Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Telefonum ne zaman Android 12 alacak?

Android 12 burada ve Google Pixel, Samsung Galaxy ve diğer telefonlardan indirebilirsiniz. Hangi Android telefona sahip olursanız olun, yenilenmiş tasarım dilinden Pixel’deki Material You tema seçimlerine ve yeni gizlilik seçeneklerine kadar pek çok şey sunan oldukça büyük bir güncelleme.

Doğal olarak, ne zaman elinize alabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Cevap? Hangi telefona sahip olduğunuza bağlı. Google ve Samsung, kullanıma sunma konusunda oldukça hızlıyken, diğerleri hala beta sürümlerini test ediyor. Çoğu üretici, Android 12 ile ilgili bir tür plan paylaştı, bu nedenle güncellemeyi telefonunuzda ne zaman alacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Hangi telefonlar Android 12 alacak?

Pixel 3’e geri dönen tüm Pixel cihazları , bazı Android One ortaklarıyla birlikte lansman gününde Android 12’yi alacak . Android 11 için Sony, OnePlus ve Xiaomi betalara katıldı ve son sürümü piyasaya çıktığında veya çok kısa bir süre sonra aldı. OnePlus, kod tabanını Oppo ile birleştirmesine rağmen , Android 12 lansmanından kısa bir süre sonra Oxygen OS 12’yi piyasaya sürmeyi planladığını da açıkladı . Ayrıca Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Tecno, Vivo ve Xiaomi telefonlarının bu yıl Android 12’yi alacağı doğrulandı, ancak bireysel sürümler her üreticiye bağlı olacak.


Google

Google Pixel 6 render.

Google, geçen yıldan sonra gelmesine rağmen, Pixel 3’e kadar uzanan tüm Google Pixel’ler için Android 12’yi yayınladı. Google, ilk kez bekleneni yapmadı ve Android 12 kaynak kodu düşüşüyle ​​birlikte Pixels için kullanıma sunmaya başladı. Bunun yerine, Android 12, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’nun piyasaya sürülmesiyle birlikte yalnızca 19 Ekim’de Google Pixels için kullanıma sunuldu . Pixels’de Android 12 ile, sahipler reklamı yapılan her bir Android 12 özelliğini alacak. Buna yeniden tasarladığınız Materyal, geliştirilmiş gizlilik ve güvenlik seçenekleri ve eğlenceli widget’lar dahildir. Bu aynı zamanda Pixel 3, 3 XL, 3a ve 3a XL için garanti edilen son yazılım ve güvenlik güncellemeleri olacaktır. Google, bu telefonları Mayıs 2022’ye kadar garantili destek programından çıkaracak.

Samsung

Bir Samsung Galaxy telefonda çalışan Android 12.

Samsung’un Android 12 ve One UI 4’ü piyasaya sürmesi beklenenden daha hızlı gidiyor. 15 Kasım’da şirket, güncellemeyi ilk olarak S21, S21 Plus ve S21 Ultra için yayınladı .

Samsung Electronics Mobile Communications Business başkanı ve başkanı TM Roh, Eylül ayında yaptığı açıklamada, “One UI 4, kullanıcıların kendi optimize edilmiş mobil deneyimlerini oluşturmalarına yardımcı oluyor çünkü Samsung, herkesin kendi benzersiz ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak istediğini biliyor” dedi . “One UI’nin her yinelemesinde yaptığımız gibi, daha iyi, daha güvenilir ve gelişmiş bir genel kullanıcı deneyimi oluşturmak için gereken araçları ve yenilikleri anlamak için kullanıcılarımızı dinledik.”

Tüm kullanıcılar, teknik olarak Materyal Siz olmadan, esasen Google’ın Materyalinin yaptığı şeyi yapan gelişmiş özelleştirilebilirlik seçeneklerinin yanı sıra Google’ın içerdiği güvenlik özelliklerini bulacaktır. Son dört yılda piyasaya sürülen her A serisi ve S serisi Samsung telefonunun sonunda One UI 4 ve Android 12’yi almasını bekleyebilirsiniz, ancak amiral gemileri doğal olarak öncelikli olacaktır.

Samsung, diğer akıllı telefonlarının ne zaman piyasaya çıkacağına dair henüz bir zaman çizelgesi paylaşmasa da, yakında olacak. Şirketin S21 güncellemesini açıklayan basın açıklaması da bunu doğruladı. Samsung ayrıca Kore’de Android 12 ve One UI 4 için bir yükseltme planını paylaştı ve daha sonra geri çekti , bazı hızlı parmaklar planlanan zaman çizelgesini silinmeden önce yakaladı.

Bunun doğru olduğu kanıtlanırsa Samsung, Android 2 ve One UI’yi Galaxy Z Flip 3, Fold 3, S20, S20 Plus, S20 Ultra, Note 20, Note 20 Ultra, Note 20, Z Fold 2 ve Z’ye sunabilir. Aralık ayında 5G’yi çevirin, daha eski amiral gemilerine, A Serisi telefonlara ve tabletlere gelen güncellemeler, azalan önem sırasına göre Temmuz 2022’ye kadar takip edecek. Samsung’un beklemede olduğu bir kamu zaman çizelgesini resmi olarak paylaşmadığı uyarısıyla, şu ana kadar sahip olduğumuz en yakın şey bu.

Oppo ve OnePlus

OnePlus OnxygenOS 12 ekranları.

Oppo, 2022 yılı boyunca 100’den fazla Oppo telefona gelecek bir Android 12 ve Color OS 12’nin kullanıma sunulacağını duyurdu . Güncellemeyi önce Find X3 ve OnePlus 9 (Çin’de) alacak. Şirket daha sonra 2022’nin ilk yarısına kadar diğer popüler yüksek kaliteli ve orta sınıf Oppo telefonlarına sunacak.

OnePlus telefonları için şirket, OnePlus 9 sahipleri için açık beta ile birlikte OxygenOS 12’yi piyasaya sürdü . Gelecekte şirket bunu OnePlus 8 serisine, OnePlus 7 serisi telefonlara ve Nord, Nord 2 ve Nord CE 5G’ye sunacak. Aynı zamanda, Samsung’un One UI 4.0 ile aynı zayıflıklarını paylaşmasına rağmen, Google’ın Material You’sunu da içeriyor.

xiaomi

Xiaomi 11T Pro'nun ekranı.

Xiaomi, MIUI’nin yıl sonunda piyasaya sürmeyi planladığı bir sonraki sürümü olan MIUI 13 üzerinde çalışıyor . Bu yeni işletim sisteminin Çin’de Xiaomi 12 ile piyasaya sürülmesi ve Android 12 ile gelmesi bekleniyor, ancak Xiaomi’nin Google’ın değişikliklerini Android’deki çok farklı yaklaşımına nasıl uyarlayacağı henüz belli değil. Xiaomi 11 ve Xiaomi 11T dahil olmak üzere en yeni telefonlarında MIUI 12.5 ile eşleştirilmiş Android 12’yi test etmeye başlamış olsa da, güncellemeyi MIUI 13’ün olmadığı herhangi bir cihazda yayınlaması pek olası değil.

En azından Çin’de şirket, Xiaomi 11 Ultra, Xiaomi 11 Pro ve Xiaomi 11’in Xiaomi markalı telefonlar listesinde ilk sırada olacağını, Redmi K40 ve K40 Pro Plus’ın ise ilk Redmi olacağını duyurdu. Android 12’yi alacak markalı telefonlar. MIUI 13 kaynak kodunu inceleyen Sleuth’lar bu telefonların yanı sıra Xiaomi Mix 4 ve Xiaomi 11 Lite 5G’nin MIUI 13 ile test edildiğini doğruladı.

asus

Asus telefon için bildirim gölgesi.

Asus, Asus ZenFone 8, ZenFone 7 Flip, ROG Phone 5, ROG Phone 5S, Zenfone 7 ve ROG Phone 3’te Android 12 için planlarını duyurdu . Zenfone 8 serisi kararlı hale geldiğinden bu güncellemeler özellikle hızlı gelmeyecek. Güncellemeler Aralık 2021’de, ROG Phone ve ROG Phone 5S ise Ocak’tan Mart 2022’ye kadar alacak. ROG Phone 3 ve ZenFone 7’nin güncellemeleri 2022’nin ilk yarısında planlanmış durumda.

Vivo

Vivo X70 Pro+ cebinden çıkarılıyor.

Vivo henüz kesinleşmiş bir Android 12 dağıtımını duyurmadı, ancak şirket beta güncellemeleri için planı paylaştı – en azından Hindistan’da. Mükemmel Vivo X70 Pro+ gibi amiral gemileri, Kasım 2021’e kadar bir güncelleme için listenin başında gelir ve daha düşük seviyeli telefonlar Nisan 2022’ye kadar ulaşır.

Realme

Realme GT Neo2'deki uygulamalar.

Realme, Android 12’ye kendi yorumu olan Realme UI 3.0’ı tanıttı. MiUI ve Color OS’de olduğu gibi, burada herhangi bir Materyal Bulamayacaksınız. Bunun yerine, şirketin arayüzünü, animasyona ve beyaz alanın dikkatli kullanımına yeniden odaklanan “Akışkan Alan Tasarımı” olarak adlandırdığı şeyle yeniden tasarladığını göreceksiniz.

Malzeme Siz burada olmasanız da, duvar kağıdı renk temalı özelleştirme vardır ve Realme’nin tema motoru, duvar kağıtlarınızdaki renkleri alacak ve daha uyumlu bir deneyim için bunları sistem öğelerine uygulayacaktır. Ancak bu, Material You’nun teması gibi üçüncü taraf uygulamalar için geçerli değildir. Son olarak, kamera, mikrofon ve konum izni değişiklikleri dahil olmak üzere Android 12’deki yeni gizlilik özellikleri mevcut olacak.

Realme GT 5G, Realme X7 Max, Realme GT Neo 2 5G, Realme GT Master Edition ve Realme 8 Pro’nun Aralık ayına kadar alınması planlanan ilk telefon olacak. Daha eski uygun cihazlar, Q2 2022’ye kadar (Nisan ve Haziran arasında) alacaktır.

LG

LG'nin en yeni telefonları.

Bu listedeki çoğu Android telefon üreticisi er ya da geç Android 12 güncellemelerine söz vermiş olsa da, koşullar nedeniyle öne çıkan bir tanesi LG. Akıllı telefon işinden çıkış yapmış olsa da şirket , LG Wing, LG Velvet, V50 ve G8 dahil olmak üzere bazı amiral gemisi telefonlarını mümkünse Android 12’ye güncelleme sözü verdi . Bu garanti değil, ancak şimdi yeniden yönlendirilen bir Güney Koreli liste, şirketin bir noktada Android 13’e kadar gitmeyi planladığını belirtti. LG’nin süreçte ne kadar ilerlediği belli değil, ancak şirketin beklenenden daha fazla destek sağlaması sürpriz olmaz.

Peki geri kalanı?

Sonunda, tüm üst düzey Android telefonlar ve geçen yıldaki orta seviye telefonların çoğu Android 12’yi alacak, ancak biraz zaman alabilir. Ne de olsa, Google işletim sistemini Eylül ayında sonlandırmasına rağmen, Ocak ayında Android 11’i alan Galaxy S20 serisine bakın. Amiral gemisi telefonların bile bir sonraki büyük yazılım güncellemesini Google tarafından yayınlandıktan aylar sonra alması oldukça yaygın. Bu, Android sürümlerinde uzun süredir devam eden bir sorun olsa da, zamanla kesinlikle daha iyi hale geldi.