Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Tesla Model X incelemesi

Bir Tesla hayranının ruh halindeki dalgalanmalarından daha değişken olan tek şey şirketin hisse fiyatıdır. Ancak Twitter ve Instagram hayranlarından uzakta, Model X, elektrikli otomobil uçurumuna heybetli, balina şeklinde bir delik açıyor. Bir yunus balığına hizmet etmesiyle ilgili kelime oyunları yapmayı size bırakacağız…

Falcon kapıları (daha sonraları hakkında daha fazla bilgi), iPad benzeri bir kokpit ekranı, osuruk ses efektleri ve en hızlı model için 0-62mph’lik kutsal olmayan bir 0-62mph süresi Tesla’nın kalabalığın arasından sıyrılmasına yardımcı oluyor. Ama kalabalık dönüyor ve büyüyor.

En iyi elektrikli SUV’ler

Bunları kaçırdıysanız, Audi, Mercedes ve Jaguar’ın hepsinde artık i-Pace , EQC ve  Audi e-Tron şeklinde elektrikli SUV’lar var  . BMW’nin çabası, iX3 , şimdi showroomlara damlamaya başlıyor.

Elbette, hepsi Model X’ten daha kompakt – aslında boyut olarak yakında çıkacak Model Y’ye daha yakın – ancak üreticilerin elektrikli serilerini ete döktüğü bu ilk günlerde, seçenekleri bir araya getirmek güzel.   

Daha çok Tesla Model XXL gibi… 

Tesla, orijinal Roadster günlerinden bu yana olgunlaştı ve şimdi Elon Musk’ın EV şirketi farklı bir tasarım diline sahip. Hava girişi olmayan minimal bir ızgaraya sahip – geleneksel bir motorda yanmanın yan ürünlerini soğutmak zorunda kalmamanın bir avantajı – Model X, güncellenmiş Model S’ye benziyor – ancak yoldaki başka hiçbir şeye benzemiyor.

Tesla Model X, ters açıdan da aynı derecede farklıdır, ancak bu temiz çizgiler, ne kadar büyük olduğunu ele verir. Ve gerçekten çok geniş, bu yüzden onu beş, yedi veya altı koltuklu konfigürasyonlarda alabilirsiniz.

Falcon Wing Kapılar

Tesla’nın Falcon Wing kapıları, Model X’i Model S’den ve diğer tüm araçlardan ayırdı – ve bu incelemede kendi bölümlerine sahipler. Bir hile gibi görünseler de – ve genellikle öyleymiş gibi hissederler – bazen gerçekten faydalıdırlar.

Başlangıç ​​olarak, onların Supercharger’larda tavus kuşu gibi gösteriş yapması için erken benimseyenler için yapıldığını düşünmeden edemiyorsunuz. Tüm süreç biraz zaman alıyor gibi görünüyor ve kapılar her zaman düzgün veya tek tip bir şekilde açılmaz, bu da oldukça dayanıksız oldukları izlenimini verir.

Bu çok yazık, çünkü kapıların gerçekten işe yaradığı zamanlar oldu. Örneğin, diğer arabaların yakınına park edildiklerinde, diğer kapıların sıkılması gereken yerlerde birden fazla yolcunun binip inmesine izin veriyorlar. Tesla, yaşlı yolcular için de çok değerli olduklarını söylüyor ve nedenini görebilirsiniz.

Ancak kapılar da can sıkıcı olabilir ve onları kullanmaktan kaçınmaya çalıştığımız zamanlar oldu. Arkada bir çanta mı unuttunuz? Uzanıp sürücü koltuğundan alamıyor musunuz? Hayır. Dakikalar sonra, saniyeler sonra çantanızı aldınız, ancak izleyiciler hava atmaya çalıştığınızı düşünüyor.

Güzeller mi? tartışmalı. Yararlı mı? Ara sıra. Belki bir geleneksel kapılı ve bir Falcon kanatlı bir Tesla Model X, uygun bir orta yol olabilir – ancak bu, sağdan ve soldan direksiyonlu pazarlar için arabalar yapmak için problemler ortaya çıkarmaktadır.

Tesla Model X - ön tekerlek ve ızgarasız yüz

Tesla Model X Kullanışlı Mı ?

Kapılar hakkında ne düşünürseniz düşünün, bunlar Model X’in pratikliğe odaklanmasının bir parçası ve bu tasarım anlayışı otomobilin içinde de kendini gösteriyor. Üç oturma konfigürasyonu mevcuttur ve koltuklar elektrikle katlanabilir ve salon hileleri gibi hareket ettirilebilir: örneğin gizli bir düğmeye hafifçe basın ve koltuk başlıkları katlanabilir.

Arkadaki iki koltuk katlandığında bagaj küçük değil ve hala mutlu değilseniz, her zaman froot var (naff portmanteaux’ya alerjisi olanlar için ön bagaj). Ancak, tüm bu boş alan her zaman ferahlık anlamına gelmez; orta sırada iki koltuk ile belirtildiğinde, dış kenar için dirsek odası eklemek yerine, aralarında aşırı büyük bir boşluk olacak şekilde arka kapılara yakın konumlandırılırlar. Ön koltuklar bile her iki tarafta daha dengeli bir dirsek mesafesi sunuyor.

Yedi koltuklu tam elektrikli SUV’lar çok az sayıdadır. e-Tron, iX3, i-Pace ve EQC tamamen beş kişiliktir. Model S size yedi koltuk yapabilir, ancak SUV’lardan gerçekten rahatsız değilseniz, her zaman Mercedes EQV ve Nissan e-NV200 otomobil türevi kamyonetler vardır.

Arabanın Hissiyatı Nasıl ?

Daha fazla boy ve kiloya sahip bir Model S hayal edin ve hemen hemen oradasınız. Sedan gibi, Model X de nispeten sağlam bir sürüş ve hızlı doğrusal hızlanma sunar, ancak fren yaptığınızda veya döndüğünüzde size yalnızca 2,3 tonluk ağırlığını hatırlatır. Performans kaygan yollarda eğlenceli ve otoyolda gerçekten kullanışlı, ancak bunun bir Stelvio Quadrifoglio rakibi olduğunu düşünmeyin. Sadece fısıltı kadar sessiz ve hızlı olur.

Hızlanma sizin için çok hızlıysa, aracı Chill moduna almak performansı biraz daha rahat hale getirecek ve pil aralığını da kolayca uzatacaktır.

Kardeşleri gibi, Model X’in direksiyonu da hassas bir aletten çok bir anahtardır. Daha sportif bir moda geçmek kesinlikle yardımcı olur, ancak çok fazla değil. Bir aile arabası olabilir, ancak Tesla’nın, sürüşten zevk alan sürücülere hitap etmek istiyorsa, daha deneyimli şasi mühendislerinin çalışmaları ile rekabet edebilmek için geliştirmesi gereken bir alan.

Elbette Tesla’nın nihai hırsı, her zaman geleneksel anlamda araba kullanmamanızdır. Model X’imiz Tesla Autopilot ile donatıldı ve bugün piyasadaki en iyi sürüş yardım paketlerinden biri olmaya devam ediyor. Sistem yolun uygun olduğuna karar verdiğinde, Otomatik Pilot, özel kumanda kolunun iki kez çekilmesiyle devreye girer ve hemen hemen bu kadar. Önünüzdeki araçla aranızdaki mesafeyi seçmek için kolu çevirmeniz yeterli.

Trafik sıkışıklığı, otoyol şerit değişiklikleri ve kayma yolları hızlı ve sorunsuz bir şekilde halledilir, ancak şeritlerinde çok fazla dolaşan arabalarla karşılaşıldığında belki de güven verici bir şekilde agresif bir şekilde temkinli davranır. Otoyol ağının dışında, normal park yardımı ve öndeki arabayı takip ederek şehir içi hızlarda sürünmesine izin verme yeteneği, kalp atış hızını bir miktar düşürmeye yetiyor.

Avrupa mevzuatı şu anda izin verilen otonom sürüş seviyesini , arabadaki teknolojiden daha fazla sınırlandırıyor  . Amerika’da Otopilot, sürücü uygun olsa da uzun sürüşleri idare ederken görülebilir – Britanya’da, Tesla’nın Otopilot’u uzun otoyol sürüşlerinin yükünü hafifletmek için uygundur, ancak yine de sürekli direksiyonda bir el gerektirir ve birisine göstermek için net girdi gerektirir. bilgisayar dışında dikkat ediyor. Bu aynı zamanda Tesla’nın İngiltere’de kendi kendine park etme ve çağırma yeteneğini de sınırlıyor – şimdilik.

Otopilot devrede olmadığında bile Tesla sürekli olarak diğer araçlara yakınlığınız konusunda size tavsiyelerde bulunur ve yolunuzdaki kamyonları ve motosikletleri bile tespit eder. Bu küçük ayrıntı, aranızda bir güven unsuru oluşturmaya yardımcı olur ve Otopilot kullandığınızda, Tesla’nın kapsadığının farkındasınız demektir.

Ama hatasız değil. Otomatik pilotu kullanırken şerit değişiklikleri biraz gariptir (göstergeyi dürttüğünüzde şeritleri sizin için değiştirir), çünkü bunlar bir yaş alır ve genellikle direksiyonu kendiniz yapmanıza neden olur. 

Tesla Model X’imi nasıl şarj ediceğim ?

Şarj deneyimi, büyük ölçüde ülke içinde nerede olduğunuza ve Model X’inizle ne yaptığınıza göre belirlenecektir . Tesla Supercharger ağı büyüyor ve bunlardan birini kullanmak, tüm elektrikli araba şarjlarının nasıl olması gerektiğidir; fişe takın ve saniyeler içinde prizine tam 120kW çıktıkça menzilin arttığını görebilirsiniz. Boştan doldurmak bir saatten az sürer ve çoğu kullanıcı genellikle pillerini ‘doldurmak’ yerine doldurur.

Evinize şarj cihazları taktırabilirsiniz, ancak yerel işlerin yanı sıra Peterborough ve Londra arasındaki yolculukları, yukarı veya aşağı giderken Bishops Stortford’daki Supercharger’ları kullanarak tamamlayabildik. Evde ve işte şarj etme yeteneğini bir kenara bırakın ve çok uzağa ve daha düşük şarj kapsamına girmediğiniz sürece, menzil düşünmeye değmez. Sadece çalışıyor.

Yine de şarj etmeniz gerektiğinde, deneyim acısızdır. 

Yine de bir ipucu. Yapabiliyorsanız, ihtiyacınız olmasa bile tam kapasite şarj etmek en iyisidir. Bu şekilde, hedefinize vardığınızda, dönüş ayağındaki başka bir şarj cihazına gitmek için hala meyve suyu var.

Bilmeniz Gerekenler

Altı veya yedi koltuklu seçeneklerin eklenmesi ek ücrete tabidir ancak kesinlikle buna değer, aksi takdirde daha geleneksel Model S’ye bağlı kalabilirsiniz.

Tesla Model X: Sonuç

Lansmanından dört yıl sonra, Tesla Model X eskisi gibi bir sıçrama değil, ama yine de ilginç, sezgisel bir SUV – ve muhtemelen bazı ailelere çok yakışacak. Model X hala yıkıcı ve bilimkurgu panoramik ön camından sizin için açılan kapılara kadar, Tesla size hala diğer arabaların sahip olmadığı bazı şeyleri veriyor.

Yazma sırasında, Tesla Model X bu sektörde varsayılan olarak kazanır. Ancak Jaguar i-Pace, Mercedes EQC ve Audi e-Tron birbirine yakın. Bu arabaların menzil açısından eksiklerini, dinamikleri ve yapı kalitesiyle kapatıyorlar.

Motor:90kW ikiz elektrik motorları, 416bhp, 713lb ft
Aktarma:tek vitesli otomatik, dört tekerlekten çekiş
Verim:0-62mph 4.8sn, 155mph, n/a mpg, 0g/km CO2
Ağırlık / malzeme:2389kg/alüminyum
Boyutlar (mm olarak uzunluk/genişlik/yükseklik):5052/2272/1684 mm (l/g/y)