Dijitalhome

Teknolojinin Güncel Adresi

Windows 11’den Windows 10’a nasıl düşürülür

Windows 11 , yepyeni bir görünüm ve Windows’u daha modern hissettiren birkaç yeni özellik getiriyor. Ancak hatalar veya eksik özellikler olsun, yakın zamanda Windows 11’e yükselttiyseniz ve beğenmediyseniz, Windows 10’a nasıl geri dönebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Microsoft, doğrudan Windows 11 ayarlar sayfası aracılığıyla bunu yeterince basitleştirir. Bunun nedeni, Windows 10’dan yükseltme yapıldığında Windows 11’in Windows 10’un bir kopyasını bilgisayarınızda 10 gün boyunca saklamasıdır, böylece ona geri dönebilirsiniz. Windows 11’den Windows 10’a geri dönerseniz bazı uygulamaları ve programları yeniden yüklemeniz gerekebileceğini unutmayın. Windows 11’de PC’nize kaydettiğiniz hiçbir şey de Windows 10’a geri taşınmaz.

Kılavuzumuz ayrıca yalnızca Windows 11’e yükseltmenizin üzerinden 10 gün geçtiyse geçerlidir. 10 gün geçtiyse, makalemizin sonunda size bazı tavsiyelerimiz var. Bütün bunlar kulağa korkutucu gelebilir, ama endişelenme. Rehberimiz bunun için.

Windows 11’den Windows 10’a nasıl düşürülür

1. Adım: Windows 11’de Windows Update’i ziyaret edin

Windows 11 Windows Güncelleme sayfası.

Windows 11’i Windows 10’a düşürme işlemine başlamak için Windows 11’in ayarlar sayfasına gitmek isteyeceksiniz. Hit Windows Key ve  I ise bir uygulamaya klavyenizdeki veya masaüstünüzde.

Bundan sonra  , kenar çubuğunda Windows Update’e tıklayın. Sonraki birkaç adımımız için burada olmak isteyeceksiniz. Windows Update’in yazılım, cihaz güncellemeleri ve zamanlamayla ve hatta Windows Insider programına katılmayla ilgili her şeye ev sahipliği yaptığını fark edebilirsiniz. Şimdilik bunları düşünmenize gerek yok, çünkü bir sonraki adımda yalnızca Güncelleme Geçmişi üzerinde durulacak .

2. Adım: ‘Geçmişi Güncelle’yi tıklayın

Windows 11 Sistem Kurtarma Sayfası.

Sırada , ekranınızın ortasındaki Güncelleme Geçmişini tıklamak isteyeceksiniz  . Görmek için aşağı kaydırmanız gerekebilir. Oradayken, Kurtarma Seçenekleri’ne gitmek için yüklü güncellemeler listesini aşağı kaydırın .

Windows 10’a geri dönmek, Windows 11’in oluşturduğu daha önce bahsedilen yedeklemenin kullanılmasını içerir ve  Kurtarma Seçenekleri bunun için ev olacaktır. Yine, bunu yalnızca Windows 11’e yükseltmenizin üzerinden 10 gün geçmişse göreceğinizi unutmayın. 10 gün sonra seçenek kaybolur ve kılavuzumuzun sonunda başka bir seçenek görmeniz gerekir.

3. Adım: ‘Kurtarma’ ve ‘Geri Dön’ düğmelerini tıklayın

Windows 11'in geri düğmeleri.

Geri Dön düğmesini tıkladığınızda  , Microsoft size neden Windows 10’a geri dönmeye karar verdiğinizi soracaktır. Ekranınızdaki seçeneklerden herhangi birini seçebilir veya kendi yanıtınızı yazabilirsiniz. Cevabınız, Windows 11’in geliştirme sürecinde yardımcı olur. Doldurduktan sonra , alttaki İleri’ye tıklayın .

Windows 11 daha sonra güncellemeleri kontrol etmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Bunlar, yaşadığınız sorunları çözmenize yardımcı olabilir ( AMD GPU’larla ilgili performans sorunları gibi ), bu yüzden bir şans vermeye çalışın. Bu işe yaramazsa, önceki adımları izleyerek geri dönebilir ve Hayır, Teşekkürler’i seçebilirsiniz .

Microsoft, yazının başında bahsettiğimiz verilerle ilgili şeyler konusunda sizi uyaracaktır ve İleri’ye tıklayarak kabul edebilirsiniz . Ayrıca, Windows 10’da oturum açmak için parolanızı hatırlamanız gerekeceğini unutmayın, bu yüzden bunu unutmayın. Onaylamak için tekrar İleri’ye tıklayın .

4. Adım: Bırakın Windows sihrini yapsın

Windows 11 sayfasını denediğiniz için teşekkürler.

Tıkladıktan sonra  ileri ‘ birkaç kez Windows 11 size verecektir  Windows Geri Dön 10 düğmesini. Bunu tıklayın ve Windows 11 sihrini yapacak. Bilgisayarınız otomatik olarak Windows 10’a geri dönecektir. Bilgisayarınızın hızına bağlı olarak ortalama 5 dakikadan az sürmelidir. Bilgisayarınız yaklaşık iki kez yeniden başlatılacak ve bir kez başladığında hemen Windows 10 masaüstünüze götürüleceksiniz.

Windows 11’den son 10 gün nasıl düşürülür

Windows 11’e yükseltmenizin üzerinden 10 günden fazla zaman geçtiyse yukarıda bahsettiğimiz yöntemler çalışmayacaktır. Windows 10’a geri dönmek için Windows işletim sisteminin “temiz yüklemesi” olarak bilinen işlemi yapmanız gerekir. Bu, bilgisayarınızdaki her şeyi silmeyi ve en baştan başlamayı içerir, bu nedenle dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.

Bunu yapmanın en kolay yolu , Windows 11 PC’nizde Microsoft’un Windows 10 indirme sayfasını ziyaret etmek ve Windows 10 Kurulum Ortamı Oluştur’u aramaktır . Aracı indirin, açın ve ardından ekrandaki adımları izleyin. Bu Bilgisayarı Şimdi Yükselt seçeneğini belirlediğinizden emin olmak isteyeceksiniz  . Ekranınızdaki tüm istemleri izleyin ve Windows 10 yüklenecek ve bilgisayarınızı yeni olduğu zamana geri döndürecektir.

KAYNAK:www.digitaltredns.com