Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Telefonum ne zaman Android 12 alacak?

Android 12 sonunda burada ve yeni Pixel 6 ve Pixel 6 Pro kutudan çıkarken, Pixel 3 kadar eski Google Pixel telefonlarına indirebilirsiniz . Oldukça büyük bir güncelleme (en azından Pixel sahipleri için), yenilenmiş tasarım dilinden Material You tema seçeneklerine ve Gizlilik Merkezine kadar çok şey sunuyor.

Doğal olarak, elinize ne zaman geçebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Cevap? Hangi telefona sahip olduğunuza bağlı. Google, işletim sisteminin duyurusunun yanı sıra belirsiz bir Android 12 sürüm programı hazırladı. Hangi telefonların Android 12’yi ne zaman alacağına dair bir fikrimiz olsa da, hiçbir şey kesin olarak belirlenmedi.


Google

Google Pixel 6 render.

Google, geçen yıldan sonra gelmesine rağmen, Pixel 3’e kadar uzanan tüm Google Pixel’ler için Android 12’yi yayınladı. Google, ilk kez bekleneni yapmadı ve Android 12 kaynak kodu düşüşüyle ​​birlikte Pixels için kullanıma sunmaya başladı. Bunun yerine Android 12, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’nun piyasaya sürülmesiyle birlikte yalnızca 19 Ekim’de Google Pixels için kullanıma sunuldu . Pixels’de Android 12 ile, sahipler reklamı yapılan her bir Android 12 özelliğini alacak. Buna yeniden tasarladığınız Materyal, geliştirilmiş gizlilik ve güvenlik seçenekleri ve eğlenceli widget’lar dahildir. Bu aynı zamanda Pixel 3, 3 XL, 3a ve 3a XL için garanti edilen son yazılım ve güvenlik güncellemeleri olacaktır. Google, bu telefonları Mayıs 2022’ye kadar garantili destek programından çıkaracak.

Samsung

Bir Samsung Galaxy telefonda çalışan Android 12.

Samsung, Android 12’yi oldukça hızlı bir şekilde piyasaya sürecek. Android 12’nin ilk olarak S21, S21 Plus ve S21 Ultra’ya gelmesini bekleyin . Şirket, Kore’deki bu amiral gemilerinde One UI 4 güncellemelerini test etmeye başladı ve One UI 4 Beta Programını 14 Eylül’de belirli pazarlarda kullanıma sunarak S21 kullanıcılarının Samsung Üyeleri uygulamasını kullanarak kaydolmasına izin verdi.

Samsung Electronics Mobile Communications Business başkanı ve başkanı TM Roh, Eylül ayında yaptığı açıklamada, “One UI 4, kullanıcıların kendi optimize edilmiş mobil deneyimlerini oluşturmalarına yardımcı oluyor çünkü Samsung, herkesin kendi benzersiz ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak istediğini biliyor” dedi . “One UI’mizin her yinelemesinde yaptığımız gibi, daha iyi, daha güvenilir ve gelişmiş bir genel kullanıcı deneyimi yaratmak için gereken araçları ve yenilikleri anlamak için kullanıcılarımızı dinledik.”

One UI 4’ün başlangıçta Google Material You olmadan gönderileceği düşünülürken, daha sonraki bir güncelleme, duvar kağıdı temasının bir sürümünü Samsung’un uygulamasına getirdi.

Tüm kullanıcılar, gelişmiş özelleştirilebilirlik seçeneklerinin yanı sıra Google’ın içerdiği güvenlik özelliklerini bulacak. Son dört yılda piyasaya sürülen her A serisi ve S serisi Samsung telefonunun sonunda One UI 4 ve Android 12’yi almasını bekleyebilirsiniz, ancak amiral gemileri doğal olarak öncelikli olacaktır.

Oppo ve OnePlus

OnePlus OnxygenOS 12 ekranları.

Oppo, 2022 boyunca 100’den fazla Oppo telefona gelecek bir Android 12 ve Color OS 12’nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu . Güncellemeyi önce Find X3 ve OnePlus 9 (Çin’de) alacak. Şirket daha sonra 2022’nin ilk yarısına kadar diğer popüler yüksek kaliteli ve orta sınıf Oppo telefonlarına sunacak.

OnePlus telefonları için şirket, OnePlus 9 sahipleri için açık beta ile birlikte OxygenOS 12’yi piyasaya sürdü . Gelecekte, şirket bunu OnePlus 8 serisine, OnePlus 7 serisi telefonlara ve Nord, Nord 2 ve Nord CE 5G’ye sunacak. Aynı zamanda, Samsung’un One UI 4.0 ile aynı zayıflıklarını paylaşmasına rağmen, Google’ın Material You’sunu da içeriyor.

Xiaomi

Xiaomi 11T Pro'nun ekranı.

Xiaomi, MIUI 13’ü yıl sonunda piyasaya sürmeyi planladığını da iddia etti . Xiaomi Mi 11 ve Xiaomi 11T dahil olmak üzere en yeni telefonlarında MIUI 12.5 ile eşleştirilmiş Android 12’yi test etmeye başladı . Android 12’yi MIUI 12.5 ile piyasaya sürmeyi mi yoksa MIUI 13 için sürümü geri almayı mı planladığı belli değil.

asus

Asus telefon için bildirim gölgesi.

Asus, Asus ZenFone 8, ZenFone 7 Flip, ROG Phone 5, ROG Phone 5S, Zenfone 7 ve ROG Phone 3’te Android 12 için planlarını duyurdu. Güncellemeler Aralık 2021’de, ROG Phone ve ROG Phone 5S ise Ocak’tan Mart 2022’ye kadar alacak. ROG Phone 3 ve ZenFone 7’nin güncellemeleri 2022’nin ilk yarısında planlanmış durumda.

VİVO

Vivo X70 Pro+ cebinden çıkarılıyor.

Vivo henüz bir Android 12’nin kullanıma sunulacağını duyurmadı, ancak şirket beta güncellemeleri için planı paylaştı – en azından Hindistan’da. Mükemmel Vivo X70 Pro+ gibi amiral gemileri, Kasım 2021’e kadar bir güncelleme için listenin başında gelirken, daha düşük seviyeli telefonlar Nisan 2022’de alacak.

Peki geri kalanı?

Sonunda, tüm üst düzey Android telefonlar ve geçen yılki orta seviye telefonların çoğu Android 12’yi alacak, ancak biraz zaman alabilir. Ne de olsa, Google işletim sistemini Eylül ayında sonlandırmasına rağmen, Ocak ayında Android 11’i alan Galaxy S20 serisine bakın. Amiral gemisi telefonların bile bir sonraki büyük yazılım güncellemesini Google tarafından yayınlandıktan aylar sonra alması oldukça yaygındır. Bu, Android sürümlerinde uzun süredir devam eden bir sorun olsa da, zamanla kesinlikle daha iyi hale geldi.