Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

WhatsApp vs. Telegram: Hangi mesajlaşma uygulaması daha iyi?

Anlık mesajlaşma denilince akla ilk gelen uygulamalar WhatsApp ve Telegram oluyor . WhatsApp ve Telegram, sınırsız ücretsiz mesaj göndermekten çeşitli medya türlerini paylaşmaya kadar herkesin her yerden erişebileceği çevrimiçi iletişim araçlarına anında erişim sunar. 

İki uygulama benzer özellikler sunduğundan, kullanıcılar genellikle şunu soruyor: Hangisi daha iyi? Her ikisinin de artıları ve eksileri olsa da, hangi uygulamayı daha sık kullanmanız gerektiği, bir anlık mesajlaşma uygulamasından ne elde etmeye çalıştığınıza bağlıdır. 

WhatsApp ve Telegram’ın en popüler ve sık kullanılan özellikleri arasında anında bir karşılaştırma için bu tabloya göz atın .

NaberTelgraf
ana sayfadan arayınHemen hemen her ortam türünü gönderin
Bir akıllı telefonda veya web platformunda kullanınBirden fazla cihaz üzerinden erişilebilir
Gizli sohbet yokUçtan uca şifreli gizli sohbetler
Mesajlar kaybolmak için zamanlanabilir Tam kontrole sahip kapsamlı gizli sohbetler
Medya dosyaları için 16MB ve belgeler için 100MB2 GB’a kadar herhangi bir dosya türü
256 üyeye kadar gruplar200.000 üyeye kadar olan gruplar
Kişi eklemek için bir telefon numarası kullanılmalıdırKişileri yalnızca bir kullanıcı adıyla anonim olarak ekleyebilir

Kullanım kolaylığı

İster iş için ister aileniz ve arkadaşlarınızla iletişimde kalmak için anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanın, kullanım kolaylığı, dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biridir. 

Hem WhatsApp hem de Telegram’ın kullanımı oldukça sezgiseldir ve tüm sohbet seçenekleri ana sayfada sıralanmıştır. WhatsApp ayrıca, aramalarda çok zaman harcayan kullanıcılar için kullanışlı bir özellik olabilecek, hemen önünde arama sekmesine sahiptir. 

WhatsApp ana sayfasının ekran görüntüsü.
WhatsApp sohbetinin ekran görüntüsü.
WhatsApp aramasının ekran görüntüsü.

Her iki uygulamada da sağ altta bulunan bir düğmeyi tıklayarak sohbet başlatabilirsiniz. Bir grup oluşturmak da aynı derecede kolaydır. Fark, gerçek sohbet deneyiminde yatmaktadır. Telegram, yüzlerce çıkartma ve hareketli emoji dahil olmak üzere çok çeşitli medya türleri göndermenize olanak tanır. Ayrıca, daha sorunsuz bir sohbet deneyimi sunarak daha büyük dosyaları (aşağıda daha fazlası hakkında) paylaşmanıza olanak tanır.

whatsapp vs telgraf kırpmak için daha iyi
Telgraf çıkartma seçenekleri.
Telgraf çıkartma seçenekleri.

Özellikleri

Özellikler, kullanım deneyiminizi iyileştirebilir veya bozabilir, bu nedenle, ihtiyaçlarınız için en iyi olanı bulmanıza yardımcı olmak için WhatsApp ve Telegram’ın (farklarıyla birlikte) en iyi özelliklerini burada bulabilirsiniz. 

senkronizasyon

Aynı uygulamayı farklı platformlarda kullanmayı seviyorsanız Telegram sizin için daha uygun olacaktır. Aynı hesabı ayrı akıllı telefonlarda kullanabilmeniz için sohbetlerinizi ve dosyalarınızı farklı cihazlarla senkronize eder. WhatsApp bu seçeneği sunmuyor. WhatsApp hesabınıza farklı bir cihazdan giriş yaparsanız, önceki cihazınızdan otomatik olarak çıkış yapmış olursunuz. 

Gizli sohbetler

Telegram'ın gizli sohbet özelliği.

Telegram, benzersiz özelliği olan gizli sohbetler nedeniyle popüler hale geldi. Bunlar, her iki kullanıcı için de silinebilen özel, uçtan uca şifreli konuşmalardır. WhatsApp benzer bir özellik sunmuyor, bu nedenle daha fazla gizlilik istiyorsanız Telegram’ı seçmenizi öneririz.

Kendi kendini imha etme zamanlayıcısı

Telegram kendi kendini imha etme zamanlayıcısı.

WhatsApp kısa süre önce Telegram’ın en popüler özelliklerinden biri olan “kaybolan mesajlar”ı tanıttı. Telegram’da sohbet ederken, belirli bir süre sonra mesajları otomatik olarak silmek için bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. Böylece konuşmanız bittiğinde, sohbet her iki taraf için de otomatik olarak silinir. Artık WhatsApp’ın da benzer bir özelliği var, ancak Telegram kadar kapsamlı ve özelleştirilebilir değil. 

Dosya paylaşımı

Filmler, şarkılar ve videolar gibi büyük dosyaları paylaşıyorsanız, nispeten büyük dosya paylaşım seçeneklerine sahip bir platforma ihtiyacınız olacaktır. İki uygulamayı karşılaştıran Telegram, bu amaç için açık ara kazanan oldu. Telegram, 2 GB’a kadar dosya paylaşmanıza izin verirken, WhatsApp medya dosyaları için 16 MB ve belgeler için 100 MB ile sınırlandırır. 

Gruplar

Anlık mesajlaşma uygulamaları, aynı anda büyük gruplarla sohbetlerin keyfini çıkarmanızı sağlar. Ancak WhatsApp ve Telegram kullanarak ne kadar büyük bir grup oluşturabilirsiniz? Telegram, 200.000 üyeden oluşan bir grup oluşturmanıza izin verirken, WhatsApp grupları 256 katılımcıyla sınırlar. 

Mahremiyet

Hassas konuşmalar yapan kullanıcılar veya hatta sohbetlerini ve kişisel bilgilerini gizli tutmak isteyen günlük kullanıcılar için güvenlik ve gizlilik ayarları çok önemli olabilir. 

Bu, Telegram’ın açık bir kazanan olduğu başka bir alandır. Uygulama, telefon numarasına veya diğer kişisel verilere ihtiyaç duymadan herhangi biriyle sohbet etmenize olanak tanır. Bu şekilde anonim kalabilir ve bilgilerinizin nasıl paylaşılıp paylaşılmadığı konusunda tam kontrole sahip olabilirsiniz. 

Telegram uygulaması indir.

Bu, WhatsApp’ın kötü olduğu anlamına gelmez. Hala en iyi ve en popüler uygulamalardan biridir. Aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahiptir . Telegram, bu yıl itibariyle yalnızca yaklaşık 550 milyon kullanıcıyla çok daha az popüler. Bu nedenle, çoğu kullanıcıyla tek bir uygulama üzerinde konuşmaktan endişe ediyorsanız, WhatsApp sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Ancak, gizlilik ve ilginç özellikler konusunda büyük ilerlemek istiyorsanız, Telegram gibisi yoktur.

Sohbette daha fazla gizliliğe ihtiyacınız varsa, Telegram’daki gizli sohbetler yardımcı olabilir. Gizli sohbetler, kullanıcıların mesaj iletmesine veya ekran görüntüsü almasına izin vermez, bu nedenle verileriniz oldukça güvenlidir. İnsanların sohbetin fotoğrafını harici olarak çekmek için her zaman başka bir cihaz kullanabileceğini unutmayın.

WhatsApp, sohbetler ve aramalar için uçtan uca şifreleme sunar, bu nedenle ortalama mesajlaşma uygulamasından daha güvenlidir. Ancak, Facebook’a aittir, bu nedenle şirket, WhatsApp’ı kullandığınızda toplanan verilere erişebilir.

WhatsApp ve Telegram – hangisi daha iyi?

Hangi anlık mesajlaşma uygulamasının daha iyi olduğuna karar vermede bireysel ihtiyaçlar büyük bir rol oynarken, özellikler göz önüne alındığında Telegram bariz bir kazanan. Sohbet deneyiminizi daha güvenli, kolay ve keyifli hale getiren daha kapsamlı ve verimli özelliklere sahiptir.