Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Tesla Roadster Özellikleri

Tesla Roadster

2008 yılında piyasaya sürülen ilk nesil Tesla Roadster oldukça fazla beğeni toplamıştı. Elon Musk’ın sahip olduğu bir Roadster modeli uzaya gönderilirken aynı yıl ikinci nesil Tesla Roadster tanıtıldı. Gelin birlikte Tesla Roadster’ın özellikleri ni ve fiyatını inceleyelim.

2008 yılında piyasaya sürülen Tesla Roadster’ın fazlasıyla beğenilen modelinin üretimi 2012 yılında durduruldu ve 2017 yılında ikinci nesil Roadster tanıtıldı. Markanın şu anda en çok beklenen modeli konumunda yer alan Tesla Roadster 2.0 söylenenlere göre rekorları alt üst etmeye geliyor. Tamamen elektrikli spor otomobil Tesla Roadster 2.0’ın 2022 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Dilerseniz Tesla Roadster 2.0’ın dikkat çeken özelliklerine bir göz atalım.

Dış tasarım

Birinci nesil Tesla Roadster’ın dış tasarımı, Lotus Elise modelinden esinlenerek tasarlanmıştı ve o model temel alınarak piyasaya sürülmüştü. İkinci nesil Tesla Roadster ise tamamen özgün ve çok daha fütüristik bir tasarıma sahip. Aracın keskin hatları ve bununla birlikte harmanlanmış dinamik yuvarlak çizgileri, Tesla Roadster 2.0’ın rekorları kırmak için geldiğini gözler önüne seren nitelikte.

Spor bir otomobilin taşıyabileceği neredeyse tüm tasarım özelliklerini taşıyan Tesla Roadster modelinde farların tasarımı da aracın agresif görüntüsüne yardımcı oluyor. Bununla birlikte ikinci nesil Tesla Roadster’da ayrılabilir cam tavan bulunuyor. Dolayısıyla Tesla Roadster üstü açılabilen arabalar (convertible) şeklinde de kullanılabiliyor.

İç tasarım

Tesla Roadster’ın dış tasarımı çoğu yerde görünmüş olsa da aracın iç tasarımının nasıl olacağı hala tam olarak bilinmiyor. Yine de ikinci nesil Tesla Roadster’ın iç tasarımıyla ilgili birkaç detay biliniyor. Bunlardan biri, aracın garip ancak bir o kadar da fütüristik bir tasarıma sahip olan direksiyonu. Tesla, ikinci nesil Roadster’da yuvarlak bir tasarım yerine aynı Formula 1 araçlarında olduğu gibi dikdörtgen tasarımlı ancak çok daha ilginç bir direksiyona yer vermiş.

Çoğu Tesla modelinde var olan dokunmatik ekran, Tesla Roadster’da çok daha farklı bir biçimde, orta konsolu kaplayacak kadar büyük bir şekilde karşımıza çıkıyor. Otomobilin iç kısmında dikkat çeken bir başka özellik ise, hızıyla rekorlar kırması beklenen bu spor otomobilde 4 kişiyi taşıyabilecek koltuğu barındırıyor olması.

Performans

İkinci nesil Tesla Roadster, performans alanında gündelik kullanılan şehir araçlarına adeta fark atmayı hedefliyor. Tesla CEO’su Elon Musk’ın söylediklerine göre Roadster, sokakta kullanılması yasal olan herhangi bir seri üretim otomobilden daha seri olacak. Bunun dışında Elon Musk, otomobilin yüksek performanslı donanım seviyelerinin temel şartnamelerinin ilerisinde olabileceğini söyledi.

Tesla’nın resmi olarak yaptığı açıklamalara göre ikinci nesil Tesla Roadster’ın 0’dan 100 km/saat hıza ulaşması yalnızca 1,9 saniye sürecek. Aracın 0’dan 160 km/saat hıza ulaşması için ise 4,2 saniye yetecek. Azami hız olarak net bir bilgi bulunmasa da Tesla Roadster’ın 400 km/saat hızı aşması bekleniyor. 10.000 Nm teker torku olan Tesla Roadster, dört çeker sürüşüyle gerçekten de rekorları alt üst edeceği muhtemel bir gerçek.

Batarya menzili

Tesla Roadster ile kırılmak istenen rekorlardan biri de aracın gidebileceği menzil gibi duruyor. Şirketin iddialarına göre araçta 200 kW/saat’lik batarya paketi bulunacak. Bu batarya paketinin Tesla Roadster’ı 1000 kilometrenin üstünde yola götürebileceği söyleniyor. Bu menzil, Tesla’nın bu zamana kadarki araçlarının hepsinden çok daha fazla.

Tesla Roadster, Tesla Model 3’ün uzun menzil versiyonunun iki katı mesafe kat edebilecek. Elon Musk, Roadster’da bulunan bataryanın iki Model S bataryasının bir araya getirilmiş hali olduğunu açıkladı. Musk ayrıca Roadster’ın bataryaları hakkında konuşurken bu bataryaların daha verimli bir şekilde çalışacağını açıkladı.

Önümüzdeki süreçte bu ilgi çekici aracın çıkacağı net tarihi, detaylı özellikleri , incelemesi gibi gelişmeler ile tekrardan sizlerin karşısında olacağız. Siz de araç ile ilgili düşüncelerinizi bizimle yorumlar da paylaşabilirsiniz.