Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Windows 11: Çıkış tarihi, güncelleme programı, yeni özellikler ve daha fazlası

Birkaç ay süren beta testinden sonra Windows 11 resmi olarak geldi. Şu anda yeni bilgisayarlarda resmi olarak mevcut ve önümüzdeki aylarda çok yavaş bir dağıtıma başlayacak.

Windows 11’de gösterişli görsellerden üretkenlik özelliklerine ve hatta geliştirmelerden oyun oynamaya kadar pek çok yenilik var. Yine de , tartışmaların adil bir payına neden olan uyumluluk değişiklikleri de var.

İşte Windows 11 ile ilgili her şey, hepsi tek bir kullanışlı kılavuzda.

Windows 11 çıkış tarihi

Mavi arka planın önünde beyaz Windows 11 Logosu.

Windows 11, 5 Ekim 2021’de piyasaya çıkıyor. Ancak bu, bilgisayarınızın ilk güne yakın herhangi bir yerde güncellenebileceği anlamına gelmiyor.

5 Ekim, Windows 11 ile önceden yüklenmiş olarak gelen yeni dizüstü bilgisayarlar ve kişisel bilgisayarlar satın alabileceğiniz gün. Bunlar arasında yeni Surface Laptop Studio, Surface Pro 8, Acer’dan yeni dizüstü bilgisayarlar ve çok daha fazlası yer alıyor.

Microsoft, Windows 10’dan Windows 11’e manuel yükseltme için işletim sisteminin perakende sürümlerinin 5 Ekim’den itibaren mevcut olup olmayacağını henüz belirtmedi.

Windows 11 güncellemesi ne zaman çıkacak?

Windows 11 dizüstü bilgisayar ekranında

Microsoft, Windows 11’in 5 Ekim’de piyasaya sürüleceğini resmen açıkladı, ancak ilk gün hangi cihazların (veya kaç tane) güncelleme alacağını belirtmedi. Windows 11, önce Surface cihazlarına ve daha yeni PC’lere odaklanarak aşamalı bir yaklaşımla kullanıma sunulacak .

Microsoft, 2022’nin ortalarına kadar tüm bilgisayarların Windows 11’de olmasını umduğunu söylüyor. Bilgisayarların ne zaman Windows 11’i alacağını belirlemek için donanım uygunluğu, güvenilirlik ölçütleri, cihazın yaşı ve diğer faktörler gibi zeka modellerini kullanıyor, eski bilgisayarların ise güncellemeyi daha sonra alması.

Evet, bu, güncellemeyi sekiz aya kadar göremeyebileceğiniz anlamına gelir.

Genellikle güvenlik veya sürücü güncellemelerini kontrol ettiğiniz gibi, Windows 11’in sizin için hazır olup olmadığını görmek için Ayarlar >  Windows Update > Güncellemeleri  kontrol  et seçeneğine gidebilirsiniz . Bilgisayarınızın Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını size bildirmek için Windows Update sayfasında bir mesaj olacaktır. Mesajı göremiyorsanız, bilgisayarınızın uyumluluğunu kontrol etmek için Microsoft’un Windows 11 Bilgisayar Sağlık Kontrolü aracını kullanmayı deneyebilirsiniz. .

Windows Update, Windows 11’i edinmenin en iyi yoludur, ancak Microsoft, Windows 11’i Kurulum Yardımcısı aracılığıyla da kullanıma sunuyor. Bu araç, desteklenen donanım içindir ve Windows Update’e bağlı kalmadan Windows 11’in yayınlanan sürümüne yükseltme yapmanıza olanak tanır. Ancak bunun, sisteminizin Windows 11 için test edildiğini doğrulamadığı için hatalarla karşılaşacağınız anlamına gelebileceğini unutmayın.

Bu arada, sisteminiz uyumlu değilse ve gereksinimleri karşılamıyorsanız, Windows 11’i yüklemek için Medya Oluşturma Aracı’nı kullanmanız gerekir. Ancak bu, kritik güvenlik güncellemelerini alamama riskini de beraberinde getirir.

Her şey başarısız olursa ve Windows 11’i gerçekten istiyorsanız ve Windows Update aracılığıyla bilgisayarınızda göremiyorsanız , Windows Insider programının beta kanalına kaydolarak Windows 11’i yükleyebilirsiniz . Beklemeye kıyasla hatalarla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Windows 11 gereksinimleri nelerdir?

Windows 11 logosu.

Windows 10’dan farklı olarak, Windows 11’in web sitesinde bazı katı gereksinimleri vardır . Gereksinimler, TPM ( Güvenilir Platform Modülü ) 2.0 çipli bir bilgisayarı içerir : Intel 8. nesil veya AMD Ryzen 2000 veya daha yeni işlemci.

Bilgisayarınızda ayrıca 4 GB RAM ve 64 GB veya daha fazla depolama alanı olması gerekir. Bu arada ekranın, renk kanalı başına en az 8 bit ile çapraz olarak en az 720 piksel ve 9 inçten daha büyük olması gerekiyor. Grafiklere gelince, en son WDDM 2.0 sürücüsü ile DirectX12 ile uyumlu olması gerekiyor.

PC’nizin ayrıca güvenli önyüklemeyi desteklemesi gerekir. PC Sağlık Kontrolü uygulamasını doğrudan Microsoft’un Windows 11 ürün sayfasından indirerek bilgisayarınızın Windows 11 ile çalışıp çalışmayacağını çapraz kontrol edebilirsiniz .

Son beş yıl içinde yeni bir bilgisayar satın aldıysanız, bu gereksinimler sorun olmayacaktır. Ancak, özel yapım dizüstü veya masaüstü bilgisayarları olan bazı kişiler, sistem anakartlarında her zaman yerleşik TPM 2.0 bulunmadığından Windows 11’e yükseltme yapamayabilir.

Bu sizseniz ve bilgisayarınız Windows 11 gereksinimlerini karşılamıyorsa, Microsoft size bir istisna verecektir. Windows 11’i zorlamak için Windows 11 Medya Oluşturma aracını kullanabilirsiniz. Ancak, yapsanız bile Windows’u desteklenmeyen bir durumda çalıştırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca kritik güvenlik güncellemeleri veya sürücü güncellemeleri almayacaksınız, bu nedenle Windows 10’da kalmak isteyebilirsiniz.

Windows 11 nasıl görünüyor?

Yüzey Dizüstü Bilgisayarında Windows 11.

Windows 11’deki en büyük değişiklik görsellerde. Windows 11, Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu için yeni bir görünümün yanı sıra daha yuvarlak köşeler getiriyor. Ayrıca yeni bir Hızlı Ayarlar alanı da var. Microsoft, tüm bu değişikliklerin “huzur ve rahatlık duygusu için taze, temiz ve güzel” olmayı hedeflediğini söylüyor.

Başlat Menüsü ekranın ortasına taşındı. Canlı Kutucuklar kaldırıldı ve simgeler statik ve yalnızca uygulamanın adını temsil edecek şekilde daha küçük. Ayrıca, daha hızlı çalışmanıza yardımcı olmak için üstte bir arama çubuğu ve altta en son dosyalarınızın bir listesini göreceksiniz.

Görev çubuğuna gelince, o da artık ekranın ortasında. Bu, MacOS ve Chrome OS’ye benzer. Microsoft, simgeleriniz artık her zaman ekranınızın ortasında görüş alanınızda olduğundan zaman kazanmanıza yardımcı olmak için bu değişikliği amaçlamaktadır.

Son olarak, Hızlı Ayarlar ile sizin için en önemli olan ayarları tek bir merkezde göreceksiniz. Buna Wi-Fi, pil ve ses dahildir. Ses ve parlaklık için kaydırıcılar bile var. Windows 10 ile karşılaştırıldığında, bu, simgelerle bombardıman edilmemeniz için Görev Çubuğunda yerden tasarruf etmenize yardımcı olur. İhtiyacınız olan her şey peşin.

Windows 10 ile karşılaştırıldığında, Windows 11’de kenarlar daha az kare ve düzdür. Her şey daha yuvarlak ve canlıdır ve duvar kağıdınızın üzerinde çalıştığınız şeyin arkasında görünebileceği çok sayıda cam benzeri aero ve şeffaf efekt vardır. Bunları bağlam menülerinde ve Dosya Gezgini’nde fark edeceksiniz.

Windows 11’deki üretkenlik özellikleri nelerdir?

Windows 11'de geliştirilmiş çoklu monitör ayarları.

Görsel güncellemelerin yanı sıra Windows 11, üretkenliğe öncelik veren bazı özellikler de getiriyor. Buna Snap Düzenleri, Snap Grupları ve Masaüstleri dahildir. Ayrıca Microsoft Teams ile entegrasyon, yeni bir Microsoft Mağazası ve yeni bir Widget özelliği de var.

Snap Düzenleri ve Snap Grupları, iş akışınızda kalmanıza izin verir. En çok işi yaptığınızdan emin olmak için özellikleri kullanabilirsiniz. Farenizi büyüt düğmesinin üzerine getirin ve açık pencerelerinizden herhangi birini birlikte gruplayın. Oluşturduğunuz bu grup daha sonra Görev Çubuğuna bir “Snap Group” içinde kaydedilir, böylece tek bir tıklamayla onlara çok kolay bir şekilde geri dönebilirsiniz.

Microsoft’un Windows 11’de yerleştirme sisteminde de ince ayar yaptığını unutmayın. Artık bilgisayarınızı fişten çekip bir monitöre taktığınızda, Windows onu nasıl bıraktığınızı hatırlayacaktır. Artık pencerelerinizi hareket ettirmeniz gerekmeyecek.

Masaüstleri ile Microsoft, aralarında daha iyi ayrım yapmak için belirli sanal masaüstlerinde duvar kağıdını değiştirmenize izin veriyor. Önizleme bölümünde sanal masaüstlerinizi bile sürükleyebilirsiniz.

Windows 11'de yeni çoklu görev özellikleri.

Ekipler ve Widget’lara gelince, artık Görev Çubuğunda bir “Sohbet” uygulaması var. Bu, Teams’in kişisel sürümüdür ve fazladan bir uygulama indirmeden aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmanızı sağlar. Bu arada pencere öğeleri, Windows 11’de hava durumuna, haberlere, trafiğe ve diğer bilgilere hızlı bir bakışta göz atabileceğiniz ayrı bir alan kaplar.

Son olarak, yeni Microsoft Mağazası aşağıdan yukarıya yeniden tasarlandı. Yeni mağaza, sevdiğiniz içeriği indirmeyi ve sahip olduğunuz uygulamaları güncellemeyi kolaylaştırıyor. Microsoft, mağazada üç tür uygulamayı destekler: UWP uygulamaları, PWA uygulamaları ve Win32 uygulamaları. Ağır vuruşlar, Instagram ve Twitter’dan PWA’ları, Opera ve Adobe Reader gibi Win32 uygulamalarını ve Microsoft Journal gibi UWP uygulamalarını içerir.

Windows 11’deki tablet özellikleri nelerdir?

Tablet modunda Surface Pro 8.

Windows 11’i Surface Pro 8 veya Surface Laptop Studio gibi 2’si 1 arada bir cihazda kullanıyorsanız, Windows 11 sizin için mükemmel olacaktır. Yalnızca dokunma deneyimlerine yönelik birçok yeni Windows 11 özelliği var. Bunlara yeni bir dokunmatik klavye deneyimi ve yeni mürekkep özellikleri dahildir.

Windows 11’deki geliştirilmiş tablet modu sayesinde klavyenizi çıkardığınızda veya cihazınızı ters çevirdiğinizde Windows uyum sağlayacaktır. Görev çubuğundaki simgeler uzayacak ve dokunmak için daha fazla alanınız olacak. Microsoft ayrıca iOS ve Android’de Swiftkey’e benzemesi için dokunmatik klavye üzerinde çalıştı. Örnek olarak, sözcükler arasında geçiş yapmak veya klavye temasını değiştirmek için boşluk çubuğu izleme dörtgenini kullanabilirsiniz.

Bir ekran kalemi veya kalem kullanıyorsanız, Windows size mevcut mürekkep uygulamalarının olduğu bir menü gösterecektir. Surface Pro 8 ve Surface Laptop Studio’da Windows 11, dokunsallığı bile destekler, böylece Surface Slim Pen 2’yi ekranda kaydırdığınızda, kalemden kağıda hissini çoğaltır.

Windows 11’deki oyun güncellemeleri nelerdir?

Windows 11 Oyun Özellikleri

Windows 11 indiren bir oyuncuysanız, iyi haberlerimiz var. Sizin için birçok harika özellik var. Microsoft, yeni işletim sistemiyle rectX12 Ultimate, DirectStorage ve Auto HDR desteğini kullanıma sunuyor. Bu, oyunlarınızın daha iyi performans göstermesini sağlamalı ve ayrıca ileri teknoloji donanımlarda iyi görünmelidir. Microsoft, Xbox Game Pass Aboneliği ile eşleştirildiğinde 100’den fazla yüksek kaliteli PC oyununa erişmenizi sağlayan yeni Xbox uygulamasını Windows 11’de bile paketler.

Windows 10’dan yükseltme yapmalı mısınız?

Biz Windows 10 ve Windows 11 arasındaki farklar hakkında konuşmak bizim ayrı yazı ne zaman kullanılabilir hale çoğu insan için, bu, Windows 11 yükseltme değer olabilir, ancak. Windows 11, Microsoft’un en yeni işletim sistemidir, bu nedenle Android uygulamalarını çalıştırma desteği (yayınlanmaya hazır değildi) gibi en yeni ve en büyük yetenekleri alacaktır .

Microsoft ayrıca 2025’te Windows 10’u da devre dışı bırakacak. Bu nedenle, Windows 11’i bir an önce benimseyerek en son gelişmelerden haberdar olacaksınız.