Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Sunucu Nedir Ne işe Yarar ?

Merhaba doslar bügün sunucu hakkında bilgi vereceğim. Sunucunun bir adı serverdir.

Sunucu, elektronik ortamdaki verilerin kullanıcıların erişebileceği şekilde barındırıldığı bir sistemdir. Sunucu denildiğinde akla ilk olarak fiziksel olarak varlığı bulunan bir cihaz gelse de, esasında yalnızca bir cihaz değil, aynı zamanda veri barındırma hizmetine imkan tanıyan özel yazılımlar gerekmektedir. Bu sayede kullanıcılara içerikler en uygun şekilde sunulmaktadır. Bu doğrultuda sunucuların istemcilere ulaşmak istedikleri verileri sağlayan bir kaynak olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Sunucular farklı görevler için özel olarak ayrılabilmektedir. Bu durumda görevleri dikkate alınarak adlandırılma yapılmaktadır. Örneğin e-posta sunucusu ile web sunucusu yazılımları arasında benzerlik bulunsa da, amaca uygun olmasını sağlayan optimizasyon çalışmaları da yapılabilmektedir.

Sunucuların yazılımsal özelliklerinin yanı sıra donanımsal özellikleri de oldukça güçlüdür. Güvenli veri akışı, kesintisiz performans gibi önemli özelliklerin sağlanması için gelişmiş donanımlar ek donanımlar ile güçlendirilmektedir.

Sunucu Ne İşe Yarar?

Sunucuların kullanım amacı, kullanıcılara verileri sunmak olarak açıklanabilmektedir. Kullanıcıların verilere istedikleri zaman ulaşım sağlayabilmeleri için 7 gün 24 saat sunucuların hizmet vermesi gerekmektedir. Bunun yanında enerji kaynağı sorununu bertaraf etmek için kesintisiz güç kaynağı ve aşırı ısınmaları önlemek için soğutma sistemleri bulunmaktadır. Bu sayede problemsiz bir şekilde kullanıcıların verilere ulaşımı sağlanmaktadır.

Web sitelerine ait içerikler sunucularda bulunan ve web sitesi için ayrılan alanda tutulmaktadır. Sunucuların verdiği bu hizmet, web sitelerine istediğinizde ulaşabilmenizi sağlamaktadır.

Sunucular farklı görevler için dizayn edilmiştir. Linux ve Windows işletim sistemlerine uyumlu olarak çalışan sunucular bulunmaktadır ve her sunucu görevi doğru şekilde yerine getirebilmesi için özel donanımlara sahiptir. Örneğin mail için e-posta sunucusu veya veri tabanı hizmetleri için veri tabanı sunucusu hazırlanmaktadır.

Sunucu Türleri Nelerdir?

File Server: Ağda yer alan diğer diğer istemcilerin kullanılabilir duruma getirdikleri, yazılı, görsel ya da diğer dosyaları depolayarak yöneten sunuculara “dosya sunucuları” adı verilir.

DNS Server: Kullanım amacı adres çubuklarında yer alan alan adlarını IP adreslerine çevirmek olarak belirlenmiş ve domainler ile birlikte IP adreslerini de içerisinde barındıran türdür. Geniş internet ağı üzerinde herhangi bir domain için IP sorgulama işlemi sırasında kullanımı yaygındır.

Database Server: Türkçe adı ile ”Veritabanı Sunucusu”dur. Veritabanı yönetim sistemlerini ve veritabanlarını tutan server türü olarak işlev görür. Alıcı rolünde olan cihazların isteklerine bağlı kalarak sistemde arama yapar ve sonuçları getirerek alıcılara iletir. Bilinirlikleri en yüksek olan veritabanı sunucuları ise SQL Server, MySQL, Oracle sunucular olarak sıralanabilmektedir.

Web Server: Ağ içerisinde yer alan sitelerin tüm içeriklerinin depolandığı ve istemcilerin taleplerince veri almalarını sağlayan sunucudur.

Proxy Server: İstemciler ve sunucu arasında bağlantıların paylaşımı açısından performans arttırma işlevi ile destekleyici bir türdür. İstemcilerden gelen isteklerin filtrelenerek ayrıştırılması amacı ile de kullanılmaktadır.

Mail Server: E- postaları taşıyarak depolama işlevi gören sunucudur. Mail trafiğini yöneterek sunucuların arasındaki mail alışverişini yürütme işlevi görür.

Game Server: Her geçen gün popüleritesini artırma eğiliminde olan oyunlara ait verileri ve içerikleri sağlayan sunuculardır.

Uygulama Sunucusu: Uygulamaları çeşitli amaçlar ile sağlıklı bir şekilde çalıştırma odaklı geliştirilen özel sunuculardır.

VPN Server: Bu tür sunucular fiziksel ya da sanal olarak geliştirilmiş olan sunuculardır. Amaçları VPN hizmetlerini içeriğinde barındırarak istenilmesi durumunda sunulabilecek şekilde tutmaktır.