki bir kullanıcı için depozito 139 A$’dır. Sipariş sayfasında donanım maliyetinin 709 A$ olacağı, hizmet maliyetinin ise şu şekilde olacağı belirtilmektedir. Aylık 139 A$ ve nakliye ve taşıma ücreti 100 A$’dır.

Starlink

Londra, Covent Garden’da depozito ücretleri 89 İngiliz Sterlini, donanım 439 İngiliz Sterlini, hizmet aylık 89 İngiliz Sterlini ve nakliye ve işleme 54 İngiliz Sterlini’dir.

Starlink

Ayrıca, SpaceX’in Starlink’inin mevcut fiyatları, hem Londra hem de Melbourne’deki sabit geniş bant bağlantılarından daha maliyetlidir.

Starlink siparişi vermeden önce nelere dikkat edilmelidir?

22 Şubat’taki aynı tweet dizisinde Musk’a bir Twitter kullanıcısı aktif bir kapsama haritası hakkında soru sormuştu.

“Dünyanın çoğu yıl sonuna kadar, hepsi gelecek yıl, o zaman kapsamı yoğunlaştırmakla ilgili. Hücreselin yoğun kentsel alanlarda her zaman avantaja sahip olacağını unutmamak önemlidir. 

Tweetin son iki cümlesi çok önemli. Starlink’in (ve diğer uydu internet hizmetlerinin) nüfus yoğunluğunun “düşük ila orta” olduğu yerlerde en iyi şekilde çalışacağını, yani Cumbria gibi düşük nüfuslu İngiliz ilçelerindeki yerlerin Londra’dakilerden daha sorunsuz bağlantıya sahip olacağını aktarıyorlar. alan.

Diğer sorun ise engeller. Belirtildiği gibi, çanağın sorunsuz bir şekilde sinyal gönderip alabilmesi için Starlink uyduları için kesinlikle net bir görüş alanına ihtiyacı var.

Starlink, Starlink çanağının kurulumunun “güvenli olduğu yerde mümkün olan en yüksek rakımda” yapılması gerektiğini önermektedir.

 Çok sayıda yüksek ağaç, bina vb. bulunan alanlarda yaşayan kullanıcılar Starlink’in erken kullanımı için uygun adaylar olmayabilir. Ancak daha fazla uydu fırlatıldıkça, görüş alanı kısıtlamaları azalacak ve daha geniş bir kullanıcı çeşitliliğine olanak sağlayacak” diyor Starlink.

Starlink ayrıca uydular gökyüzünün alçak bölgelerinde olduğu için bu alanlardaki engellerin kesintilerde artışa yol açacağını söylüyor.

Peki ya hava?

Kanada, kuzey ABD ve Avrupa’nın bazı bölgeleri gibi kar yağan yerlerde alıcının çevresinde biriken kar görüş alanını engelleyebilir. Starlink, cihazın üzerine doğrudan düşen karı algılayıp eritebileceğini söylüyor. Bununla birlikte, kurulumun kar oluşumuna izin vermeyen bir alanda yapılmasını tavsiye eder.

Servis kesintisi, şiddetli yağmur ve kuvvetli rüzgarlardan da kaynaklanabilir. Starlink’e göre, cihaz “gerekli yıldırımdan korunma” özelliğine sahiptir ve ABD Ulusal Elektrik Yasası’nın (NEC) topraklama gereksinimlerini karşılar.

Ayrıca Starlink’in, hücre olarak bilinen, yerde belirlenmiş bir alana hizmet etmek üzere programlandığına da dikkat edilmelidir. Starlink uydu çanağı hücrenin dışına taşınırsa, uydudan sinyal almaz. Bu, kurulu Starlink uydu çanağınızla hareket edemeyeceğiniz anlamına gelir.

Ancak, kullanıcının istediği yeni yerde varsa hizmet adresi değiştirilebilir. Aksi takdirde, Starlink yeni konum için yeni bir e-posta kimliğiyle yeni bir ön sipariş verilmesi gerektiğini söylüyor.

Ayrıca, gökbilimcilerin daha önce belirttiği endişelerine gelince: daha iyi bir uzay yasasıyla sonuçlanabilir, ancak birkaç güçlü özel şirketin ve bazı hükümetlerin buna hevesli olduğu göz önüne alındığında, uydu internet bağlantısının geleceğini etkilemeyecektir.

Ne de olsa, Paris İklim Anlaşması’nı imzalayan bazı ülkeler ve iklim değişikliği konusunda en yüksek alarmı veren gruplar, aynı zamanda anlaşmada belirlenen iddialı hedeflerden en uzak olanlardır.

Bu arada, Starlink ile ilgili en son güncelleme 1 Eylül 2021’de Musk’ın YouTuber Scott Manley’nin bir tweetine yanıt olarak tweet atması üzerine geldi.

Etkileşim, Manley’nin CNN yayını sırasında eski ABD Donanma istihbarat subayı Lyla Kohistany’nin “Afgan ortaklarımızla iletişimi sürdürmemizin bir yolu olması için SpaceX Afganistan’ı Starlink ile doldurursa sevineceğini” söylediği bir açıklamaya yanıt vermesiyle başladı. ”

Buna karşılık Manley, komşularını gösteren bir Afganistan haritası yayınladı ve tweet attı: “Tabii, sadece ABD’ye Taliban’a karşı yardım etmek isteyen dostane bir komşu ülke bulmaları gerekiyor, böylece bir uydu bağlantısı istasyonu yerleştirebilirler.”

Ardından Musk devreye girdi ve “Önümüzdeki birkaç ay içinde fırlatılacak olan uydularımızın uydular arası lazer bağlantıları var, bu nedenle yerel uydu bağlantısına gerek yok. Muhtemelen 4 ila 6 ay içinde aktif olacaktır.”

İşleme hakkında soru sorulduğunda Musk, “İşleme bir sorun değil. Lazer bağlantıları, yer istasyonu kısıtlamalarını hafifletir, böylece veriler, fiberden ve daha kısa yoldan ~%40 daha hızlı ışık hızı olan uzay yoluyla Sidney’den Londra’ya gidebilir. Ayrıca, her yerde yer istasyonlarına gerek yok. Arctic harika bir bant genişliğine sahip olacak!”