Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Windows 11, Windows 10 Kasım 2021 Güncellemesi dağıtıldığı gibi daha fazla cihaza ulaştı

Microsoft , Windows 10 ve Windows 11 ile ilgili iki büyük duyuru yaptı. Windows 11’e hazır olmayan veya yükseltme yapamayanlar için Windows 10 Kasım 2021 Güncelleştirmesi kullanıma sunuldu . Ve Windows 11’e yükseltme yapmak isteyen herkes için yeni işletim sistemi artık daha uygun cihazlarda indirilebilir.

Windows 10 Kasım 2021 güncellemesi, daha önce yayınlanan öne çıkan güncellemeler kadar büyük değil. Microsoft, üretkenlik, yönetim ve güvenlik üzerine odaklanmıştır. Yine de güncelleme, sorunsuz bir dağıtım sağlamak için geçmişte aynı ölçülü yaklaşım kullanılarak yayınlanmaya devam ediyor. Yeni özellikler BT yöneticilerine odaklandığından indiremezseniz çok şey kaybetmezsiniz.

Yeni özelliklere örnek olarak, gelişmiş Wi-Fi güvenliği için Windows 10’da WPA3 H2E standartları desteği, Windows Hello for Business parolasız dağıtım modelleri ve Linux için Windows Alt Sisteminde (WSL) GPU hesaplama desteği sayılabilir.

Windows güncelleme ekranı içeren dizüstü bilgisayar ekranı.

Windows Update ayarlarınıza ( Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update ) gidip Güncellemeleri Kontrol Et’i seçerek bilgisayarınızda Windows 10 Kasım 2021 Güncellemesini kontrol edebilirsiniz Ardından İndir ve Yükle  düğmesini seçebilir  ve Windows’un güncellemeyi indirmesini sağlayabilir, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Bilgisayarınızın hızına ve yaşına bağlı olarak veya Windows 10’un daha yeni bir sürümünü kullanıyorsanız, 5 dakikadan uzun sürmemelidir.

Kasım 2021 Güncellemesinin piyasaya sürülmesiyle birlikte Microsoft, Windows 10’un yayın planında da büyük bir değişiklik yaptı. Artık yıllık özellik güncellemesi sürümleri için Windows 11 ile uyumlu. Bu, her zamanki iki güncelleme yerine yılda yalnızca bir büyük güncelleme anlamına gelir. Bir sonraki Windows 10 özellikli güncelleme, 2022’nin ikinci yarısında gelecek.

Microsoft’ta Windows Servis ve Teslimat program yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı John Cable, Microsoft’un 14 Ekim 2025’e kadar Windows 10’un en az bir sürümünü desteklemeye devam edeceğini söyledi. Yeni Microsoft Mağazası da dahil olmak üzere bazı Windows 11 özellikleri Windows 10’da da bulunuyor. 10 Kasım’da yayılmaya başlayan deneyim.

Bir Microsoft sözcüsü ayrıca x64 öykünmesiyle ilgilenenler için ARM üzerinde Windows 11 çalıştıran bir PC’nin gerekli olduğunu söylüyor. Microsoft, 14 Ekim 2025’e kadar ARM üzerinde Windows 10 kullanan müşterileri desteklemeye kararlıdır.

Windows 11’e gelince, Cable, olumlu dağıtım deneyimine ve kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak Windows 11’in yakında daha fazla cihaza gelmesi gerektiğini söyledi. Kullanıma sunma hızı, Microsoft’un önceden tahmin ettiğinden daha hızlı olacak, bu nedenle bu yılın sonuna kadar daha fazla cihazın Windows 11’de olması gerekiyor.